Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2021

4 Şubat 2021
Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2021

Zorunlu trafik sigortası için 2017 yılından beri devam eden tavan fiyat uygulaması, 2021'de de devam edecek.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu, kara yolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasında tavan fiyat uygulamasına ilişkin kararını verdi.

Kurum tarafından hazırlanan genelge, sigortacılık sektörüne iletildi. Buna göre, kurul kararıyla, sigortalılar açısından primlerin makul seviyelerde tutulması amacıyla zorunlu trafik sigortalarında azami prim uygulamasının 2021 yılında da devam etmesi kararlaştırıldı.

Genelge 1 Ocak 2021'de geçerli olacak

Söz konusu genelge, 1 Ocak 2021'den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.
Kurul, gelecek yıl trafik sigortasındaki prim artış oranını belirledi. 2021 yılı ocak ayından itibaren primler her ay yüzde 1 artırılacak.

Trafik sigortalarında azami prim uygulaması 2017 yılında başlamıştı. Geçen süre zarfında, bu uygulama sayesinde motorlu araç işletenlerinin kanunen yaptırmakla mükellef oldukları zorunlu trafik sigortalarına makul primlerle erişebildiği gözlemlendi.

Karayolları Trafik Kanunumuz gereği, ülkemizde kayıtlı her araca karşı yaptırılma zorunluluğu bulunan bir sigorta çeşididir. Adını çok duyduğumuz sigorta, konutlarda kullanıldığı kadar araçlara da uygulanmakta ve konutlara nazaran daha çok bilinmektedir. Zorunlu trafik sigortası da konutlarda ve diğer kullanım alanlarında sigortalama çeşidi gibi işlemektedir. Trafik sigortasının amacı ise ufak ve büyük çaplı olmak üzere oluşabilecek her türlü kazalar için karşı tarafın veya tarafların maddi hasarını teminat altına almaktadır. Ülkemiz sınırları içerisinde geçerliliği olan trafik sigortası sizin kullanmış olduğunuz aracın hasarını karşılamadığı için bu sigortanın yanında kasko sigortası olarak adlandırdığımız sigortayı da yaptırdığınız takdirde ekstra bir masraf yapmadan kendi aracınızın da hasarları karşılanabilmektedir.

 

 Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Neler Olur?

 

            Trafik sigortası zorunluluğu nedeniyle önemle üzerinde durduğumuz bir konudur. Sigortası olmayan araçlar trafikte polis ekiplerince tespit edildiği takdirde araçları bağlanarak trafikten men edilmektedir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için trafik sigortanızın tarihini mutlaka not almalısınız ve her yıl düzenli bir şekilde yaptırmalısınız. Olası bir yolculuk esnasında polislerin aracınıza el koyması sizi ve ailenizi rahatsız edecektir.

 

            Aracınızı tekrar geri alabilmeniz için ödemek zorunda olduğunuz belli bir miktar ceza ücreti ve poliçenizin ibrazında da bulunmanız gerekmektedir. Sigorta poliçenizi yeniletirken de kullanıcıların çok sık bir şekilde yaptığı hatalardan birisi de kişisel bilgiler ve araç bilgilerini hatalı bir şekilde girmeleridir. Bu hatalar nedeniyle herhangi bir hasar durumunda sigorta ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.

 

 Fiyatlarla İlgili Genel Bilgi

 

            Sigorta yaptırılma tarihi gelmeden önce yapmanız gereken anlaşmalı olduğunuz sigorta şirketi ile irtibata geçerek bilgilendirme yapabilirsiniz yada bilgi alabilirsiniz. Gerekli açıklamaları sizlere yaparak, nelerin yapılması gerektiği detaylı şekilde anlatılacaktır. Herhangi bir sigorta şirketi ile çalışmayıp yeni sigorta yaptırmak isteyenler ise internetten sigorta şirketlerinden teklifler alabilir ve değerlendirebilir. İnternetten anlaşabileceği bir şirket bulanlar ise çok dikkatli olmalıdır, banka ve kişisel bilgilerini vermeden şirketi araştırmalı yada bizzat giderek incelemelerinde fayda vardır. Zorunlu araba sigortasının karşılamış olduğu maddi hasarlar ortalama olarak (değişkenlik gösterebilir) aşağıdaki gibidir.

 

 Maddi zararlar (Araç Başına) 36.000.00 ₺

 

 Maddi zararlar (Kaza Başına) 72.000.00 ₺

 

 Sakatlanma ve ölümler (Kişi Başına) 360.000.00 ₺

 

 Sakatlanma ve ölümler (Kaza Başına) 1.800.000.00 ₺

 

 Sağlık Gideri (Kişi Başına) 360.000.00 ₺

 

 Sağlık Gideri (Kaza Başına) 1.800.000.00 ₺

Haber Yorumları