Yurt Dışından Araç Almak İsteyenlere Tavsiyeler

4 Şubat 2021
Yurt Dışından Araç Almak İsteyenlere Tavsiyeler

Artık ülke dışından araba satın almaya zor şartlar getirildi. Yurt dışından araç satın almak isteyen kişiler, ülke dışı plakaların ülkede kalma süresinin 2 yıla çıkmasına oldukça mutlu oldular. Fakat bununla birlikte oldukça zor şartlar getirildi. Bu düzenlemelere göre yurt dışında yaşayan her vatandaş Türkiye'ye araç getiremiyor. Bunun dışında getirebilenler için de kısıtlama uygulamaları var.

 

 Yurt Dışında Yaşama Şartı

 

 Ülke dışından gelen araçların ülkede kalış vakitleri ile alakalı olarak getirilen düzenlemeye göre, yurt dışından araç getirmek isteyen kişi son 1 senede minimum 185 gün yurt dışında kalması gerekiyor. Yani bir gün içinde Gürcistan'a gidip araç alıp gelmek artık yok, aldığınız takdirde gümrük geçişinde vergileri ödemekle yükümlüsünüz.

 

 Bu Yasaya Göre Kimler Yurt Dışından Araç Getirebilir?

 

 Yenilenen gümrük kanunu doğrultusunda, yurt dışında yaşayanlar, yurt dışı çalışanları araçlarını belirli bir zaman dilimi içerisinde Türkiye'de vergiden muaf bir şekilde kullanabiliyor. Eğer araç getirmek isterler ise ülke dışında en az 185 gün fiilen hayatlarını sürdürmeleri gerekiyor.

 

 Yurt Dışından Getirilen Arabalar Ne Kadar Süreyle Kullanılabiliyor?

 

 Yeni gümrük kanununa göre ülke dışında çalışanların araçlarını Türkiye'de 1 sene süre ile kullanabiliyor. Bu kanun çıkmadan önce 180 gün yani 6 ay idi. Ülke dışında çalışıp emekli olanlar ise yeni düzenlemeye göre 2 yıl süresince arabalarını Türkiye'de tutabilirler.

 

 Araç Sahibi Aracını Türkiye'de Bırakabilir mi?

 

             Bu başlığa verilecek cevap kesinlikle olumsuz, yani "hayır bırakamaz". Ülke dışından aracı getirilen aracı kendisi ve yurt dışında bulunan 1. derece akrabaları kullanabilir. Üçüncü kişiler tarafından kullanıldığı takdirde cezai müeyyidesi vardır. Eğer aracı getiren kişi aracı Türkiye'de bırakıp ülke dışına çıkacaksa, en yakınında bulunan gümrüğün kontrolüne bırakmalı. Ya da gümrük idaresine araç "üçüncü kişiler tarafından kesinlikle kullanılmayacaktır" ibaresi bulunan bir taahhüt dilekçesi vermelidir.

Haber Yorumları