Yerli Hibrit Otomobil Ne Zaman Üretilecek?

4 Şubat 2021
Yerli Hibrit Otomobil Ne Zaman Üretilecek?

Avrupa ile Amerika arasındaki dizel araçların emisyon krizi otomobil üreticilerinin elektrikli araçlara olan ilgisini artırdı. Henüz menzil sorununu aşamayan yüzde yüz elektrikli otomobiller yerine üreticiler hibrit motorlu araçlar üreterek zaman tüketicilere elektrikli araçlara alıştırmaya çalışacaklar. Tesla’nın yüzde yüz elektrikli araçlarda özellikle S modeli ile elde ettiği büyük başarı geleceğin tamamen elektrikli otomobillerde olacağını gösteriyor. Bu nedenle tüm dünyada elektrikli araçlara yönelik olarak bir eğilim göze çarpmaktadır.

 

 Yerli Otomobil Üretim Çalışmaları

 

            Türkiye kendi yerli otomobilini üretme konusunda en ciddi adımlarını son yıllarda attı. Ortak girişim Grubu (OGG) adıyla birleşen sanayiciler hızlı bir şekilde ilk örnek çalışmalarını tamamlamak üzere olduklarını bildirdiler. Medyaya yansıyan bilgilere göre 2019 Cenevre Otomobil fuarına bu prototipin çıkması bekleniyor.

 

            Yapılan açıklamalardan araçların temel bir platform üzerine hazırlanarak farklı versiyonlar geliştirileceği belirtildi. Milli ve yerli bir araç yapılırken, dünyadaki gelişmelere bağlı olarak elektrikli modellerinde olması bekleniyor. Menzil sorunundan dolayı ilk elektrikli araçların da hibrit olması kaçınılmaz gibi görünüyor. Yapılan açıklamalar araçların 2021 yılında seri üretime hazır edilmesi yönünde.

 

 Ülkemizde Hibrit Otomobil Üretimi

 

            OGG tarafından yerli otomobil çalışmaları devam ederken ülkemizde üretim yapan yabanı firmaların hibrit otomobil üretimleri 2016 yılında Toyata tarafından CH-R modeli ile başlatıldı. Ülkemizde bu tür arabalar için araç vergisi indirimi kararı alındı. Renault tarafından da Türkiye’de hibrit otomobil üretme konusunda yatırım yapma kararı almak üzere. Özellikle Clio modelinin hibrit olacağı konusunda bilgiler medyada yer almaktadır. Ülkemizde üretim yapan diğer büyük global üretici olan Hyundai tarafından da elektrikli Türkiye’de elektrikli model üretimi konusunda açıklama yapılası kaçınılmazdır.

 

            Türkiye’de ilk hibrit otomobil üretimine 2016 yılında CH-R modeli ile başlayan Toyota 2018 yılı sonunda ise Civic modelinin hibrit versiyonunu da üretme kararını verdi. Böylece tüm üreticilerin önüne geçmiş oldu. Hibrit motor teknolojisi konusunda dünyada en tecrübeli firmalardan biri olan Toyota’nın iki hibrit modeli birden ülkemizde üretiyor olması bu konudaki teknik bilginin artmasına ve gelişmesine katkı sağlamaktadır.

 

            Ortak Girişim Grubu tarafından yerli otomobil üretimi konusunda yapılan çalışmaların 2021 yılında hibrit yerli bir araçla sonuçlanıp sonuçlanmayacağı tam olarak bilinemez ancak o zamana kadar hibrit teknolojileri özümsemiş bir ülke olacağımız kesin.

 

Haber Yorumları