Yerli Arabada Ne Durumdayız?

4 Şubat 2021
Yerli Arabada Ne Durumdayız?

Arabalar Hayatımıza Nasıl Girdi?

 

            Günümüzde elimiz ayağımız haline gelen ve hayatımızı kolaylaştıran otomobiller tekerleğin icadı ile ortaya çıkmış ve insanlık tarihine kazandırılmıştır. İnsanların işlerini daha hızlı biçimde halletme ihtiyacı zamanla otomobilleri bugün ki haline getirmiştir. Atlı arabalardan 1600'lü yıllarda makine gücü ile çalışan arabalara geçiş olmuştur. Böylelikle atlardan daha hızlı giden araçlar ortaya çıkmıştır. Otomobil kelime manası olarak da auto ve mobile yani kendi kendine hareket eden anlamını taşımaktadır. 1800'lü senelerde gazla ve kömürle çalışan motorlarında icat edilmesiyle otomobiller savaşlarda kullanılan önemli bir taşıt haline gelmiştir. Bizim dilimizde otomobilin yerine kullanılan araba kelimesi Pers kökenli bir kelimedir ve tekerlek anlamına gelmektedir. Tekerleğe sahip her türlü araca genel olarak söylenmektedir.

 

 Yerli Araba Deneyimlerimiz

 

            1885 senesinde Alman makine mühendisi Karl Benz ilk pratik otomobili icat etti. Bunu 1891 yılında ilk dört tekerlekli otomobilin icadı izledi. Ülkelerin peşi sıra otomobil markaları yaratmaları ve de fabrikalar açması en sonunda bizi de etkiledi. Türkiye'de devlet desteğiyle çalışmalar başlatıldı geliştirilme görevi TCDD'ye verildi. 20 mühendis gecesini gündüzüne katarak 4,5 aylık yoğun bir tempo ile 29 Ekim 1961 tarihinde 2 adet araba ürettiler. İlk yerli otomobillerimize DEVRİM adı verildi. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel ilk deneyimi yaşadı ve Anıtkabir ve hipodroma götürüldü. Tabii ki benzin ikmalinin unutulması ve arabalardan birinin yolda benzininin bitmesi durum olarak bütün yapılan iyilikleri unutturdu ve medyanında baskısıyla sanki olumsuz sonuçlanmış oldu. İşte bunun gibi ön yargılar, şans verilmemesi ve yerli üretime güvenmeyerek işin kolayına kaçıldı ve yabancı sermaye ile ortak işler yapma peşine düşüldü. Sadece yedek parça ve yan sanayi gibi durumlarda Türkiye kullanılmaya başlandı. Devrim arabaları sadece müzelik oldu.

 

            1966 yılında uzun uğraşlar sonucu Koç grubu olan Otosan ilk seri üretimli otomobilimize Anadolu ismini koyarak piyasaya sürdü. 1984 yılına kadar aralıksız üretime ve satışa devam edildi. İthalatçıların ve yabancı markaların baskısı sonucu 1984'de son buldu. Şimdilerde 5 büyük grubun sermaye birleştirmesi sonucu tekrar yerli otomobil üretimine geçildi. 2019 yılında Cenevre Otomobil Fuarında tanıtılması ve 2021 yılında da satışa sunulması planlanıyor. Girişimcilik ve devlet desteği konusunda her zaman olumlu durumdayız ama bu sefer artık ithalatçı baskısını da yenmeli ve bürokratik engelleri aşmalıyız. Yedek parça ve iş gücü bakımından dünyada ön sıralardayız bunu artık uzun yıllar süren seri üretimlerle pekiştirmeli ve yerli sermayemize yerli mühendislerimize şans tanımalıyız. Böylelikle uzun yıllar boyunca süren bizden bir şey olmaz, doğu toplumlarından bir şey çıkmaz algısını yenebiliriz. Ortak girişim grubu adı verilen Anadolu grubu, Zorlu holding, Kıraça holding, BMC ve Turkcell elini taşın altına soktu. Bakalım yerli otomobil üretiminde başarıya ulaşabilecekler mi ? Yoksa yine bir kırılma ve başarısızlık mı yaşanacak hep beraber göreceğiz...

Haber Yorumları