Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? Yakıt (Benzin Mazot) Deposu Temizliği Nasıl Olmalı? Yakıt Kesici Sensör Darbe Kesici Sensör Nedir? Nasıl Çalışır?

4 Şubat 2021
Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? Yakıt (Benzin Mazot) Deposu Temizliği Nasıl Olmalı? Yakıt Kesici Sensör Darbe Kesici Sensör Nedir? Nasıl Çalışır?

Yakıt tüketimi aracın motoruna ve yakıt yapısına göre değişiklik gösterse de araç için en uygun kullanım şeklini ayarlamak mümkündür. Mesela doğru kalkışı belirlemek bunlardan bir tanesidir. Ani kalkışlar fazla yakıt kullanımına sebep olmaktadır. Ayrıca bir aracı çabuk hızlandırmak için pedala fazla yüklenmek fazla yakıt harcanmasına sebep olacaktır.

 

 Yakıt Tüketimi ile Daha Fazla Yol Gitmek Mümkündür

 

            Bir aracın fazla yakıt tüketmesi harcadığı enerjiye bağlıdır. Bu yüzden araca aşırı yük ve ağırlık yüklemekten kaçınmak gerekir. Bunun haricinde yanlış viteste gitmek de aracı yoracağı için gereken deviri ve uygun vitesi ayarlamak gerekir. Gereksiz fren kullanımı ise bir diğer faktördür. Ani fren yapılması; aracın sürekli olarak düşük vitese çekilmesi ve sık sık vites değişikliğine başvurulması demektir. Bu yüzden fren yapılması muhtemel durumlarda önceden tedbirli davranılmalıdır. Gereksiz rölanti ise aracın yakıtını etkileyen bir diğer faktördür.

 Aynı zamanda rüzgar, aracın hızını etkilediğinde motora aynı hızda gitmek için daha fazla güç harcatır. Bu yüzden araç hareket halinde iken camlar gereksiz yere açılmamalıdır.

 

 Araç Bakımı Önemlidir

 

            Kış lastikleri yazın mutlaka değiştirilmeli, basınç değeri dengede tutulmalıdır. Düşük basınç ve kış lastiği motorun fazla tork uygulamasına neden olmaktadır. Ayrıca mazot ve yakıt filtresinin temiz olması ve gerektiğinde değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü yakıtın yakılması için havanın daha kolay elde edilmesi önemlidir.

 

 Gereksiz Yakıt Harcamasından Kaçınılmak Önemlidir

 

            Klimanın haddinden fazla kullanılması da yakıtı etkiler. Bu nedenle klimanın gereksiz ve aşırı kullanımından kaçınılmalıdır. Bu durumun sağlık açısından da olumsuz etkileri mevcuttur. Bunun yanı sıra kalitesiz yakıtlar kısa zamanda kâr elde ettirebilir fakat uzun vadede araca zarar vereceği için hem yakıt yönünden hem diğer masraflar yönünden olumsuz etkiler meydana getirecektir.

Yakıt (Benzin Mazot) Deposu Temizliği Nasıl Olmalı?

Arabanızda yakıt az olduğunda ve bazen aşırı yüklenildiğinde belli başlı problemler olacaktır. Bu gibi durumlarda aracınızdan istediğiniz hizmeti alamazsanız, anlık arıza lambası yanıp sönüyorsa, bunun nedeni muhtemelen yakıt deposunun kirli olmasıdır.

Yakıt Sistemi Temizleyicileri Çalışıyor mu?

Katkı maddeli yakıtlar saf olmadığından, uzun süreli kullanımlarda depolarda depozitlerin oluşması mümkündür. Bu konuyla ilgili birçok kimyasal ürün yakıt sistemi temizleyicileri vardır. Aracınızı düzenli olarak uygularsanız, yakıt sisteminde ve aracınızın depo tabanında tortu birikmesi olmayacaktır. Ancak, 10 yıl boyunca benzinli bir arabanın deposunu temizlemek isterseniz, bu tür ürünler size yardımcı olmayacaktır. Çünkü uzun yıllardır biriken tortular, katkı malzemesinin etkisi ile deponun tabanına bırakılacaktır, ancak enjektör, başka bir yakıt sistemi bölümüne gidecektir ve muhtemelen ona zarar verecektir. Yakıt deposu yıllarca temizlenmediyse, sökülecek ve uygun solvent sıvıları ve zincir ile yıkanacaktır.

Uyarılar ve Öneriler

Aracınızın yakıt deposunu garajınız yerine garajınızın önündeki yolda temizleyin, böylece malzemeleri depodan daha kolay bir şekilde paketleyebilirsiniz.

Birisine yardım edersen, işin daha hızlı ve pürüzsüz olacaktır. Bunu daha önce yapmış olan birini bulmaya çalış.

Uygun havalandırmayı sağlamak için uygulamayı açık alanda açın.

Eski bir arabanız varsa, yakıt deposunu temizlemeniz gerekebilir. İsterseniz bir profesyonelden yardım alabilirsiniz, ancak bütçeniz varsa bu mümkün olmayabilir. Aracınızın yakıt deposunu temizlemeniz gerektiğinde, doğru ve güvenli temizlik için bazı önlemler almanız gerekir.

Gerekli Ekipman

  • Yakıt deposu temizleyici
  • Hortum
  • Su

Talimatlar

Tankın parçalarının nasıl bağlandığını ve yakıt deposunun nasıl söküleceğini öğrenmek için aracınızın kullanım kılavuzuna bakın.

Aracınızda az yakıt olduğundan veya hiç yakıt olmadığından emin olun. Gerekirse, kalan yakıtı bitirmek için arabanızı başlatın.

Tankı kullanım kılavuzuna göre sökün. Yakıt deponuzun boş olduğundan emin olun.

Şişenin üstündeki talimatları yakıt deposu temizleyiciyle birlikte uygulayarak depoyu doldurun. Bazı durumlarda, temizleyiciyi 4 veya 8 litre su ile seyreltin. Farklı araçlar için farklı miktarlarda gerekli olabilir, bu yüzden lütfen şişedeki valinin talimatlarına uyunuz.

Temizleyicinin birkaç saat bekletin, çözeltinin harekete geçmesini ve kir, pas ve diğer birikintilerin yakıt deposundan çözülmesini bekleyin.

Tankı bir bahçe hortumundan gelen suyla temizleyin. Tankın dış duvarlarını da temizleyin.

Yakıt Kesici Sensör Darbe Kesici Sensör Nedir? Nasıl Çalışır?

Darbe kesici sensör, aracın kaza yapma anındaki aldığı darbeyi en aza indirgemeye çalışan bir sistemdir. Yani araba bir darbe aldığında içerisindeki canlıyı korumaya çalışır. Küçük darbelerde ise sistem hırsızlık olaylarına karşı alarmı çalıştırır. Eğer ağır bir darbe alınırsa hava yastıkları ve darbe emme sistemi açılır. Tabi ki bu yüksek model araçlarda( 2006 model ve üstü araçlarda) yapılan bir sistemdir. Bu sistemin amacı ise içindeki insanların ve canlıların can güvenliğini sağlamaktır.

Yakıt Kesici Sensörünün Kullanımı

Yakıt kesici sensör, aracın yakıtını düzenli olarak motora iletilmesini sağlar. Bu yeni üretilen bir sistemdir. Aracın motoruna çok fazla ya da çok az yakıt gitmesini önleyen bir sistemdir. Eğer aracın motoruna çok fazla veya çok az yakıt giderse araç tekleme yapar. Sadece tekleme yapmakla kalmaz, bayırlarda araba çekmez.  Yakıt kesici sensör fabrika tarafından takılsa da sonradan da araca takılabilir. Böyle bir sistem, yakıt miktarını düşüreceğinden yakıt masraflarını da aşağı çeker.

Yakıt Kesicinin Ve Darbe Kesicinin Ayarlanması

Yakıt kesicinin veya darbe kesicinin ayarlanması oldukça zordur. Bu gibi ayarlama işlemlerinde yetkili servise başvurulmalıdır. Yakıt kesici ayarlamak için sistemi baştan aşağı sökmek gerekir. Sistem söküldükten sonra, kelebeğin hemen yanında bir ayarlama çubuğu vardır. O çubuğu saat yönünde çevrilirse ayarı yükselir. Fakat çubuk saat yönünün tersi yönünde çevrilirse ayarı düşürülür. Darbe kesicinin ayarlanması daha da kolaydır. Araç ilk olarak elektronik bilgisayarlara bağlanır. Daha sonra birkaç test yapılır. Son olarak bilgisayar ortamından ayarı isteğe bağlı olarak düşürülür veya yükseltilir.

Yakıt Kesici Ve Darbe Kesicinin Temin Edilmesi

Yeni çıkan araçlarda(2006-2018 model araçlarda) bu sistem zaten fabrika tarafından önceden takılır. Fakat yenilemek isteyenler veya sonradan takmak isteyenler olabilir. Bunun için her marka ayrı ayrı olarak bu parçaları kendi bayiliklerinde satar. Fakat takılması kolay olamadığından ilgili servis temsilcileri tarafından özenle takılır. Bu gibi ürünler, aracın markasına göre tüm bayilerden temin edilir.

Haber Yorumları