Yabancıya Ürün Satarken Yabancı Dil Öğrenmek için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yabancıya Ürün Satarken Yabancı Dil Öğrenmek için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yabancı Dil Öğrenmek için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Herkesin yabancı dil öğrenmek için geçirdiği bir dönem vardır. Bu dönem kursa gitmek, yabancı dizi veya film izlemek, kelime ezberi yapmak olabilir. Büyük heyecanlarla başladığımız bu dönem genellikle sekteye uğramaktadır. Peki bunun sebebi ne olabilir? Kullanılan teknik mi ya da dil öğrenmek için yeterli yeteneğe sahip değil miyiz? Bunlar tabi ki de oldukça etkilidir yalnız temel neden kişilerin bu dönemde yanlış yönlendirilmesi veya öğrenemem, yapamam gibi peşin hükümlerdir. Herkes doğuştan dil öğrenebilme kapasitesine sahiptir. Psikolinguistik kuramına göre kişi doğuştan dil öğrenme kapasitesine sahiptir demektedir yani herkes dili öğrenebilir bu doğuştan gelen bir özelliktir fakat dil öğrenmede kişisel farklılıklarda vardır. Kimileri daha çabuk ve daha iyi dili öğrenebilirken kimileri daha zor ve daha geç bir şekilde öğrenir. Bizler dil öğrenirken bazı temel noktalara özen göstermeliyiz.

İlk olarak bir dili öğrenmeye başlarken şunu kabul etmeliyiz ki bir dili asla tamamıyla öğrenemeyiz. İnsan, anadili dahil hiçbir dili tam anlamıyla öğrenemez çünkü dil öğrenmek sonsuz bir şüreçtir. Tamamını öğrenemeyebiliriz yalnız öğrenmek istediğimiz dil hayatımızın içinde olursa dil öğrenme serüvenimiz çok daha kısa ve verimli geçer.

Dil öğrenirken bu dönemi ezber ağırlıklı, iç sıkan bir durumdan çok daha eğlenceli ve keyif alabileceğimiz bir duruma getirmek sizin elinizdedirr. Dili kullanmak için kendinizi geliştirmek için kullanmak bu dönemi daha eğlenceli hale getirecektir fakat bu dönemi yüksek lisansa kabul edileyim, öğrenip dersi geçeyim gibi mecburiyet, ölçüt olarak görmek süreci can sıkıcı hale getireceğinden sizi olumsuz etkiler.

İstekli ve cesur olmak süreci etkileyen başlıca faktörlerden birisidir. Hata yapmaktan asla korkmayın. Herkes dil öğrenirken hata yapar. Öğrendiğiniz bilgileri yazılı ve sözlü bir şekilde ifade etmekten çekinmeyin. Bilgilerinizin transferini yapmadığınız zaman saatlerce vakit ayırdığınız kursların kelime ezberlerinin bir faydası olmayacaktır. Bir bakmışsınız yarın hiçbirini hatırlamıyorsunuz. En iyi öğrenme yöntemi bilgiyi kullanmakla gerçekleşir.

Yanınızda sağlam ve kapsamlı bir sözlük bulundurabilirsiniz. Bu size kelime öğrenmeniz açısından fayda sağlayacaktır yalnız teknoloji gelişti, kalın kalın sözlük taşımanıza gerek yok. İnternete aracılığıyla bir telefonu yanınızda bulundurmanız size pek çok fayda sağlayacaktır. İnternet sayesinde çeviri sitelerini kullanabilirsiniz.

HATA YAPMAKTAN KORKMAYIN
Unutmayın ki hata yapmadan bir dili asla öğrenemezsiniz. Öğrenmek istediğiniz dili konuşan birisini internet aracılığıyla bulun ve onunla devamlı sohbet edin. Belki sizde ona kendi anadilinizi öğretirsiniz :)

ÖĞRENMEK İSTEDİĞİNİZ DİLİ TÜRKÇE İLE KIYASLAMAYIN
Bilhassa İngilizce öğrenmeye yeni başlayan kişilerin bu dili Türkçe’ye benzetmesi gayet normal bir durumdur. Buna karşın İngilizce'nizi gerçekten geliştirmek istiyorsanız ana dilinizi düşünmeyi bir an önce bırakmalısınız. Aksi taktirde İngilizce dinleme becerisi edinmeniz mümkün olmayacaktır. Bu beceriyi edinememeniz ise İngilizce'nizin gelişme dönemini olumsuz etkileyecektir. Yeni öğrendiğiniz kelimelerin anlamlarını İngilizce yazarak ve ya İngilizce dinleme yaparak sadece o dile odaklanarak çalışmanız İngilizce öğrenme dönemizini olumlu yönde etkileyeceği için verimli geçmesinde size yardımcı olacaktır.

İNGİLİZCE KÜLTÜRÜNÜ GÖZ ARDI ETMEYİN
Her toplumun jestleri, kültürleri, argo terimleri, tonlamaları kısaca birbirleriyle etkileşim kurma yöntemleri farklılık gösterir. Bu farklılıklar insanların konuştukları dilde de etkisini gösterir. Buna rağmen eğer yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız bu farklılıkları kurs ya da kitaplardan öğrenme şansınız oldukça düşüktür. Bu sebeple dil öğrenirken, o dilin kültürü ile bütünleşmeniz, anadili olarak kullanan insanlarla sohbet etmeniz gerekecektir.

BU DÖNEMİ İŞ OLARAK DÜŞÜNMEYİN
Pek çok kişinin yaptığı yanlışlardan biri de İngilizce öğrenme dönemindeki çalışmaları zorunlu ve can sıkıcı bir iş olarak görmeleridir. Bu durum kişinin motive engellediği gibi bu sürecin verimli geçmesini de olumsuz yönde etkiler. Oysa yeni bir dil öğrenmek sadece kelime ve gramer ezberlemek değildir. Öğrenmek istediğiniz dilin kültürünü de özümsemeniz gerekir. Bu sebeple İngilizce filmleri,dizileri, müzikleri ve TV programlarını da takip edin. Böylelikle hem motive olmanız hem de İngilizce öğrenme süreciniz kolaylaşacaktır.

Haber Yorumları