Volkswagen Arıza İşaretleri Anlamları

4 Şubat 2021
Volkswagen Arıza İşaretleri Anlamları

Araçlar sürücüleri ile gösterge panellerinin yardımı ile iletişim kurarlar. Bu panellerde temelde dört adet hareketli gösterge bulunur. Bunlar hız, devir, hararet ve yakıt göstergeleridir. Ancak araçlardaki gösterge sistemi bu kadranlarla sınırlı değildir. Üreticiler, kullanıcının arızalardan haberdar edilebilmesi için çeşitli semboller geliştirmişlerdir. Volkswagen araba modelleri için bu sembollerin anlamlarını yazalım.

 

 1) Yağ İkaz Lambası

 

            Motorun yağlama sistemindeki basınç düşüklüklerinde yanıp sönmektedir. Motor yağı azalmış olabilir. Yağın kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu lambanın sabit olarak yanması yağ değişim zamanının geldiğini gösterir.

 

 2) Elektrikli Direksiyon İkazı

 

            Sürücü konforunu arttırmak maksadı ile direksiyonlarda elektrik destekleri kullanılmaktadır. Kırmızı direksiyon sembolü olarak gösterge panelinde beliren bu işaret, elektrik desteğinin çalışmadığını gösterir. Direksiyon normalden daha serttir. Araç bu şekilde kullanılarak servise gidilebilir.

 

 3) El Freni İkazı

 

            Bu ikaz lambasının el freni çekili pozisyondayken yanması normaldir. Seyir halinde yanması durumu ise fren sistemindeki ciddi sorunlara işarettir. Aracın fren hidroliği azalmış olabilir ya da sistemdeki bir kaçak sonucunda basınç kaybı olabilir. Aracın kullanılması durumunda frenlerinin çalışmama riski vardır.

 

 4) Alternatör Uyarısı

 

            İlk çalıştırma anında yanıp sönmesi gereken, akü şeklinde gösterge panelinde beliren bir semboldür. Hareket halinde yanıyorsa araç aküsünün şarj edilmediği anlamına gelir. Bütün elektrikli donanımlar kapatılarak acilen servise gidilmelidir. Akünün bitmesi durumunda araç hareket kabiliyetini yitirir.

 

 5) Motor Suyu Sıcaklık İkazı

 

            Kırmızı termometre şeklinde kadranda beliren bu sembol aracın soğutma sistemindeki bir arıza sonucunda soğutma suyunun haddinden fazla ısındığını gösterir. Bu sembolü gördüğünüzde durumu hararet göstergesinden de doğrulayabilirsiniz. Araç soğutularak en yakın servise gidilmelidir. Su eksilmişse ilave edilebilir ancak bu çözüm sadece 20 ila 30 KM yol almayı sağlayabilir. Yola devam ederken hararet göstergesi dikkatle izlenmelidir.

 

 6) DPF Uyarısı

 

            Sadece dizel motorlarda bulunan DPF sistemindeki bir arızayı işaret eder. Yüksek vites ve düşük devir aralığı ile bir süre ilerledikten sonra sönmez ise servise gidilmelidir.

 

 7) Motor Arıza Uyarısı

 

            Motordaki ciddi bir arızayı ifade eder. Araç kullanılmadan servise ulaştırılmalıdır. Bu sorun bazen sensör arızalarından da kaynaklanabilir.

 

 8) ABS İkazı

 

            Sarı olarak yanıp sönen ABS karakterlerini içerir. Aracın ABS fren sisteminin çalışmadığını gösterir. Frenler tutacaktır ancak dip fren yapılması durumunda aracın tekerlekleri kilitlenerek kızaklama etkisi yaratabilir. Dikkatli bir şekilde kullanılarak servise gidilmelidir.

 

Volkswagen Arıza Lambaları Ve Anlamları

 

 

            Gösterge panelleri otomobillerin dilleridir. Bu paneller sayesinde seyir hızımızı, motorumuzun dakikada kaç devir çalıştığını, motor sıcaklığımızı ve motor soğutma suyu sıcaklığımızı görebiliriz. Bunlara ek olarak, üreticiler aracın arızalanması durumunda kullanıcılara bilgi verebilmesi için bazı semboller geliştirmişlerdir. Bu sembollerin hepsini aracınızı çalıştırmak üzere hazırlarken görebilirsiniz. İlk çalıştırma anında tamamen sönmesi gereken bu ikaz ışıkları çeşitli anlamlara sahiptir. Volkswagen araba modelleri için bu ikaz ışıklarının anlamlarını açıklayalım.

 

 1) Start-Stop İkazı

 

            Ortasında A harfi ve etrafında soldan sağa ok bulunan bu sarı ikaz lambası, start stop sistemi barındıran araçlarda bulunur. Bu lamba start stop sisteminin devrede olup, aracın motor kapattığı zamanlarda yanmaktadır. Sürücüye verdiği mesaj ise, ayağın frenden çekilmesi ile birlikte motorun çalışacağıdır.

 

 2) Motor Yağı Basıncı Uyarısı

 

            Metal parçalardan üretilen motorlar için yağ vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Gösterge panelinizde kırmızı yağdanlık işareti görmeniz yağlama sistemindeki basıncın düştüğünü gösterir. Acilen servise gitmeyi gerektirir. Motorun yağ eksiltmesinden kaynaklı olabileceği gibi yağlama sistemindeki ciddi arızalardan da kaynaklanabilir.

 

  3) Elektrikli Direksiyon İkazı

 

            Kırmızı direksiyon işareti olarak panele yansıyan bu arıza lambası elektrik destekli direksiyonun çalışmadığını gösterir. Servise başvurmak gerekir.

 

 4) Adaptif Hız Sabitleme Fren İkazı

 

            Adaptif hız sabitleyiciler öndeki aracın hızına göre aracınızın hızını ayarlayarak seyahat etmenizi sağlayan bir konfor ögesidir. Öndeki araç fren yaptığında sizin aracınız da otomatik olarak fren yapar. Frenleme sırasında içinde ibre bulunan kırmızı ikaz lambasının yanması normaldir. Bu lambanın sistem kullanılmıyorken yanıp sönmesi adaptif sabitleme sisteminde arıza olduğu anlamına gelir.

 

 5) Alternatör Uyarısı

 

            Kırmızı akü işareti olarak görünür. Aracınızın aküsünü şarj eden alternatörlerde bulunan bir soruna işarettir. Aracı kullanmaya devam ederseniz akünüz bitebilir.

 

 6) Hararet İkazı

 

            Kırmızı termometre işareti olarak kadrana yansıyan bu uyarı, motor suyunun normalden fazla ısındığını gösterir. Radyatörde, soğutma sistemi borularında ya da devir daim pompasında bir arıza olduğu anlamına gelir. Bu işarete rağmen araç kullanılırsa ciddi motor hasarları oluşur.

 

 7) Dizel Partikül Filtresi İkazı

 

            Sarı egzoz işareti olarak kendini gösteren bu ikaz dizel araçların en pahalı yedek parçalarından birisi olan DPF'de bir sorun olduğuna işarettir. Araç yüksek viteste 2000-2500 devir aralığında kullanılarak ikazın sönmesi beklenir. İkaz sönmüyorsa yetkili servise başvurmak gerekir.

Haber Yorumları