Virajlı Yolda Nasıl Araç Kullanılır?

4 Şubat 2021
Virajlı Yolda Nasıl Araç Kullanılır?

Trafik kazalarında insan hataları yüzde 66 iken yoldan kaynaklanan sebepler yüzde 1’dir. Sadece bu oran bile kazaların sürüş tekniklerindeki hatalar ve dikkatsizliklerden kaynaklandığını net bir şekilde göstermektedir. Virajlı yollarda araç kullanırken, sürüş güvenliği için viraja çok dikkatli ve doğru açı ile girmek önemlidir. Bu iki önemli ayrıtı merkezkaç kuvvetini arttırdığı için aracın savrulma ve yoldan çıkmasına sebep olabilir. Merkezkaç kuvvetinin etkisi ile dış tarafta kalan araç lastiklerinin yer ile olan sürtünmesi azalarak, viraj yönündeki süspansiyonlara olan baskıyı da arttırmaktadır. Hız bir kat artarsa merkezkaç kuvveti iki kat artar. Virajlı bir yolda merkezkaç kuvvetini düşürmenin en önemli yöntemi vites küçülterek hızı düşürmektir. İkinci bir yöntem ise frenlere basarak viraj yönünde kayan ağırlığı ön lastiklere yönlendirmektir.

 

 Viraja Giriş Açısı Nasıl Olmalı?

 

            Araç ile viraja girerken doğru açı ile girmek hem aracınızın merkezkaç kuvvetini hem de görüş açısını etkileyeceğinden hayati bir önem arz etmektedir. Doğru açı ile virajda en uzak noktayı görebiliriz. Bunun için viraji alırken en dip noktadan almamak önemlidir. Olabildiğince geniş bir açı merkezkaç kuvvetini azaltacağı gibi, görüş açısını da arttıracaktır. Sürücü viraj içinde çizdiği yayda ani değişikliklere gitmemelidir. Yapılan ani direksiyon hareketleri hassas dengede bulunan aracınızın dengesini daha da bozmaktadır. Viraja dar açı ile girmek dönme kabiliyetini ve görme açısını azaltacağından açı ve çizilecek yay güvenlik açısından son derece önem arz etmektedir. Yanlış araç kullanımı büyük kazalara neden olmaktadır.

 

 Yağmurlu Havalarda Nasıl Davranmalıyız?

 

            Yağmurlu havalarda virajlara girerken, arabanın tekerlerinde sürtünmenin azalacağını düşünerek ani fren ve direksiyon hareketlerinden kaçınmalıyız. Yapılan ani fren zaten viraj esnasında azalan sürtünmenin iyice kaybolmasına neden olacak ve aracınızın yoldan çıkmasına neden olacaktır. Yağmurlu havalarda virajların daha tehlikeli olduğu unutulmamalıdır.

Haber Yorumları