Vergisi Ucuz Arabalar Hangileridir?

3 Şubat 2021
Vergisi Ucuz Arabalar Hangileridir?

Araba Alırken Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar

 

            Bütçemizi zorlamayacak yıllık gider olarak fazla masrafı olmayan uygun koşulların oluştuğu bir araba elbette birçoğumuzun da arzusudur. Borçla alınan bir arabanın borcunu ödemek size ağır gelecekse yapılması gereken bazı şeyler olabilir. Mesela sigortası ,kaskosu, vergisi araba bakım masrafları yıl içinde size büyük bir yük olabilir. Bu zamanda araba almak, ince eleyip sık dokumak anlamına da geliyor. Vergisi makul derecede olan araçlarımızı araştırdık ve sizlere sunuyoruz.

 

 Hesaplama

 

            Araçlarda vergiyi hesaplamak için aracın cc dediğimiz motor silindir hacmi ve arabanın modeli yani yaşı baz alınır. Sonra da vergisi hesaplanır.

 

 Vergi Olarak Uygun Araba

 

            Bütün arabaların tek tek isimlerini ve vergilerini yazmak kolay olmasa da genel kanı olarak bazı konuları bilmemiz bize yeterli olacaktır. Vergi açısından en düşük olan araçlar aranırken bakmamız gereken önemli detaylar şunlardır.

 Aracın Yaşı

 

 a)1 ve yaş

 b)4-6 yaş

 c)7-11 yaş

 d)12-15 yaş

 e)12-15 yaş

 Olarak ele alınır.

 

 Aracın Motor Hacmi (cc)

 

 a)0-1300 cc

 b)1301-1600 cc

 c)1601-1800 cc

 d)1801-2000 cc

 

            Bizi ilgilendiren kısmı düşük vergi için düşük motor olduğundan yüksek motor kısmına girmiyoruz. Önemli olan kısım aracın yaşı ve motor hacmi bize belirleyici olacaktır. Bazı ipuçları bize yardımcı olacaktır. Mesela aracın motoru(cc) küçüldükçe ve yaş olarak büyüdükçe ödenmesi gereken vergi miktarı azalacaktır. Motor hacmi(cc) büyüdükçe ve yaş olarak küçüldükçe vergi ödemeleri olarak artacaktır.

 

 En Düşük Ödemesi Olan Arabalardan Bazı Örnekler

 

 Skoda Fabia

 1.0 MPI 75 PS Green Tec 55 bin 100 TL

 Nissan micra 1.2 CVT (A/T) STREET 58 bin 587 TL

 Hyundai i20 1.2 MPI Style (benzinli) 64 bin 300 TL

 Opel Corsa 1.2 70 HP MT-5 Essentia 58 bin 350 TL

 Renault clio hb 1.2 75bg 67 bin 250 TL

 

            Dikkat edildiği üzere verdiğimiz araba örneklerindeki mevzu düşük motor(cc)hacimlerine sahip olmaları. Dolayısıyla alırken hem yakıt hem de yıllık vergi oranlarını düşündüğümüzde en karlı araba alış-verişini yapmış olacağız. Yıl boyunca fazla para ödememiş olacağız.

Haber Yorumları