Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır?

12 Şubat 2021
Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır?

Üniversite öğrencileri belli şartlara uyum sağlamaları halinde baba veya annelerinin sağlık güvencelerinden yararlanma hakkına sahip olur.

Üniversite öğrencilerinin sağlık hizmetlerinden yararlanması 18 yaşını doldurmuş olsalar bile belli şartları sağladıkları takdirde devam edecektir.

Üniversite Öğrencilerinin Sigortadan Faydalanma Yaşı

Üniversitede okuyanlar 25 yaşını tamamlamış olduğu tarihe kadar anne veya babasının sigortası üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Eğer anne veya babanın sigortaları aktif durumdaysa öğrencilik bilgisi sistem tarafından otomatik olarak çekilecektir. Öğrenci öğrenim hayatı boyunca bu olanaktan yararlanabilir. Sigortadan yararlanma otomatik olarak açılmamış durumdaysa bu durumu SGK’ya bildirmek yeterli olacaktır.

Üniversitede öğrenim görmüş olan kişilerin mezuniyetten sonra da anne veya babasının sağlık güvencesinden yararlanmaya devam edebilir. Mezuniyetten sonra iki yıl daha bu durum geçerli olup, 25 yaşına kadar üniversite öğrencilerinin sigortadan yararlanma hakkı vardır. 25 yaşından sonra ise aşağıdaki durumların geçerliliği halinde sağlık hizmetlerinden yararlanılabilir.

25 Yaşını Dolduran Öğrenciler İçin Sağlık Hizmetleri

Öğrenim süresi boyunca ve mezuniyet sonucunda da en fazla 25 yaşına kadar bu haktan yararlanılabilir. 25 yaş tamamlandıktan sonra eğer halen sigortalı olarak çalışma durumu yoksa; genel sağlık sigortasının aylık olarak prim ödemeleri yapılarak sağlık hizmetlerinden yararlanılabilir. Gelir testi başvurusu yapıldığı takdirde gelir testi sonucunun 60/C-1 olarak çıkması durumunda da aynı şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek mümkündür. Genel sağlık sigortası için 25 yaş sınırı bulunmaz. Eğer mezun durumda olan kişinin anne veya babasının aktif durumda olan sigortası bulunmuyorsa 25 yaşından önce genel sağlık sigortası sistemine dahil edilir.

SGK Öğrenci Belgesi Alma

Üniversite öğrencilerinin bazen sağlık sigortası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak başlatılamayabilir. Bu tarz durumlarda öğrenci sigortası için gerekli olan evrakların ilgili form ve güncel öğrenci belgesi ile SGK’ya başvuruda bulunulması gerekir. Öğrenci belgesi okuldan da alınırken bazen bu durum zaman kaybı yaratabilir. Bunun yerine öğrenci belgesini e-devlet sistemi üzerinden almayı tercih ederek sağlık yardım ve beyan formu ile Sosyal Güvenlik Kurumuna sağlık hizmetlerinden yararlanmak için başvuruda bulunmak gerekir.

Haber Yorumları