Trafik Cezalarına İndirim Yapılır mı?

3 Şubat 2021
Trafik Cezalarına İndirim Yapılır mı?

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren konuların başında kesilen trafik cezalarıdır. Trafik cezaları yılbaşı itibari ile tekrardan zamlanmıştır ve bu durum aracı olan milyonlarca kişiyi ilgilenmektedir. Gerek kırmızı ışık ihlali gerek alkollü araç kullanmaya kadar birçok sebeple ceza yazılabilmektedir. Bu kesilen cezalar para cezası olmakla beraber, bazı vakalarda hapis cezası durumuna kadar da gitmektedir.

                                                            

 İndirimli Ödeme

           

            Devlet için araç sahipleri birçok kalemde ödeme yapmaktadır. Bunlar motorlu taşıt vergisi, özel tüketim vergisi, sigorta poliçesi, araç muayenesi ve alınan benzinle devlet milyonlarca araç sahibinden, milyarlarca Türk Lirası girdi sağlamaktadır. Trafik cezaları ise araç kullanıcısının bir ihlali ya da ihmali sebebiyle kesilen cezalardır. Her ne sebeple bir ceza kesilirse kesilsin ödemek mecburidir. Devlet bu ödemeler için tüketiciye kolaylık sağlamıştır. Eğer kesilen ceza kesildiği tarih itibarı ile on beş(15) gün içinde ödenirse bun ceza yüzde yirmi beş(%25) indirime tabiidir. Kişi eğer bu cezayı indirimli süre içinde ödemezse tebliğ eden rakam üzerinden ödemek zorundadır. İndirim uygulanmaz. Eğer kişi kesilen cezayı ödemezse kesilen cezaya her ay yüzde beş (%5) faiz uygulanmaktadır.

                                                            

 Ödeme Şekilleri

           

            Ödenmek istenen cezalar Maliye Bakanlığı bünyesindeki Vergi Dairelerine gidilip ceza makbuzu ya da ruhsatla, kolaylıkla sıra alınıp ödenebilmektedir. İş yoğunluğu ve sosyal hayat yoğunluğu ile vakit sıkıntısı çeken kişiler için E-devlet uygulaması ya da internet bankacılığı sistemi ile rahatlıkla ödeme yapmak mümkündür.

 

             İndirim söz konusu olmasa da bazı durumlarda mecliste sunulan torba yasa kanun hükmüyle beraber, belli zaman dilimindeki kesilen cezaları devletin silmesi mümkün olabiliyor. Bunun zaman ve yılı belirtilmeksizin belirli dönemlerde torba yasaya trafik cezaları da girmektedir.

 

            Sonuç olarak binek araba ya da ticari araç kullanılıyorsa, kurallara uymak hem maddi hem de manevi bir kazançtır.

Haber Yorumları