Torun Bakma Maaşı (Parası) Ne Kadar Nasıl Alınır?

12 Şubat 2021
Torun Bakma Maaşı (Parası) Ne Kadar Nasıl Alınır?

Torun bakım maaşı ne kadar oldu? Torun bakma maaşı ne kadar? Nasıl alınır? Sorunuzun yanıtı verilmiştir.

Öncelikle torun bakma maaşı ne kadar sorusunu yanıtlıyoruz. Hesaplama nasıl olacak? Torun bakım aylıklarının tutarı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirleniyor. 2020 yılı için belirlenen tutar ise 425TL’dir. Kesilmesini gerektirecek bir durum olmaması halinde doğana veya ödeneğin süresi dolana kadar her ay yatacaktır.

Programa katılmaya hak kazanan büyükanneler için torun bakım maaşı 425 TL’dir.

Torun Bakım Maaşı Sorgulaması

Torununa bakan büyükanneler için maaş çıktı mı çıkmadı mı sorgulama yapabilir. Sorgulama işlemi için başvurunun yapılmasından sonra, başvurunun yapıldığı site üzerinden sorgulamanın gerçekleşmesi de söz konusu olacaktır. Başvuru işlemlerinin yapıldığı butonun yanında yer alan sorgulama butonu ile siz de torun bakım maaşı sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. TC kimlik numarası ile sorgulama yapılmaktadır. Çocuğun kendisinin, anne ve babanın, sonrasında ise büyük annenin TC’sinin girilmesi ile sorgula butonuna tıklayarak sorgulama yapılabilir.

Torun Bakım Parası Ne Kadar Süre Veriliyor?

Merak edilen bir diğer husus ise ne kadar süre ile almanın hak olduğudur? Bakıldığında, torun bakım aylığının 12 ay süre ile verilmesi söz konusu. Her çocuk için bu bakım aylığının alınması 12 aydır. 12 ayın sonlanması halinde maaş kesilecektir. İlk çocuk için ödenek alanlar sürenin tamamlanması durumunda başvuru sürecini aynen gerçekleştirilebilir.

Torun Bakım Parası Kesilirse Ne Yapılır?

12 ayın sonunda para kesilir, yatmaz. Torun bakım aylıklarının 12 ay süre ile verilmesi söz konusudur. Peki, bu durum dışında bir kesilme olur mu?

Torun bakım aylığı alınan çocuğun vefat etmesi

Torun bakım aylığı alan büyükannenin sağlık sorunu yaşaması, çocuğa bakamayacak hale gelmesi

Üzerinden alık alınan çocuğun annesinin iş yerinden ayrılması

Gibi durumlarda paranın kesilmesi haklı sebep olarak gösterilir. Torun bakım parası almak için yapmanız gereken şartların oluşması durumunda başvuruyu gerçekleştirmektir. Toruna bakan kişinin aylık alması için başvuru sürecinin tamamlanmasından sonra sorgulama yapılarak işlem tamamlanır.

Haber Yorumları