Ticari Araçlarda Yanlış Lastik Seçimi

Ticari Araçlarda Yanlış Lastik Seçimi

Ticari araçlarda yanlış lastik seçimi ciddi bir hata olarak kabul edilmektedir ve önemli riskler doğurur. Örneğin, insanın ayakkabısı gibidir lastikler. Yanlış bir ayakkabı seçimi, yanlış numara ayakkabı giymek gibi durumlarda karşılaşılan rahatsızlıklar arabalarda da yanlış seçim yapılmış lastik durumuna benzer. Böyle durumlarda yere sağlam basamama, kayma riski taşıma ve bu nedenle güvende yürüyememe sonuçları ile karşılaşılabilir. Yine benzer şekilde yaz aylarında yapılan yanlış ayakkabı seçimi ayaklarda şişmeye neden olabilir.

             

 Otomobillerde Yanlış Lastik Seçimin Sakıncaları Nelerdir?

             

            Ayakkabı örneğini arabalar için bağdaştırdığımız zaman benzer rahatsızlıklar yaşanabilmektedir. Eğer yanlış lastik kullanılıyorsa ayakkabı örneğinde yaşandığı gibi rahatsızlıkların araba içerisinde kullanıcı tarafından hissedilmesi muhtemeldir. Böyle durumlarda sürücü araç içerisinde fren performansının azaldığını hissedecektir. Yine benzer şekilde fren yapma süresinin ciddi anlamda uzadığını fark etmekte mümkündür. Viraj kabiliyetinin ciddi oranda düşmesi de yanlış seçim sonucu ortaya çıkabilecek sonuçlardan biridir.

             

 Hafif Ve Ağır Ticari Araçlarda Yanlış Lastik Seçiminin Zararları Nelerdir?

             

            Yük taşıyan hafif ya da ağır ticari araçları düşündüğümüz zaman bu araçların genellikle şehir dışına yük taşıdıklarını görürüz. Ayrıca bu araçların taşıdığı yükün yanı sıra bir de aracın kendi ağırlığı bulunmaktadır. Bu nedenle arabalarda yapılan yanlış lastik seçiminden doğacak riskler bu tip ticari araçlar için daha fazla risk teşkil etmektedir. Ticari olmayan araçlarda yanlış seçim yapılmış lastikle durma mesafesinin artma durumu ticari araçlar için daha uzundur. Çünkü ticari araçlarda yük daha fazladır ve bu nedenle fren yapıldıktan sonra durma uzun sürede gerçekleşmektedir.

 

            Benzer şekilde yük taşıyan bir aracın viraj alırken taşıdığı yükten dolayı ağırlık merkezinde meydana gelebilecek değişimlerden dolayı devrilme riski ortaya çıkmaktadır. Hal böyle iken bir de yanlış seçilmiş lastik kullanılıyorsa eğer risk artmaktadır. Özellikle uzun yolculuklarda kamyon, kamyonet, tır gibi araçların devrilmesi viraj alamaması, kontrolden çıkması gibi nedenlerin birçoğunun altında da yanlış lastik seçimi ve bu lastiklere yanlış hava basılması sebebi yatmaktadır.

Haber Yorumları