Telefon Hafızasında Yer Açmanın Yolu

17 Ekim 2020
Telefon Hafızasında Yer Açmanın Yolu

Her geçen gün uygulamalara sürekli güncellemeler getirilerek uygulama boyutu arttırılıyor ve bunun sonunda telefonun hafızası da kolayca dolabiliyor. Resimler olsun, müzikler olsun bunlar telefonun hafızasında hep yer kaplayan şeyler. Hele ki her gün uygulamalara gelen güncellemeleri de unutmazsak tamamıyla baş belası. Bu yazımızda telefonumuzda nasıl yer açabiliriz bu konudan bahsedeceğiz.

Telefonda yer açmak için ilk olarak yapacağımız şey kullanmadığımız uygulamaları telefondan silmeliyiz. Bu uygulamalar hem telefonu yavaşlatır, hem de telefonda yer kaplayacağı gibi sizi sinir krizine sokacaktır. Bu yüzden işinize yaramayan uygulamaları silerek de yer açabilirsiniz.

İşinize yaramayan uygulamaları sildiniz ya da işinize yaramayan uygulama yok hepsi işinize yarıyor bu yüzden kaldıramıyorsunuz ama telefonda boş alana ihtiyacınız var. İkinci bir yöntem ise işinize yaramayan resimleri veya videoları silebilirsiniz ya da bilgisayarınıza yedekleyip telefondan silerek de kurtulabilirsiniz. Videolar fotoğraflara göre daha çok yer kapladığından dolayı video çekerken süreyi uzun tutmamaya özen gösterin. Emin olun ki telefonunuzda illaki yer açılacaktır ve telefonunuzda az da olsa hızlanacaktır.

Üçüncü yöntem ise kullandığınız uygulamalardaki verileri temizleyerek de yer açabilirsiniz. Mesela Googe Play Music uygulamasındaki oluşturduğunuz çalma listesi de telefonunuz da yer kapladığı için onu silerek hafızanızda yer açabilirsiniz. 

Dördüncü yöntem internet tarayıcınızdan indirdiğiniz dosya, müzik, program, video ve resim gibi şeyleri download klasörünüzden ya da nereye indirdiyseniz oradan silebilirsiniz. Ayrıca internet tarayıcınızın düzenli olarak önbelleklerini de temizlemeyi unutmayın. 

Beşinci yöntemdeyse resim, video ve dosyalarınızı eğer telefonunuz SD kart destekliyorsa SD kart içerisine aktararak da dahili hafıza da yer açabilirsiniz. Eğer telefonunuzun işletim sistemi uygulamaları SD kart içerisine aktarmanıza izin veriyorsa taşıyabilirsiniz fakat öyle bir özellik yoksa maalesef ki taşıyamazsınız.

En son yöntem olarak bunların hepsini uyguladınız fakat telefonda hala yer açılmıyor diyorsanız dahili hafızası yüksek olan bir telefon almanızı öneriyoruz. Yoksa başka türlü telefonunuz da boş alan açamayacaksınız.

 

Haber Yorumları