Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama Nasıl Yapılır?

12 Şubat 2021
Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Annelere verilen süt parası nasıl alınır? Süt parası sorgulama nasıl yapılır? Alma hakkınız nasıl görülür?

İşte sizin için yanıtı… Süt parası sorgulama nasıl yapılır sorusunun yanıtı veriliyor. Öncelikle süt parası (emzirme ödeneği) almak için Sosyal Hizmetler Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden sorgulamanın gerçekleşmesi sağlanır. Süt parası alacak olan anneler, başvurularının ardından 15 gün içinde almaya hak kazanır.

Süt Parası Nedir?

İlk olarak süt parası nedir sorusunun yanıtını veriyoruz. Süt parası,  sosyal güvenli kurumu kapsamında SSK’lı olarak çalışan çocuğu olan annelere ödenir. Süt parasının en önemli özelliği sadece bir defaya mahsus olmak üzere anneye verilen yardım olmasıdır. Bebeğinde doğumundan itibaren alınması söz konusudur. Annelerin ya da bebeklerin temel ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile hazırlanmaktadır. Bebek 5 yaşına gelene kadar süt parası ödeme alma hakkı devam etmektedir. Süt parasının tutarı aynı zamanda bebek sayısına göre değişmektedir. Süt parası ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır.

Süt Parası Başvurusunda Aranan Şartları Nelerdir?

Süt parası alma şartları sağlanması halinde, sonrasında sorgulama yapılarak olumlu sonuçlanması durumunda paranın yatması sağlanacaktır. Peki, parayı almak için sağlanması gereken şartlar nedir?

  • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen süt parası ödeneği, sadece Türkiye vatandaşlarına sağlanmaktadır.
  • Annenin SSK’lı olması ya da eşin SSK’lı olması durumunda annenin ev hanımı olması gerekiyor.
  • BAĞ-KUR ya da emekli sandığı kapsamında sigortalı olan kişiler için süt parası ödemesi yapılmaktadır.
  • Doğum iznine ayrılmadan son 1 yıl öncesinde annenin çalışmaya başlaması ve doğum izninden önceki son 3 aylık süreçte tüm SSK primlerinin ödenmesi gerekiyor.
  • Anneler doğum izni süresince farklı bir işte çalışmamalıdır.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile başvurunun gerçekleşmesi gerekiyor. Süt parası başvurusu için yapmanız gereken SSK’lı olarak çalışan ve doğum iznine ayrılan anneleri, e-devlet sistemi üzerinden başvurularını yapmaları mümkündür. Online olarak başvurunun dışında evrakları kuruma posta yolu ile gönderebilirler. Ardından başvurunun sonucuna göre süt parasının alınması da hak olacaktır.

Haber Yorumları