Sürerken Arıza Yapan Arabaya Müdahale

2 Şubat 2021
Sürerken Arıza Yapan Arabaya Müdahale

Her araç kullanan bireyin başına gelebilecek bir olay bu. Yolda arabanızla seyrederken başınıza böyle bir olay gelirse yapmanız gereken ilk şey arıza çıkan alanı tahmin edebilmektir. Genelde başınıza gelebilecek bir kaç arıza vardır. Elektriksel arızalar başta olmak üzere motor ısısının çok yükselmesiyle hararet yapma sorunu ve lastik patlaması genelde başımıza gelebilecek başlıca sorunlardır. Öncelikle doğru müdahale her zaman hayat kurtarır. Peki, doğru müdahale nasıl ve ne zaman yapılır?

 

Sürüş Sırasında Arabanın Arıza Yapması

 

            Araba kullanmak ayrı bir tutku haline gelmiş olsa da günümüzde bu araçlara ayrılan zaman harcanan ve paralar bir yana kullanılan arabanın yolda araç sürüş halindeyken yaşanmış ya da yaşanacak arızalar sebebiyle oluşabilecek sorunlar hayati tehlikeyi de beraberinde getirir. Bu durumlar genelde araç sahipleri pek göz önünde bulundurmuyor. Sebebi de kendimizce kullandığımız bazı deyimler var;Bu zamana kadar başıma hiç gelmedi, bir şey olmaz, aracımın bakımını hep düzenli yaparım, gibi ifadeler her zaman hayatımızda sohbet arasında hep yerini almıştır. Ancak yaşanacak arızalar karşısında yukarıda ki sıraladığım ifadeler çözüm üretmiyor.

 

 Marş Basmama – Ateşleme Sorunu

 

            Genel olarak en sık karşılaşılan araba arızalarının başında marş basmama sorunu geliyor. Bu sorunun kökeninde birçok neden olabilir. Araç göstergesinde görünen arıza lambasında ki işaretlerin ne anlama geldiğinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir.

 

 Akünün Bitmesi

 

            Aracın farlarının açık kalması, radyonun, araç kontağının açık kalması be buna bağlı olarak aracın elektrik kaynağı aküyü bitirmeye neden olur. Uzun süre kullanılmayan araçlar da bu durumdan nasibini almaktadır. Elektro mekanik arabalar da akü daha hızlı tüketilmekte. Özellikle otomatik vites araçlarda araç marşa bile basmanıza izin vermez, el freni otomatik olarak kilitleme konumuna geçmektedir.

 

 Arabanın Stop Etmesi

 

            Bu sorunu birkaç farklı şekilde ele alabiliriz. LPG’li araçlarda, dizel araçlarda ve benzinli araçlarda bu sorunun kaynakları farklılık gösterebilir. Genel olarak nedeni yakıt bitmesi ya da LPG’den dolayı tıkanma sorunu olarak nitelendirebilir. Kış aylarında motorun çalıştırdıktan sonra birkaç dakika mutlaka araç durur haldeyken çalışıyor olması motorun kendini ısıtması gerekmektedir. Bununla birlikte aracınızda sürüş halindeyken oluşabilecek arazılar daha fazladır.

 

            Her arıza ikaz lambasının bir anlamı olduğu gibi kaynağının da nereden geldiğini ifade eder. Bu yüzden aracınız ile birlikte verilen kitapçık bu durumlarda çok önem arz etmektedir. Karşınıza çıkan arızada ne gibi tedbirler alınması gerektiğini açıkça ifade ile anlatılmaktadır. Eğer aracınız çalışır durumda olsa bile ekranda yanan arıza lambası sönmüş olsa bile hiçbir müdahale edilmeden en kısa sürede bir servise çektirilmeli ya da gidip detaylı şekilde kontrol ettirilmelidir.

 

 SU KAYNATMA YA DA HARARET SORUNU

 

            Arabanın motor kısmını soğutmak için su ile devir daim yöntemi kullanılır. Araba gereğinden fazla ısıya maruz kalırsa ya da devir daim gerçekleşmez ise motor suyu kaynama yapar. Aslında tehlike arz eden durum suyun kaynaması değil motor bloğunun aşırı ısınmasından dolayı çatlama yapma riskidir. Bu tür bir durumla karşılaştığımızda yapmamız gerekenler şu şekilde; motor stop edilmeden arabanın rölantide çalışmasını sağladıktan sonra kaloriferi sonuna kadar açıp camları mümkünse kapıları açmak. Bu işlem motordaki ısıyı kalorifer yoluyla arabanın içerisine gönderir. Bu şekilde motor daha erken soğutulur. Hararet göstergesinde motor ısısının olağan durumda olduğunu anlayınca aracı stop edip bir süre bekledikten sonra su eklenmesi en doğru müdahaledir.

 

 ELEKTRİKSEL SORUNLAR

 

            Genelde elektriksel olarak başımıza gelebilecek durumların başında ani elektrik kesintisi far kapanması var. Bu tür durumlarda hemen aracı müsait bir yere çekip stop etmek doğru olan bir müdahaledir. Genelde bu tür arızalar akümülatör kablolarının başlıktan ayrılmasından gerçekleşir. Bu yüzden ilk kontrol edilmesi gereken nokta burasıdır. Eğer burada herhangi bir sorun görünmüyorsa bakılacak ikinci nokta ise sigorta kutusudur. Her aracın sigorta kutusu farklı yerde bulunduğu için bu noktada zorlanabilirsiniz. Bu durumlarda genelde uzman ellerden yardım alınması daha doğru bir hareket olur.

 

 LASTİK PATLAMASI

 

            Hiç kimsenin başına gelmesinden haz etmediği bu olay aslında en çok yaşadığımız sorun. Lastik patlaması başımıza gelecek en tehlikeli durum. Eğer başımıza kötü bir durum gelmediyse yapılması gereken ilk müdahale aracı müsait bir yere çekip stop etmektir. Bir kriko yardımıyla aracın patlayan lastik tarafını kaldırıp lastiği bijon anahtarı yardımıyla sökmeniz gerekiyor. Sökülen lastik yerine stepne takılarak yola devam edilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta yola çıkıldıktan sonra 80 km hızı geçmemektir.

Haber Yorumları