Stop Lambası Far Ve Ya Sinyal Bozuksa Polis Ceza Yazar Mı?

2 Şubat 2021
Stop Lambası Far Ve Ya Sinyal Bozuksa Polis Ceza Yazar Mı?

Stop lambası, far veya sinyal bozuksa polis ceza yazamaz. Fakat trafik polisi çok sağlam bir ceza yazabilir. Bu kurallardan birinin ihlal edilmesi durumunda 108 Türk lirası cezai işlem uygulanır. Fakat bu kurallardan bir kaçının çiğnenmesi durumunda bu fiyat katlanabilir. Bu yüzden buna benzer kurallara dikkat etmek gerekir. Aksi halde buna benzer cezalarla hatta daha ağır cezalarla da karşılaşılabilir. Buna benzer cezalar almamak için bu sistemlerin hemen yaptırılması gerekir.

Cezai İşlemlerin Sürücü Ve Arabasına Zararları Nelerdir?

İlk olarak sürücünün ehliyetine -20 puan cezai işlem uygulanır. Fakat bu cezai işlem bu kadarla da kalmaz. Araç ceza ödeninceye kadar trafikten men edilebilir. Fakat bundan önce 7 iş günü süre tanınarak aracın eksiklerinin tamamlanması gerekir. Aksi halde araç men edilerek trafiğe çıkması imkansız olur. Eğer cezai işlem uygulanan yerde eksikler tamamlanırsa araç trafikten men edilmez. Fakat yine de cezai işlem uygulanmak zorundadır. Aksi halde tespit edildiği takdirde polis memuru görevden alınabilir.

Trafik Kuralları Neden Vardır?

Trafik kuralları insanların kendi canını, malını ve sevdiklerini korumasına yardımcı olur. Trafik çok tehlikeli bir mecra olduğundan, sürekli kurallar yeni kurallar getirilerek bu mecra kontrol altında tutulmaya çalışılıyor. Fakat bu bazen pek mümkün olmayacak ki felaket ile sonuçlanan kazalar olabiliyor. Trafik kuralları, insanların kendini trafikte korumak için kullandığı görünmez kuralların bütünüdür. Fakat bunu her sürücü veya yaya saygı göstermeyerek trafik kuralı ihlal ediyor. Buda büyük mal ve can kayıplarına dolaylı olsa bile sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden trafik kurallarına uymak gerekir.

Yollara Göre Hız Limiti Nedir?

Yollara göre hız limiti değişkenlik gösterir. Çok kıvrak ve dar yollarda(tek şerit) yavaş gidilmesi gerekir. Aksi halde kaza yapma riski oldukça fazla olabilir. Beş şeritli düz yollarda ise hız limiti en az yetmiştir. Çünkü bu tür yollarda kaza yapma riski düşüktür. Bu yüzden sürücüler bu yollarda hızlı gidebiliyorlar. Bu tür hız limitleri yollara göre sürekli değişkenlik gösterir.

Haber Yorumları