Staj Sigortası ve Doğum Borçlanması Erken Emeklilik Sağlayabiliyor Mu?

12 Şubat 2021
Staj Sigortası ve Doğum Borçlanması Erken Emeklilik Sağlayabiliyor Mu?

Emekli olmak özellikle çalışma hayatını sürdürmekte olan herkes için önemli konular arasında yer almaktadır. 

Çalışma hayatına başlayanlar için daha sonrasında emekli etkileyecek durumlar arasında özellikle staj sigortası veya doğum borçlanması gibi durumlar erken emeklilik sağlayabiliyor mu? Sorusu akıllara gelmektedir.

Emeklilik için gerekli olan şartların yerine getirilmesi sürecinde özellikle zorlananlar için daha sonrasında staj sigortası yapılmış olması özellikle erken emeklilik imkanları arasında yer alması avantaj sağlayabilir. Kadınlarda erken emeklilik için en önemli etkenlerden birisi de doğum borçlanmasıdır. Doğum nedeniyle çalışma hayatına ara veren kadınlar daha sonrasında bu borçlanmayı ödeyerek erken dönemde emeklilik hakkından faydalanabilirler.

Doğum Borçlanması İle Erken Emeklilik

Kadınların yaşamış olduğum mağduriyetin ortadan kaldırılabilmesi için doğum borçlanması ile erken emeklilik imkanı sağlanmaktadır. Üç çocuk sahibi olan kadınlar için iki yıla kadar her birinde borçlanma hakkı verilmektedir. Bunun yanı sıra ücretsiz doğum izni ya da annelik izni gibi sürelerin hesaplanmasıyla borçlanma belirlenerek ödeme imkanı sunulmaktadır.

Doğum sonrasında çalışma hayatını ara vermiş olan kadınlar için emeklilik planlarının hayata geçirilebilmesi için özellikle zamandan tasarruf etmek isteyenler doğum borçlanmasını ödeyerek bu süreci hızlandırabilirler. Borçlanma için talepte bulunulması durumunda gerekli hesaplamalar yapılarak ödeme imkanı sunulmaktadır. Erken dönemde emekli olmak isteyen kadınlar bu haktan yararlanabilirler.

Staj Sigortası İle Erken Emeklilik

İlk sigorta girişini kısa vadelide olsa staj üzerinden yaptırmış olanlar daha sonrasında erken dönemde emekli olma hakkına sahip olabilmektedir. Bu nedenle staj sigortası ile erken emeklilik planı yapmak isteyenler geriye dönük yapacakları incelemelerde özellikle staj döneminde yaptırmış oldukları sigortayı göz önünde bulundurarak hesaplama yapabilirler. Kadınlar için erken dönemde emeklilik hayatına başlamak son derece önemli olduğundan sunulan bu ayrıcalıklardan yararlanmak mümkündür.

Emeklilik hayali herkesin en çok önem verdiği konular arasında yer almaktadır. Ancak kadınlar için bu durum oldukça önemlidir. Erken dönemde emekli olunması özellikle çalışma hayatının tamamlanmasına ya da emeklilik maaşının alınmasıyla hayatın daha da kolaylaşmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle geçmiş dönemlerde staj veya doğum borçlanması olan kadınlar için erken dönemde emekli olmak için bu dönemlerden faydalanmak mümkündür.

Haber Yorumları