SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum Nasıl Alabilirim?

12 Şubat 2021
SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum Nasıl Alabilirim?

SSK birikmiş paramı almak istiyoum nasıl alabilirim? SSK tarafından düzenlenmiş olan şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Şartları yerine getirdiğiniz zaman paranın tamamını alabilirsiniz.

SSK Paramı Almak İstiyorum

SSK paramı almak istiyorum diyen birçok birey nasıl alacağı konusunda fikir sahibi olmak istemektedir. SSK’ nın belirlemiş olduğu, paranın tamamını almak için sizler için bazı şartlar ortaya koymuştur. SSK’nın koymuş olduğu bu şartları uyguladıktan sonra paranızın tamamını almanız mümkündür. Fakat başvuru yapıldığı sırada hala çalışmaya devam ediliyorsa paranızın tamamını almanız mümkün olmamaktadır.

Bunların yanı sıra SSK üzerinden birikmiş olan para bireyin emekli olması açısından SSK kapsamı üzerinde toplanmaktadır. Çalışan birey için emekli yaşı ayrıca da çalışma yılının süresinin tamamlamış olup, primleri eksik kalarak tamamlama imkanına sahip olmayan bireyler SGK’ya başvuru yaparak almaları mümkün.

SSK Birikmiş Prim

Adınıza yatırılmış olan primler olabilir. Bu primler ölüm, yaşlılık, malullük ya da benzer olan prim oranlarının genellikle toplam %20 olarak belirlenmektedir. Belirlenmiş olan bu %20 lik oranı ise toplu olarak SSK’nın belirlemiş olduğu şartlara uyarak almanız mümkündür. Fakat 2008 yılından sonra bu biraz daha günümüze göre değişiklik göstermektedir.

 SSK birikmiş prim 4/a kapsamında olan işçilere düşen miktar yani prim payını geri aldıkları zaman bu %9’luk bir dilime düşmektedir. 4/b kapsamında olan işçiler ise %20’lik oranı ile devamlılık göstererek birikmiş prim düşmektedir.

SSK Prim Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

 SSK tarafından düzenlenmiş olan şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Şartları yerine getirdiğiniz zaman paranın tamamını alabilirsiniz. Çalışma yılının süresinin tamamlanmış olup olmadığına bakılarak, SSK’nın belirlediği şartları taşıyan bireyler için kullanulan bu prim için Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden başvuru yapması gerekmektedir.

SSK prim parası başvurusu nasıl yapılır? Sosyal güvenlik kurumu üzerinden yapılan bu başvuru sırasında bireyin bir dilekçe yazması gerekmektedir. Başvuru yaparken yazdığınız dilekçeniz ile beraber TC kimlik fotokobinize ihtiyaç duyulmaktadır. Kısa süre içerisinde ise prim başvurunuza dönüş sağlanacak ayrıca da sizi gereken bilgiler ile bilgilendireceklerdir.

Haber Yorumları