Spor Araba Modelleri / Fiyatları / Sıfır Araç Kampanyaları Hakkında!

2 Şubat 2021
Spor Araba Modelleri / Fiyatları / Sıfır Araç Kampanyaları Hakkında!

Spor Araba Neden İlgi Çeker

 

            Herkesin otomobil alma gibi bir hevesi vardır. Hayatımızı kolaylaştıran yegane araçlardandır. Araba kullanmak bir kolaylık bir ayrıcalık ve de bir hevestir. Bugün hemen hemen tüm araba markalarının spor araba modelleri mevcuttur. Çünkü spor araba kullanım kolaylığı açısından olsun fiyat bakımından olsun şekil ve tarz bakımından olsun ilgi çekicidir ve popülerdir. Özellikle yeni araba kullanmaya başlayan kişilerin ehliyetini yeni almış kişilerin ve de kadınların genelde tercih ettikleri araba modelleridir.

 

 Spor Araba Modelleri Ve Fiyatları

 

            Birçok araba sevdalısı insan için tutku haline dönüşen spor arabalar tek kapı ve çift kapı olarak çok farklılık gösteriyor. Genelde tek kapılı modeller daha pahalı oluyor. Ayrıca segment farkı da önemlidir. Eğer üst segmentte bir araba arıyorsak 100 bin liranın çok üzerinde bir parayı cebimizden çıkarmalıyız. Orta ve orta alt segmentte ise fiyatlar daha normal olarak karşılanabilir. Bir diğer önemli faktörde eski ve yeni model farklarıdır. 2.el olup olmaması da fiyatları değiştirecektir.

 

            Uygun spor araba modellerinde; 1999 Honda S200, 2005 BMW 645İ, 2010 Mazda RX-8, 2003 BMW M3, 2008 Alfa Romeo Brera-Spider ve Opel Corsa gibi modeller fiyatları daha uygun ve şık modellerdir. Porsche, Jaguar, Mercedes, Bmw, Audi, Volvo marka araçlar spor arabalarda üst seviyede en çok tercih edilen markalardır. Mazda, Honda, Hyundai, Toyota gibi uzak doğu kaynaklı araçlar orta halli durumdaki kişilerin en çok tercih ettiği markalardır. 2018 model fiyatlarında inanılmaz bir artış olmuştur.

 

 

            Audi A3 model 245 bin lira, Alfa Romeo Giulietta model 149 bin lira, Bmw 3 serisi 330 bin lira, Fiat Egea hatchback 101 bin lira, Ford Focus 96 bin lira, Honda Civic 155 bin lira, Opel Astra 152 bin lira, Renault clio 90 bin lira, Volkswagen Polo 95 bin lira gibi uçuk fiyatlar bu yılın yaz fiyatlarıdır. Artan döviz kuru neticesinde araba fiyatlarında inanılmaz bir artış yaşanmıştır. 2019 yıl boyunca da bu fiyatların devam etmesi bekleniyor. 2.el fiyatlarında ise 5 yaşı geçmiş spor arabalar 50 bin lira ve üzerinde seyrediyor.

 

Sıfır Araç Kampanyaları

 

 Otomobil firmaları stoklarını eritebilmek adına çeşitli kampanyalar düzenlemektedirler. Sıfır araba alma hayali olan vatandaşlar ciddi fiyat farklılıkları olduğundan bu tarz kampanyaları sıkı takip etmektedir. Marka ve model bazında araç kampanyalarına bir göz atalım.

 

 1) PEUGEOT

 

 Peugeot sonbahar fırsatları adı altında yapmış olduğu kampanya ile alıcılarına cazip fırsatlar sunmaktadır.

 * Peugeot 208 aylık 1.550,00 TL taksitlerle,

 * Peugeot 2008 25.000,00 TL % 0 faiz avantajı ile,

 * Peugeot 301 aylık 1.550,00 TL veya % 0 faiz avantajı ile,

 * Peugeot 3008 ve 5008 60.000,00 TL % 0 faiz avantajı ile,

 * Peugeot 308 % 0 faiz avantajı ve 1 yıl sonra fatura tutarının % 10 altında geri alım garantisi ile,

 * Peugeot partner tepee kobilere özel indirim ve 48.000,00 TL % 0 faiz fırsatı ile

 * Peugeot boxer van ise 30.000,00 TL kredi için 12 ay % 0 faiz avantajı ile alıcılarını beklemektedir.

 

 2) NİSSAN

 

 Daha az ötv daha fazla heyecan ve % 0 faiz fırsatı ile Qashqai kasım ayı boyunca 13.400 TL ötv indirimi, 40.000,00 TL 12 ay % 0 faiz avantajı ile,

 

 Dizel Qashqai ise 136.920,00 TL den başlayan fiyat ve 40.000,00 TL 12 ay % 0 faiz kredi fırsatı ile,

 

 Nissan Juke kasım ayında 11.730,00 TL lik ötv indirimi ile 94.770,00 TL den başlayan fiyatları ile 24.000,00 TL kredi 12 ay sıfır faiz avantajı ile sanrooflu dizel suv araç sahibi olmanızı sağlamaktadır.

 

 3) FORD

 

 Ford markasında ise fırsatlar şu şekilde yer almaktadır.

 

 * Peşin alım fırsatı; focus trend x manuel şansıman ve eco sport modellerinde bulunan % 9, diğer ford otomobillerde geçerli % 7 peşin alım fırsatı bulunmaktadır.

 

 * Ford options fırsatı; focus trend x manuel şansıman ve eco sport modellerinde bulunan , diğer ford otomobillerde geçerli % 9 indirim ile düşük taksitlerle yeni bir ford sahibi olabilirsiniz.

 

 * % 0 faiz fırsatı; tüm ford otomobillerde geçerli 45.000,00 TL kredi için 12 ay % 0 faiz avantajından yararlanabilirsiniz. Bu kredi tutarı için bir kereye mahsus olmak kaydı ile 236,25 TL dosya masrafı peşin olarak tahsil edilmektedir.

 

Sıfır Araba Fiyatları Kampanyalar

 

            Son günlerde araba satışı ile birlikte kampanyalarda hızla sunulmaktadır. Çok fazla sayıda arabalar ve kampanyalar bulunmaktadır. Bu durum kullanıcılar için bir avantaj olacak gibi görünüyor. Marka ve modele göre kampanya avantajı değişiklik göstermektedir. Haberdar olmak için aşağıdaki fiyat ve kampanya listesini okuyabilirsiniz.

 

 Renault Megane      Özellikler: Çok güzel tasarımı ile sıfır araba olarak en iyi modellerden biridir Renault Megan. Dikkat çekici duruşuyla kullanıcıların ilgisini çeken bu araba ayrıca geniş olmasıyla popüler olmayı başarıyor. Yeni iç tasarımı ile artık arabada daha keyifli bir zaman geçirebileceksiniz. Üst düzey ekran teknolojisi ile navigasyon, müzik ve filmi doyasıya izleyebileceksiniz. Renault serisinin en iyi modellerinden biri olmayı başarmıştır Megane.

 

            Fiyat: Özellikleri ve konforunu göz önünde bulundurursak bu aracın çok cazip bir fiyatı bulunmaktadır. Genellikle ortalama bir ücreti bulunan Renault Megane modeli arabanın fiyatı 100.000 TL ile 170.000 TL arasında değişmektedir. Ayrıca avantajlı kampanyaları bulunmaktadır.

 

 Toyota Corolla         Özellikler: Son teknoloji ile tasarlanmış led farları sayesinde karanlıkta her şeyi çok net ve parlak bir şekilde görebileceksiniz. Çelik ve şık görünen jantları ile Corolla her zaman ki gibi ilgi çekici olmayı başarmış gibi görünüyor. Kaliteli kumaş koltukları sayesinde rahat bir şekilde seyahat edebileceksiniz. Tasarruflu yakıt sistemi bulunan Toyota Corolla ile yollarda takılmadan güzel bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Çok avantajlı kampanyaları bile bulunan bu arabayı kesinlikle herkes satın almak isteyecektir.

           

            Fiyat: Çok makul bir fiyatı olan bu araba modelini kesinlikle düşünmeden satın alabilirsiniz. Genellikle Toyota markasının tüm araba modellerinin ücretleri kesinlikle cazip edicidir. Bu yüzden Toyota Corolla modelinin fiyatı 95.000 TL ile 160.000 TL arasında değişmektedir.

 

 Opel Astra Sedan     Özellikler: Çok güçlü bir motoru bulunan Opel Astra Sedan ile tüm engelleri takılmadan atlatabilirsiniz. Diğer modellerine göre çok daha şık duran bu araba kesinlikle kullanıcılar tarafından ilgi çekmeyi başarıyor. Kaliteli led farları ve koltukları olan bu araba modelinin gerçekten çok şık bir dış tasarımı bulunmaktadır.

 

            Fiyat: Özelliklerine göre çok uygun bir ücret barındıran bu araba modelinin toplam fiyatı 85.000 TL ile 155.000 TL arasında değişmektedir. Ayrıca çok hoşunuza gidebilecek kampanya fırsatı bulunmaktadır.

 

Sıfır Araçlarda İlk Muayene Zamanı

 

Sıfır Araçlarda İlk Muayene Zaman Yapılmalı?

 

            Ülkemizde kara yolunu kullanan tüm araçların teknik olarak genel kontrolü ile yapılan test sonucunda trafiğe çıkabilir veya çıkamaz gibi belgeler düzenlenmektedir. Bu kontrollerin yapılması trafik ve yolcu güvenliği için gereklidir. Bütün eksikliklerin tespit edilmesi ve bu eksikliklerin giderilmesi işlemlerine araç muayenesi deniliyor.

 

            Ülkemiz de kara yolunu kullanan motorlu ve motorsuz araçlar ile ilgili hükümler 2918 sayılı Kara yolları Trafik Kanunu ile düzenlenmiştir. Bu kanunun 34.Maddesinde araçların muayenesi ile ilgili hükümleri içermekte olup, maddenin içeriği ise; kısaca araçların muayene süresini geçirmemektir.

 

 Peki, Araçların Muayeneleri Kaç Yılda Bir Yapılması Gerekir?

 

            Bu konuyu ise Kara yolları Trafik Kanunun ilgili yönetmeliği ile düzenlenmiştir. Yönetmeliğin 14. Maddesi araçların muayeneleri ile ilgili hükümleri düzenlemektedir. İlgili maddenin ilk bendinde ‘sıfır otomobiller ve bunların eklentileri (römorkları) alındığı tarih itibari ile muayene süresi başlar ve ilk muayene üç yaşını doldurunca, devamındaki muayene işlemlerinin ise iki yılda bir yapılması gereklidir’ der.

 

            Motorlu tarım aletleri yani traktörler de aynı sınıfta değerlendirilmektedir. Kamyon, kamyonet, çekici gibi ticari hizmet veren araçlar ise her yıl muayene yapılma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca hafif ticari kamyonet olan araçların bazıları ruhsat bilgilerinde hususi otomobil yazmakta, bazılarında ise hafif ticari kamyonet yazmaktadır. Bu durumda ise araç ruhsatında otomobil yazanlar otomobil olarak, kamyonet yazanlar ise kamyonet olarak değerlendirilip ona göre muayene işlemini yaptırmalıdır. Araç sahiplerinin en fazla karıştırdıkları sorunlardan biri budur. Hafif ticari ve otomobillerin muayene harç ücretlerinde bir farklılık bulunmamaktadır.

 

 Sıfır Araçlar Da İlk Muayene Ne Zaman Yapılmalı?

 

            Kara yolları trafik yönetmeliğinin 14/a maddesinde belirtildiği gibi sıfır araç (otomobil ve bunların her türlü römorkları) ilk üç yaş sonunda devamında ise iki yılda bir yapılmalıdır. Ancak; Burada araç sahiplerinin kaçırdığı en önemli nokta bayiden aracı teslim aldığı tarihten itibaren sonraki 3 yıl muayene yapılmaz sanılmasıdır. Bu tamamen yanlış bilinmektedir. Çünkü aracın bayiden çıkış tarihi değil, fabrikadan çıkışta düzenlenen onay belgesindeki çıkış tarihi geçerlidir.

 

 Araç Muayenesi İşlemlerini Nasıl Ve Nerede Yapılmalıdır?

 

            Ülkemizde araç muayenesi ile yetkili tek kuruluş olan TÜVTÜRK muayene istasyonlarında yapılmaktadır. Telefon ve internet yolu ile randevu alınarak pazartesi ile cumartesi arasındaki günlerde sabah 08.00 ile akşam 08.00 saatleri arasında muayene işlemi yapılmaktadır.

Haber Yorumları