Sigortam Yok Yine de Kredi Kartı Alabilir miyim?

17 Ocak 2021
Sigortam Yok Yine de Kredi Kartı Alabilir miyim?

2021 yılında kredi ve kredi kartı başvurularında bankalar tarafından dikkate alınan ilk koşul başvuran kişinin kredi notunun düzeyidir. Sigorta şartı 2021 yılı itibariyle bankalar tarafından zorunlu olarak aranmamakta ancak düzenli gelire sahip olan kişilere daha yüksek limitli kredi kartları sağlanmaktadır.

 

Sigorta Olmadan Alınabilecek Kredi Kartı Limiti

2020 yılında bankacılık ve finans mevzuatında yapılan değişikliklerin ardından minimum kredi kartı limiti 1000 TL olmuştur. Bu limitin altında bankalar kredi kartı sağlamamaktadır. Bu limit genellikle ev hanımları ve öğrenci gibi henüz sigorta girişi olmayan ya da ilk defa kredi kartı kullanacak kişiler için sağlanmaktadır.

Ancak daha önce kredi kartı kullanmış ve düzenli ödeme sağlamış kişilere sigortaları olup, olmadığına bakılmaksızın 10.000 TL’ye kadar kredi kartı limiti tanımlanabilmektedir.

 

İşten Ayrılan Kişinin Kredi Kartı Limiti Düşürülür mü?

Bu sorunun cevabı hayırdır. İşten çıkan birinin kredi kartı limitinde bankalar tarafından hiçbir değişiklik yapılmaz. Ancak kişi isterse kredi kartı limiti düşürülebilir.

Buna ek olarak kredi kartı ödemelerinin düzenli yapılması çok önemli bir faktördür. Kredi kartını düzenli ödemeyen kişilerin banka insiyatifince kredi kart limitlerinde düşüş yaşanabilir.

 

Kredi Kartı Almak İçin Ne Kadar Süre Sigortalı Olmak Gereklidir?

2021 Kredi kartı başvurularında artık sigortalı olma zorunluluğu aranmamaktadır. Bankalar 2010 yılından itibaren kredi notunu baz aldıkları için artık sigortalı olmanın çok büyük bir avantajı bulunmamaktadır. Bankalar KKB tarafından gelen not ve limit üzerinden kişiye kredi kartı sağlamaktadır.

Ancak bazı bankalar sigorta bilgilerini beyan eden ve düzenli geliri olduğunu kanıtlayan kişilere KKB tarafından iletilen limitin de üstünde kredi sağlayabilmektedir. Genel olarak bankalar en az 90 günlük aktif çalışma durumu beyanı istemektedir. Yani bir işe girdiniz ve üçüncü ayınızı doldurduysanız, bankaya yapacağınız kredi kartı başvurusu dahilinde farklı değerlendirilebilirsiniz. Bankalar yüksek limit talep eden sigortalı çalışanlardan SGK Hizmet Dökümü ya da maaş bordrosu talepe edebilir. 

 

Gelire Göre Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı limitleri, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında belirlenen mevzuata göre belirlenmektedir. Bu mevzuat kredi kartı limiti konusunda bazı kurallar getirmektedir.

Örneğin ilk kez kredi kartı başvurusunda bulunan ve kredi kartı onaylanan kişilerin toplam kredi kartlarının limiti minimum 1000 TL olabilmektedir. Ancak belgelenebilir gelire sahip olan kişiler için ise bu limit gelirlerin maksimum 2 katına kadar çıkabilir.

Kredi kartının kullanımından itibaren geçen ilk yılın ardından ise toplam kredi kartlarının limiti, kişinin belgelenebilir gelirinin maksimum 4 katına kadar çıkabilmektedir.

Örneğin aylık belgelenebilir geliriniz 5.000 TL ise bankalar tarafından size ilk verilebilecek toplam kredi kartlarının limiti en fazla 10.000 TL olur. Ancak ilk yılın ardından düzenli ödeme sağladıysanız ise bu limit 20.000 TL’ye kadar artırılabilir.

Haber Yorumları