SGK’dan Azami Tutarı Aşan Kazancın Primi Nasıl Alınır?

12 Şubat 2021
SGK’dan Azami Tutarı Aşan Kazancın Primi Nasıl Alınır?

SGK tarafından prime dayalı alt ve üst sınır uygulamaları yapılıyor. SGK’dan azami tutarı aşan kazancın primi nasıl alınır?

Evet, sorunun yanıtı sizin için veriliyor. SGK’dan azami tutarı aşan kazancın primi nasıl alınır sorusunun yanıtına göre hareket ederek, siz de prim kazancını geri almak için işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. SGK’ya yatırılan primlerin üstündeki kısımlar, sigortalılar tarafından geri alınabilir. Emeklilik şartına göre yaş haddinin tamamlanması durumunda, emekli olamayan kişiler hayatını kaybetmiş olan yakınından dolayı ölüm aylığı bağlanamayanlar ise SGK’dan primleri topluca alma hakkına sahiptir.

SGK’dan yapılan prim iadelerinde farklı kurallar bulunuyor.

SGK Prime Esas Kazanç Tutarı

Sigortalı vatandaşların emekli olmaları halinde SGK’dan alacakları emekli maaşı, kuruma bildirilen prime esas kazan tutarına göre belirleniyor. Beraberinde asgari ücretin 7.5 katını aşan kazançlar için emekli aylığı bağlama aşamasında dikkate alınmayacaktır. Beraberinde sadece işverene bağlı olarak çalışan kişilerin ücreti ne olursa olsun 22.000 TL’nin üstünde olan maaşlar için prim etkili olmaz. Birden fazla işveren ile çalışması söz konusu olan kişiler için bu şartlar altında, birden fazla işverene bağlı olarak 4/a statüsünde çalışanlar için her işveren, ödediği ücrete ait vergi ve primi hesaplayarak kendisi SGK’ya yatırmalıdır.

Azami Tutarı Aşan Primler İade Alınır

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda prime esas kazanç tutarının azami seviyesini aşan tutarlar kapsamında yatırılan SGK primleri ve işsizlik sigortası primleri, sigortalılara iade edilmektedir. SGK’ya prime esas kazanç üzerinden primler işçi ve işveren adına ayrı yatırılacaktır. Tavanı aşan kazançlar için sadece işçi adına yatırılan primlerin iadesi söz konusu olacaktır. 4/a’lı olan işçiler için işçi adına yüzde 14 oran ile sosyal güvenlik primi olacak. Yüzde 1 oranında ise işsizlik sigortası priminin olması söz konusudur.

SGK’dan tavannı aşan kazançlar için işçi adına kesilen primlerin iade edilmesi için dilekçe ile talepte bulunulması gerekiyor. Çünkü SGK talep olmadan kendiliğinden prim iadesi yapmıyor. Prim iade talebi için sosyal güvenlik il müdürlükleri üzerinden resmi başvurusunun yapılması gerekiyor.

Haber Yorumları