SGK Yurtdışı Borçlanma Ne Kadar Şartları Nedir?

12 Şubat 2021
SGK Yurtdışı Borçlanma Ne Kadar Şartları Nedir?

Yurtdışı borçlanma nasıl olur? SGK yurtdışı borçlanma ne kadar? Şartları nelerdir? İşte sorunuzun yanıtı…

İlk olarak SGK yurtdışı borçlanma ne kadar sorusunun yanıtı verilir. Hesaplama nasıl yapılacak? SGK yurtdışı borçlanma miktarının hesaplanması için ödemede hizmet dökümüne işlem yapılması gerekiyor. Bu kapsamda e-devlet şifresi ile birlikte beraber sorgulamanın gerçekleşmesi önemlidir. Aynı zamanda devlet daireleri üzerinden de SGK yurtdışı borçlanma miktarının hesaplanması söz konusudur. Yurtdışında kaldığınız süre içinde hizmet ile birlikte geri kalan prim ödemesi için miktarın öğrenilmesi söz konusu olacaktır.

SGK Yurtdışı Borçlanma Şartları Nedir?

Borçlanmanın olması için mevcut şartların da sağlanması gerekiyor. Bunun sağlanması durumunda, sorun yaşamadan işçinin hakkını alması mümkündür. SGK yurtdışı borçlanma şartları  verilmiştir.

  • Çalışılan ülkeye bağlı olarak sigorta kartları ya da hizmet cetvelinin olması
  • Yurtdışı hizmet borçlanma talep dilekçesinin doldurulması
  • Pasaport üzerinde bulunan çalışma izinlerinin tercümesi
  • Kişinin çalıştığı yere bağlı olan vergi dairesi üzerinden hizmet belgesi alınması

Etki edecek pek çok husus olduğundan, bunların eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Hazırlama işleminin tamamlanmasından sonra başvurunun gerçekleşmesi gerekiyor. Bu aşamada bir avukat ile birlikte hareket etmek önemlidir. Tamamen hukuki boyutu da göz önünde bulundurularak takibin yapılması sağlanacaktır.

Yurtdışı Borçlanması ile Ne Olur?

Sosyal Güvenlik Anlaşması bulunan ya da bulunmayan çok sayıda ülke için Türkiye vatandaşları, yurtdışında geçen hizmetleri ile beraber sosyal güvenlik kanuna göre borçlanma yapabiliyor. Bu borç üzerinden gerçekleştirilen prim ödemesi ile birlikte Türkiye’de emekli olma hakkı elde ediliyor. Buna da yurtdışı borçlanması deniyor. Bu durum aynı zamanda malulen, yaşlılık ya da ölüm gibi durumlar da kapsıyor olduğundan ona göre işlemler yapılacaktır. Yurtdışı hizmet borçlanması sayesinde erken emeklilik gibi durumlar da elde edilir. Kişinin kendi ülkesinde sorunsuz bir şekilde primlerini alması sağlanır. Bunun için sağlanan şartların ardından gerekli başvuruların da yapılması gerekiyor. Sorun yaşamadan kişinin erken emeklilik ya da prime dayalı kazancını alması da sağlanmış oluyor.

Haber Yorumları