SGK Lens ve Gözlük Masraflarını Hangi Durumlarda Karşılar?

12 Şubat 2021
SGK Lens ve Gözlük Masraflarını Hangi Durumlarda Karşılar?

Sosyal güvenlik kurumu lens ve gözlük masraflarını belirli durumlarının tamamlanmasıyla birlikte lens ve gözlük masraflarını karşılamaktadır. Gözlük cam ve çerçevesi ile lens hangi durumlarda karşılanmaktadır?

Gözlük Cam Ve Çerçeve Masraflarının SGK Tarafından Karşılanması

Sosyal güvenlik kurumu kapsamında gözlük camı ve çerçeve SGK karşılaması için alınabilmesi belirli şartlara bağlanmıştır. Bunlardan en başlıca olanı reçetenin muhakkak göz sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından yazılmış olması gerekir. Göz hastalıkları hususunda tahsisini tamamlamamış kişilerin yazdığı reçeteler Sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanmamaktadır. Acil polikliniklerinde yazılan gözlük reçeteleri Sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanmaz. Reçetenin kabul edilmesi için 10 iş günü içinde optiklerden alınması gerekir.

Lens Masrafları SGK Tarafından Hangi Durumlarda Karşılanır?

SGK lens karşılaması için katarakt nedeni ile ameliyat olunan hastanın travma veya iatrojenik gibi sebeplerden tek gözü ya da iki gözü de kapsayan lens bağlarının kopması nedeniyle gözlük ile görme keskinliğinin olmaması durumlarının olması gerekmektedir. Bununla ilgili raporun eğitim ve araştırma hastanelerinde bulunan göz sağlığı ve uzmanının hazırlamış olması gerekir.

Gözlük Cam, Çerçevelerinin Ve Lenslerin Yenilenme Süreleri

Gözlük ve cam çerçevelerinin yenilenmesi sırasında meydana gelen ücretleri SGK karşılamaktadır. Fakat bu yenilenme sürelerinde oluşan masrafların karşılanması için 3 yıllık belirlenen sürenin tamamlanmış olması gerekir. Bu sürenin dolmaması durumunda SGK gözlük ve cam bedellerini karşılamaz. Bu duruma istisna olan bir durum ise görme bozukluğu olan hastanın 0,5 oranında değişiklik olması durumunda gözlük camları süresinden önce yenilenmektedir. Büyüme ve gelişme çağındaki çocukların gözlük cam ve çerçevelerindeki yenilemeleri SGK karşılamaktadır.

Bununla birlikte kontakt lenslerde de yenilenme süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir. Fakat 6 aydan küçük çocuklarda katarakt sebebiyle ameliyat olunduğunda alınacak rapor ile 6 ayda yenilenebilmektedir. Hastalar yenilenme haklarının olup olmadığını e-devlet şifreleri ile birlikte sisteme giriş yaparak öğrenebilmeleri mümkündür. E-devlet üzerinden yapılacak sorgulamada optik cam ve çerçeve bilgisi yazarak sayfadan öğrenebilirler. Sosyal güvenlik kurumu gözlük cam ve çerçeveleri için öncelikle bu sayfadan görüntüleme yapmaları daha mantıklı olur.

Haber Yorumları