SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

12 Şubat 2021
SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

SGK hizmet dökümü nasıl alınır? E-devlet üzerinden giriş  yapılır ve e-hizmet bölümünden bağlantı açılır. Sosyal Güvenlik Kurumu menüsünden hizmet dökümanlarına bakılır.

SGK Hizmet Dökümü Nedir?

SGK hizmet dökümü nedir? SGK borç sorgulama olan emekli maaşını sorgulama ayrıca da hesaplama gibi işlemleri uygulamalarda kullanılabilen bir tür belgedir diyebiliriz. Bu belgeyle beraber ikramiye hesaplama ya da  kıdem hesaplama gibi işlemleri de yapabilmeniz mümkündür. Ayrıca da vize alma sürecinde olan ya da  mahkeme gibi alanlarda bir çok resmi kurumlardan da faydalanabilirsiniz.

Bunu hemen hemen her birey belirli şartlar üzerinden e-devlet uygulamasından bilgi alarak faydalanabilir. Bu uygulama üzerinden belirli aşamaları geçerek bilgi alarak SGK hizmet dökümünden faydalanmanız oldukça mümkündür.

SGK Hizmet Dökümü

Genel olarak bu dökümü turkiye.gov.tr web sitesi üzerinden bireyler e-Devlet uygulamasına giriş yaparak alabilmektedir. Uygulamaya bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra ise e-Hizmetler aşamasına gelerek bu bağlantıyı açmanız gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu kısmında yer alan 4A, 4B ayrıca 4C hizmet dökümü olan bağlantıları ile SGK hizmet dökümü üzerinden sorgulamanızı yapmanız mümkündür. Bu belgeyi isterseniz çıktı şekilde almak için yazdır kısmından inceleyebilirsiniz.

E-Devlet kısmından bu yazdırılan döküm ise genel olarak barkotsuz olmaktadır. Ancak kamu kurum ya da  kuruluşlarına ise genellikle ibraz durumu söz konusu olmasından dolayı da  barkotlu belge de  istenmektedir. Eğer barkotlu bir biçimde olarak çıktı almak isterseniz o zaman  barkotlu belge oluştur kısmına tıklamanız yeterli olacaktır. Bunun dışında ise genellikle ana sayfada yer alan arama kutucuğuna dökümü ya da Sosyal Güvenlik Kurumu yazarak ise işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

SGK Hizmet Dökümü Ne İçin Kullanılır?

SGK dökümünün bizlere birçok fayda sağlamaktadır. Bu faydalar şunlardır:

  • Öncelikle kıdem hesaplamada kullanılır
  • İkramiye hesaplarken
  • Vize alma işlem ve sürecinde
  • Mahkeme ayrıca da birçok resmi alanda kullanılabilmektedir.

Bireyler için önem taşımakta olan bu döküme ulaşmanız kolaydır. SGK hizmet dökümü ne için kullanılır? Daha fazla bilgi almak için e-devlet üzerinden ulaşabilir ayrıca daha fazla bilgi de edinerek döküm alabilmeniz mümkün.

Haber Yorumları