SGK Çeyiz Parası Evlendirme Yardımı Ne Kadar Nasıl Alınır?

12 Şubat 2021
SGK Çeyiz Parası Evlendirme Yardımı Ne Kadar Nasıl Alınır?

SGK çeyiz parası evlendirme yardımı ne kadar? Nasıl alınır? SGK tarafından verilen bu ödeme nasıl yapılıyor?

SGK çeyiz parası evlendirme yardımı ne kadar? İlk olarak tutar hakkında bilgi veriyoruz. 2008 yılından bu yana düzenli olarak uygulanan, evlenme ödeneği olarak isimlendirilen aylıktır. Yerim aylıkları kesilecek olan kadınlara devlet tarafından verilir. Maaşının 24 katı kadar verilecektir. Bu sebeple direkt olarak hesaplamanın maaş üzerinden gerçekleşmesi gerekiyor.

Çeyiz Parası Uygulaması

Çeyiz parası uygulaması, devlet çeyiz hesabı uygulaması ile karıştırılmamalıdır. Çeyiz hesabı uygulaması, evlenmeden önce açtırılan hesap üzerinden en az 3 sene düzenli ödeme yapılması ile evlendikten sonra ki birikimin yüzde 10 ile yüzde 25 i oranında verilen devlet desteğine deniyor. Karıştırmadan tamamen devletin sunmuş olduğu yardımın detaylarını veriyoruz.

Çeyiz Parası Şartları Nelerdir?

Çeyiz parası şartları anne ve babasını kaybetmiş olup, yetim aylığı alan kişilere verildiğinden mutlaka bu şartın sağlanması gerekiyor. Nitekim ne kadar ödeme alınacak olduğu da kişinin yetim aylığı kapsamında hesaplanıyor. Her evlilik için ayrı ayrı çeyiz parası alınması söz konusu değil. Aynı zamanda çeyiz parası için belirlenmiş olan yaş sınırı yok. Kadınlar için sadece bir kerelik olmak üzere çeyiz parasının alınması söz konusu. Aynı zamanda kişinin sigortalı çalışan kadınlar için de çeyiz parası alamama söz konusu olabiliyor.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Başvurunuzu nereye yapacaksınız? Evlenme ödeneğinin alınması için başvuru; ikametgahın olduğu il ya da ilçe SGK müdürlükleri aracılığı ile gerçekleşmektedir. SGK hizmet merkezlerine başvurunun yapılması sağlanır. Yetim aylığını emekli sandığı üzerinden alan kişinin, aylık aldığı ebeveynin 1 Ekim 2008’den önce kamu görevlisi olması durumunda, çeyiz aylığı başvurusunun Ankara’da SGK Kamu Görevlileri Emekli İşlemleri Daire Başkanlığı üzerinden yapması gerekiyor. Eğer bu tarihten sonra memur olmuşsa bağlı olduğu SGK il ve ilçe müdürlükleri üzerinden başvuru işlemlerinin gerçekleşmesi gerekiyor. Çeyiz parası nasıl alınır sorusunun detaylı yanıtına göre siz de hemen başvurunuzun gerçekleşmesi sağlayabilirsiniz. Kolayca başvurunuzu yapabilirsiniz.

Haber Yorumları