SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

12 Şubat 2021
SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

Teşviklerden yararlanmak isteyen kişilerden ya da kredi borcu almak isteyen kişilerden istenen SGK borcu yoktur yazısını almak için başvuru yapmak gerekmektedir.

Bazı işyerlerinin iş başvurusu yapan kişilerden istediği belgelerden biri SGK borcu yoktur yazısıdır. Sadece işyerleri değil teşviklerden yararlanmak isteyen kişilerin ve kredi borcu almak isteyen kişilerin de bazı durumlarda SGK borcu yoktur yazısını almaları gerekebilmektedir. Önceki dönemlerde bu yazıyı alabilmek için ve başvuru yapabilmek için Sigorta Müdürlüğüne giderek ‘SGK borcu yoktur’ yazısını talep etmeleri gerekmekteydi. Bu yazıyı almak çok uzun sürdüğü için ve bazı aksaklıklar yaşandığı için bu duruma çözüm getirildi. Hem teknolojinin yaygınlaşması hem de kolay oluşundan kaynaklı bu yazı internet ortamı üzerinden alınabilir hale geldi. Bu sayede bu belgeyi almak isteyen kişiler hem çok uzun süre beklemek zorunda kalmadılar hem de hiçbir aksaklık yaşanmadı. Bu belgenin internet üzerinden alınabilmesi sayesinde Sigorta Müdürlüğünde oluşan kalabalık da azalmış oldu.

SGK Borcu Yoktur Yazısı Nereden Alınır?  

 İşverenlerin iş başvurusu yapan kişilerden istediği SGK borcu yoktur belgesi almak isteyen kişiler eski dönemlerde Sigorta Müdürlüğüne giderek alması gerekiyordu. Fakat Sigorta Müdürlüğünde uzun bir süre bekledikten sonra bu belge alınabiliyordu. Alındığı zamanlarda da problemler oluşabiliyordu. Sigorta Müdürlüğünde de bu yüzden büyük bir kalabalık oluşuyordu. Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının yaygınlaşması sayesinde bu belgeyi almak artık daha kolay bir hale geldi. SGK borcu yoktur belgesini yapılan düzenlemeler ile Sosyal Güvenlik Kurumunun internet adresi üzerinden başvuru yaparak kolaylıkla alınabilir hale geldi. Böylelikle hem bu belgeyi almak eskisi kadar uzun sürmeden hatasız bir şekilde alabilmeye başlandı hem de Sigorta Müdürlüğünde oluşan yığılma ortadan kalktı.

SGK Borcu Yoktur Yazısı Başvurusu  

SGK’nın internet adresi üzerinden SGK borcu yoktur yazısı başvurusu kolaylıkla yapılabilmektedir. SGK’nın internet adresine girdikten sonra E-borcu yoktur kısmına girmeniz gerekmektedir. Ardından işveren kısmını işaretlemeniz gerekmektedir. Daha sonra çıkan ekrandaki 4a tuşuna tıkladıktan sonra kullanıcı adı ve şifre gibi gerekli kısımları doldurmanız gerekiyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra SGK borcu yoktur yazısını kolaylıkla alabilirsiniz.   

Haber Yorumları