Şerit Takip Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?

3 Şubat 2021
Şerit Takip Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?

İnsan hayatının söz konusu olduğu otomotiv sektöründe güvenlik teknolojileri gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Can ve mal kaybının en fazla yaşandığı taşımacılık kara yolu taşımacılığıdır. Taşıt sayısının fazla olması, yol güvenliğinin yeterli olmaması, doğa şartlarının güvenli bir yolculuk için bazen yeterli olmaması ve hata faktörü çok fazla olan insanın başrol oynaması adeta kazaya davetiye çıkarmaktadır.

Şerit Takip Sistemi Nedir?

Şerit takip sistemi aracınızın içinde bulunduğu şeritten ayrılması durumunda sizi ses, titreşim veya ışık ile uyararak tekrar şeride girmenize yardımcı olmaktadır. Bu sistemin birçok farklı sürümü bulunmaktadır. Bunlar kullanıcıyı uyararak yaptığı hatayı düzeltmesine olanak sağlarken, yeni geliştirilen sistemlerde direksiyon komutları ile aracı olması gereken pozisyona geri sokmaktadır.

Şerit Takip Sisteminin Amacı Nedir?

Kurallara uyulmadığında, yorgun veya uykusuz yola çıkıldığında kazalar kaçınılmaz olmaktadır. Bu ve bunun gibi birçok durumda kazalar meydana gelmekte ve insan hayatı söz konusu olmaktadır. Dev otomotiv üreticileri bu konu hakkında teknolojik gelişmeleri kullanmakta ve daha iyi satış yapabilmek için aldıkları güvenlik önlemlerini ön plana çıkarmaktadırlar. Bu bağlamda yaygınlaşmaya başlayan bir gelişme şerit takip sistemidir.

Şerit Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

Şerit takip sistemi, araç üzerine yerleştirilen sensörler sayesinde aracın bulunduğu şeridi muhafaza etmesini amacıyla geliştirilmiştir. Bu sensörler aracın etrafına yerleştirilen hassas kameralardır. Bunun için gerekli olan sensörler yol üzerindeki özel boyalı olan şeritleri takip ederek taşma yada terk etme durumunda sürücüyü uyararak olası kazaları önlemeye çalışır. Bu uyarı araç içerisinde sesli, ışıklı ya da titreşimli olarak yapılır. Aracın sahip olduğu donanıma göre direksiyon komutları ile bir nevi otomatik pilot görevi üslenen sistem hatayı düzeltebilir. Burada aracın hızı da önemlidir. Genel olarak düşük hızlarda sistem verimli çalışmamaktadır. Yüksek hızlarda bazı araçlar fren desteği ile hızı da kontrol altına almaktadır. Şerit yardım paketi araba içerisinde olan veya sonradan ekletilebilen bir güvenlik paketidir. Ülkelerin çoğu bu sisteme dahil olabilmek için yol yapım çalışmalarını hızlandırmaktadır. İlerleyen yıllarda yolların manyetik alan ile yapılması ve araçların sürtünmesi azaltılarak yakıt tasarrufu yapılması yakındır.

 

Takip Mesafesi Nasıl Korunur?

 

            Takip mesafesi iki araç arasında hıza bağlı olarak korunması gereken mesafedir. Bu mesafeyi belirlemek için öncelikle hız kontrolü sağlanmalıdır. Öndeki aracın ani fren yapması durumunda çarpmayı önleyecek kadar mesafe belirlemek için aracın hızının km cinsinden değerinin ikiye bölünmesi ile gerekli mesafe hesaplanmış olur. Fakat bu mesafe metre cinsinden bir değer olarak belirlenir. Örneğin; saatte 110 km hızla giden bir araç için ideal mesafe asgarî 55 m olmalıdır. Ancak bu miktarı göz kararı ile ayarlamak mümkün olmayabilir. Bunun için bazı yöntemler mevcuttur.

 

 88-89 Yöntemi

 

            Bu yöntemin uygulaması oldukça basittir. Trafik yolunun üzerinde birçok işaretlemeler, yaya geçitleri, sokak lambaları ve tabelalar bulunmaktadır. Bu yöntemi uygulamak için bu tarz noktaları kullanabilirsiniz. Bu noktada bir işaret belirlemek gerekmektedir. Bu herhangi tabela olsun. Öncelikle öndeki aracın o tabelayı geçmesini beklemelisiniz. Araç tabelayı geçtiği an içinizden çok hızlı olmayacak şekilde 88-89 demeniz gerekir. Bu sayma işlemi bittikten sonra aracınız işaret olarak belirttiğiniz tabelayı henüz geçiyorsa veya tabelanın biraz gerisinde ise doğru mesafedesiniz demektir.

 

 Neden Başka Rakam Değil de 88-89 Rakamları Veriliyor?

 

            Bu rakamları orta yavaşlıkta içinizden sayarsanız bu süre 2 saniyeye denk gelecektir. Bu iki saniye içerisinde matematiksel olarak saatteki hızınızın yarısı kadar mesafeyi geçmiş olacaksınız. Dilerseniz bu süreye uyacak başka rakamlar da tercih ederek bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

 

 Her Zaman İki Saniye Yeterli Değildir!

 

            Bazen araç bir kamyon veya kamyonet olup yük taşıyabilmektedir. Bu nedenle aniden durma süresi uzamaktadır. Ayrıca uzun yol şoförlerinde dikkat eksikliği veya yorgunluk gibi problemler yaşanabilir. Bu nedenle bu iki saniye kuralının bu gibi durumlar için 3 ve üzeri saniyelere çıkarılması daha uygundur.

Haber Yorumları