Segman Atmak Nedir ve Segman Attırma Maliyeti Ne Kadar?

Segman Atmak Nedir ve Segman Attırma Maliyeti Ne Kadar?

Segman atmak, çoğunlukla araçların motorlarında çıkabilen bir sorundur. Segman atmak, çoğunlukla motorun son günlerini yaşadığının habercidir. Segman atan aracın motoru sürekli yağ kaçırarak gömlekleri patlatır. Bu olay uzun yol yapan araçlarda( taksi ve nakliyat araçları) görülen bir durumdur. Bu durumun yaşanması aracın motorunun ömrünü tamamladığı anlamına gelir. Gerekli bakımların yapılması durumunda bile, motor en fazla beş ile altı yıl gidebilir. Aracın motoru, fabrikadan sipariş edilerek değiştirilmelidir. Aksi takdirde uzun vadede daha büyük zararlara da yol açabilir. Sadece maddi olarak zarara değil manevi olarak zarara da yol açabilir. Bu yüzden motoru kısa zaman içeresinde değiştirilmelidir.

Segman Attığında Maddi Zararı Ne Kadar Olur?

Segman attığında maddi zararı, attığı süreye göre değişkenlik gösterir. Segman attığı zamandan, ne kadar kısa süre önce motor yapılırsa o kadar maddi anlamda az masraf çıkar. Segman attıktan bir kaç ay sonra motor yapılır ise en fazla(2006 model olan araçlarda) beş ile altı bin Türk lirası bir masraf çıkacaktır. Eğer segman attıktan birkaç hafta sonra motor yaptırılırsa, bu masraf tabi ki de daha az olacaktır. Fakat yine segman attıktan iki yıl sonra motor yapılırsa direksiyon kutusu ve vites körüğü zarar göreceğinden bu masraf yedi le sekiz bin Türk lirası bir masraf oluşturacaktır. Bu yüzden bu tür arızalarda erken teşhis önemlidir.

Segman Arızasını Kime Yaptırılmalıdır?

Öncelikle segman attığında motoru herkes tamir edemez. Motoru tamir etmek için ince bir ustalığa ve titizliğe ihtiyaç vardır. Bu yüzden bu işi bilen yetkili servislere ve fabrika tamircilerine yaptırmak gerekir. Aksi halde deneyimsiz tamirciler yüzünden, araç daha ciddi bir hasara dönüşecektir.

Segman Kaç Kilometrede Baş Gösterir?

Segman, aracın dayanıklılığına göre belli kilometrelerde atabilir. Segman çoğu araçta, iki yüz bin bin kilometre ile yedi yüz bin kilometre arasında atabilir. Tabi ki de bu aracın nasıl kullanıldığına da bağlı bir durumdur. Araç çok hor kullanıldı ise bu sayı daha düşük olacaktır.

Haber Yorumları