Sedan Araç Modelleri Hakkında!

2 Şubat 2021
Sedan Araç Modelleri Hakkında!

Ülkemizde Tercih Edilen Sedan Araba Modelleri

 

 Son yıllarda tüketicinin eğilimi düşük vergileri nedeniyle ticari araçlara kaymış olsa da ülkemizde ailelerin tercihini olmayı başarmış yegane karoser tipi sedan araçlardır. Bu tip araçların tercih edilmesinin genel sebebi geniş iç hacimleri, kullanışlı bagaj hacimleri ve daha iyi yol tutuş performansı sergilemeleridir. Ülkemizde genel olarak tercih edilen sedan araçları listeleyecek olursak:

 

 Volkswagen Passat

 

 Ülkemizde D segmenti sedan araç pazarını domine eden modeldir. Ailelerden genç kullanıcılara ve hatta makam aracı ihtiyaçlarında dahi tercih edilmektedir. Alman üreticinin ilk defa 1973 yılında tasarladığı bu model, ülkemizde 90'lı yılların sonunda çıkardığı B6 serisi ile rüştünü ispatlamıştır. B8 nesli ile 8. kuşağını yollarda gördüğümüz Passat'ın ilerleyen yıllarda da D segmentindeki en yüksek satış rakamlarını elinde bulunduracağı tahmin edilmektedir.

 

 Toyota Corolla

 

 Japon üretici Toyota'nın, ilk defa 1969 yılında üretmeye başladığı bu model dünyada ve ülkemizde çok başarılı satış rakamlarına sahiptir. Arıza yapma konusunda çok temiz bir sicile sahip Corolla, bu konudaki şöhretini 1987 yılında çıkan E100 kasa kodlu serisine borçludur. Sabancı ortaklığı ile 1992 yılı sonrasında, AE101 kodu ile ülkemizde üretilen bu model dünyada tüm zamanların en çok satılan sedan araba olmuştur. Hala ikinci el piyasasında modeldaşlarına oranla değerini korumaktadır. AE101 serisinden devraldığı genetiği ile arıza yapmama şöhretiyle bilinen Corollalar ülkemizde üretilmeye ve tüketicinin beğenisini kazanmaya devam etmektedir.

 

 Renault Symbol

 

 Avrupa pazarında Dacia'nın ürün gamında yer alan bu araba ülkemizde Renault amblemi ile satılmaktadır. Kullanıcı dostu yedek parça fiyatları, düşük yakıt tüketimi ve piyasanın altında satış fiyatları ile tercih edilebilirliğini her dönem korumuştur.

           

 Fiat Egea

 

 Dünya pazarında "Fiat Tipo" ismiyle satılan bu model Linea serisinin başarısızlığı üzerine sıfırdan tasarlanarak üretilmiştir. Sağladığı özelliklere karşın ekonomik fiyatı ile dikkat çekmektedir. Sedan, station wagon ve hatchback karoser tipleri ile satılan Egea, ülkemizdeki otomobil kültürünün bir sonucu olarak, tüketicilerde en çok sedan modeli ile karşılık bulmaktadır. Sorunsuzluğunu ispatlamış 1,3 litre hacme sahip multijet-2 turbo beslemeli dizel motor tipiyle yüksek satış hedeflerini karşılayacağı düşünülmektedir. Ayrıca Fiat markasının yıllardır yerilen otomatik transmisyon eksikliği de bu modelle birlikte giderilmiştir.

Sedan Otomobil

 

 Araba kullanmak çoğu insan için vazgeçilmezdir. Otomobilleri çok seven insanlar seçim yapmakta zorlanabilirler. Sedan, otomobil tiplerinden biridir. Sedan genellikle büyük ve geniş araçlar için kullanılır. En az 4 veya daha fazla koltuğu olan araçlardır. Bagaj çıkıntısı fazlaca belli olur. Bagajı büyük olduğu için ve içi geniş olduğu için genelde aileler tercih eder. Türkiye de genellikle sedan otomobiller tercih edilmektedir.

 

 Sedan Otomobil Modellerinin Artıları

 

 - Eşya saklama kapasitesi fazladır.

 - Koltuk alanları geniştir.

 - İkinci el piyasasında genellikle popülerdir.

 - Geniş oldukları için uzun yolculuklarda tercih edilirler.

 - Sedan otomobillerin güçlü bir görünümleri vardır.

 

 Sedan Otomobil Modellerinin Eksileri

 

 - Modelinden modeline değişmekle birlikte fazla yakıt tüketimi yapabilirler. Ve bu yüzden zorlayıcı olabilirler.

 - Gövdeleri geniş olduğu için; sürtmeye, çarpmaya daha müsaittirler.

 - Araçlar geniş olduğu için park yeri bulmakta sorun yaşanabilir.

 

 Hatchback Modellerle Karşılaştırılması

           

 Hatchback modelleri genellikle sedan modeline göre yakıt konusunda daha tasarruflu olarak bilinmektedir. Hatchback otomobiller daha küçük ve toplu araçlardır. Bu yüzden park yeri bulmak daha kolaydır. Daha sportif bir görünümleri vardır. Hatchback otomobillerin bagaj hacmi daha küçüktür. Bu yüzden aileler genellikle bu otomobilleri tercih etmezler. Otomobilde güçlü bir görünüm isteniyorsa sedan modelleri daha iyi olabilir. Çünkü sportif bir görünüm genelde güçlü bir görünümü temsil etmek isteyen insanlar için yeterli olmayabilirler. Sedan otomobillere göre hatchback otomobillerin iç hacmi daha kısıtlıdır. Ve bu yüzden geniş ailelerin bazı ihtiyaçlarını karşılayamazlar. Mesela çocuğu olan bir aile otomobillerinin arka kısmına bir bebek koltuğu koymak isteyeceklerdir. İşte bu sedan otomobillerde daha mümkündür. Çünkü sedan otomobillerin iç hacmi hatchback otomobillere göre daha geniştir. Aslında biraz tercih meselesidir. Otomobilinizin özelliklerini nasıl istiyorsanız ona göre seçebilirsiniz.

Haber Yorumları