Şarj Dinomosunun Görevi Nedir?

2 Şubat 2021
Şarj Dinomosunun Görevi Nedir?

Şarj Dinamosu

 

            Diğer adı alternatör olan şarj dinamosu araç içinde mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren bir sistemdir. Motor çalıştığı zaman devreye girer. Motorun devrine bağlıdır ve buna bağlı olarak elektrik akımı üretir. Aküyü doldurup, şarj eden yine bu aksamdır. Şarj dinamosunun asıl görevi de zaten aracın bütün elektrik ihtiyacını karşılamaktır.

           

 Şarj Dinamosu Nasıl Çalışır?

 

            Kontak anahtarı açtığında yağ ve şarjın gösterge lambaları yanar. Marşa basıldıktan sonra motor çalıştığında ise akü ve yağlama lambaları söner. Alternatörün ürettiği elektrik, motor devrine bağlıdır ona göre değişir.

 

            Sistemin çalışıp çalışmadığını sürücüye bildiren de şarj göstergesidir. Hareketi krank kasnağından alır. Vantilatör kayışı krank kasnağına bağlıdır. V vantilatör kayışı da alternatöre. Vantilatör kayışı koptuğunda şarj lambası yanar. Bu sebepten ötürü akü şarj lambası yandığı zaman motor stop ettirilmelidir.

 

            Marşa basıldıktan sonra motor çalıştığında ise akü ve yağlama lambaları söner. Alternatörün ürettiği elektrik, motor devrine bağlıdır ona göre değişir.

 

            Sistemin çalışıp çalışmadığını sürücüye bildiren de şarj göstergesidir. Hareketi krank kasnağından alır. Vantilatör kayışı krank kasnağına bağlıdır. Vantilatör kayışı da alternatöre bağlıdır. Vantilatör kayışı koptuğunda şarj lambası yanar. Bu sebepten ötürü akü şarj lambası yandığı zaman motor stop ettirilmelidir.

           

 Alternatör Bozulursa Ne Olur

 

 -Şarj dinamosu kömürünün bitmesi: Kömür bittiğinde veya aşınmışsa elektrik üretilmeyeceğinden dolayı şarj lambası sürekli yanar.

 -Şarj dinamosundan ses gelmesi: Ses geldiğinde bu bilyelerin bozulduğuna işaret olabilir. Özellikle gaza basıldığında uğultulu sesler artıyorsa şarj dinamosunun arızası bozulmuş olabilir.

 -Konjektör arızası: Bu arızada sisteme fazla gerilim gittiğinden arabanın lambaları sık sık patlar.

 -Diyet arızası: Diyotların alternatif akımı doğru akıma çevirmemesinden kaynaklanır.

 -Alternatör kayışının kopması ya da gevşemesi: Motor harareti yükselir, direksiyon sertleşir.

Haber Yorumları