Sahte Anti Virüs Yazılımlarına Dikkat!

Sahte Anti Virüs Yazılımlarına Dikkat!

Sahte antivirüs programları günümüzde en sık karşılaşmakta olduğumuz zararlı virüs tiplerinden biridir. Sahte antivirüs yazılımlarının özelliklerini nasıl çalıştıklarını bu yazımızda açıklayacağız.

Sahte antivirüs programlarının en belirgin özellikleri adından da bahsettiğimiz gibi sahte olmalarıdır. Yani hiçbir şekilde normal antivirüs programlarında bulunan fonksiyonlara sahip değillerdir. Sisteminizde herhangi bir virüs taraması yapamazlar. Firewall yani güvenlik duvarı var gibi gözükseler de sisteminize bir güvenlik duvarı kuramazlar.

Yine bir virüs veritabanına sahip değiller. Fakat sahte panellerinde bilgisayarınızı tarıyormuş gibi yapabilirler. Sisteminizde bulunan bütün dosyaların isimlerini tarama ekranında sahte tarama işlemi gerçekleştirilirken görebilmektesiniz. Bu da sizleri kandırmaları için oldukça iyi bir iş.

Sahte Virüs Programı Nereden Bulaşır?

Sahte virüs programlarının bulaşma yöntemlerine gelirsek bu programlar çeşitli web sitelerde sahte reklam sayfalarında görülmektedir. Özellikle de link kısaltma servisleri bu tarz reklamları sıkça insanlara sunmaktalar. Bir siteye girdiğinizde karşınıza bir ekran gelir ve monitörünüz kilitlenir. Monitörünüz kilitlendiğinde karşınıza çıkan ekranda “sisteminizde tarama yapılıyor” yazısını görürsünüz ve “1.000 adet virüs bulundu” gibi bir sonuçla karşılaşırsınız.

Arkasından da bu antivirüs programını indirerek hepsini silebilirsiniz diye bir ibare yer alacaktır ve sizden antivirüs programını indirmeniz istenecektir. Siz onu indirdiğinizde bilgisayarınıza bulaşacaktır. Sahte anti virüs programını silmek de aslında bir hayli güçtür gerçek bir anitvirüs programı kurarak silmelisiniz.

Sahte Antivirüs Programlarının Amacı Nedir?

Bu sahte antivirüs programlarının en önemli amaçlarından birtanesi de sisteminize sahte reklam virüsleri bulaştırmaktır. Bilgisayarınıza reklam virüsleri bulaştırarak sürekli karşınıza absürt reklamların çıkmasına sebep olurlar. Bu reklamlar size gösterildiği zaman ise sahte programın yapımcısına para gitmektedir. Yani aslında sahte antivirüs programları birer reklam virüsleridir diyebiliriz.

Bazı durumlarda gerçek bir antivirüs programı da piyasaya yeni çıkmış ise yine reklamını bu şekilde yapabilmektedir. Antivirüs programı gerçek olabilir ancak sisteminize kendini kurdurtabilmek için karşınıza bir anda sunmuş olduğu tarama penceresi ve “sisteminizde 1.000 adet virüs bulundu” ibaresi sahtedir. Bu yüzden bunlara oldukça dikkat etmelisiniz ve gerekli ayırt etmeyi sağlamalısınız.

 

Tanınmaz Virüs Nedir? Nasıl Korunabiliriz?

Bilgisayarlar hayatımız içerisinde oldukça önemli bir konuma sahiptirler. Hatta akıllı telefonlar, tabletler ve benzeri aklı olan birçok teknolojik ürün bizim için büyük kolaylıklar sağlamaktalar. Fakat bu kolaylıklar beraberinde birbirinden tehlikeli unsurları da doğurmaktadır. Bilgisayar virüsleri de bunlardan biridir. Virüsler aslında insanlar tarafından çok da tehlikeli olarak görülmezler.

Nasıl olsa antivirüs programları var ve her türlü virüsü tespit edebiliyorlar. Bilgisayarımıza bulaşan bir çeşit virüsün tespiti için sıradan bir antivirüs programı yeterlidir. Paralı antivirüs programı olursa bu bizim için çok daha iyi olur. İşte insanların bakış açısı bu şekildedir. Fakat bu aslında oldukça tehlikeli bir bakış açısıdır. Sanıldığının aksine antivirüs programlarının tespit edemediği birçok virüs çeşidi bulunmaktadır.

Virüs Tipleri Nelerdir?

İlk olarak virüs tiplerinden bahsedelim. Virüsler birbirleri içerisinde kategorilere ayrılmaktadır. Truva atı virüsleri, keylogger virüsleri, solucan virüsleri ve benzeri birçok virüs tipi bulunmaktadır. Hatta son zamanlarda kripto para virüsleri de piyasada yerini almaktalar yavaş yavaş. Bunlara ransopmware denmektedir. Bulaştıkları bilgisayarlardaki bütün dosyaları şifreleyerek bilgisayar sahibinden para talep ederler. Eğer yeterli süre içerisinde istenilen para ödenmezse her geçen vakit para katlanmaktadır. Format atılarak virüs temizlenebilir fakat şifrelenmiş olan dosyalarımız da aynı şekilde silinmektedir. Eğer bilgisayarınızda çok değerli dosyalarınız yok ise bu durum sizin için sıkıntı olmaz.

Tanınmaz Virüs Tipleri

Tanınmayan virüsler ise bunlardan herhangi biri olabilmektedir. Bu virüslerin kimlikleri çeşitli algoritmalar ile şifrelenmektedir. Antivirüs programları da denk geldikleri zaman bu virüsü tanıyamazlar. Tanıyabilmeleri için laboratuvara analiz edilmek üzere dosyanın bir örneğini göndermek zorundalar ki bu da en az 3 4 gün sonunda olumlu sonuç vermektedir.

Bu yüzden virüs güvenliği için mutlaka antivirüs programlarına güvenmekten ziyade kendi kişisel güvenliğimizi nasıl sağlayacağımızı da bilmemiz oldukça önem arz etmektedir. Kendi güvenliğimizi sağladığımız sürece profesyonel bir şekilde virüslere karşı koyabiliriz.

Bu sebeptendir ki birçok firma bilgisayarlara antivirüs programı kurmaktan ziyade çalışanlarına kişisel güvenlik dersi verecek personeller arayışı içerisine girmektedir. Yabnacı ülkelerde ise bu konu çok daha detaylı bir şekilde incelenmektedir.

 

Ücretsiz Yazılımları İndirmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ücretsiz yazılımları bilgisayarınıza indirmeden önce ücretsiz oldukçları için bu programların güvenilir olduklarından myutlaka emin olmanız gerekmektedir ancak bu şekilde doğru ve düzgün bir kurulum gerçekleştirilebilir.  Ayrıca Windows işletim sistemli bilgisayarlar yazılımları çeşitli web sitelerden indirdikleri için durum biraz daha tehlikelidir. Örneğin Android işletim sistemli telefonlar için Google Play gibi sabit bir indirme yeri bulunuyorken Windows sistemler için birbirinden farklı siteler var. Bir ücretsiz yazılım birkaç indirme sitesinde temiz olabiliyorken farklı bir indirme sitesinde virüs entegre edilmiş bir şekilde ziyaretçilere sunulabiliyor. Burada anlatmak istediğim olay ise yazılımları güvenilir sitelerden hatta kendi resmi adreslerinden indirmenizdir.

Tanıdığınız Şirketlere Güvenin!

Ayrıca mutlaka bildiğiniz markalara, yazılım firmalarını tercih etmelisiniz. İndirmiş olduğunuz yazılımların şirketlerini tanıyorsanız ve tanıdığınız şirkete güveniyorsanız herhangi olumsuz bir durum yoktur. Çünkü yazılım şirketleri 10 adet temiz ücretsiz yazılım piyasaya sunuyorken 2 – 3 adet te virüslü yazılım sunmazlar belirli bir politikaları vardır. Ancak tanımadığınız şirketler için aynı şeyi söyleyemeyiz.  Özellikle de belirtmem gereken bir unsur daha var. Yazılımları indirmeden önce mutlaka yorumları okumalısınız. Bazı indirme siteleri indirilen yazılımlar için özel bir yorum yapma köşesi tutarlar bu köşeden de kullanıcılar yazılımlar hakkında yorumlar yapabilirler. Bu sayede başka kullanıcılar da bu yorumları okuyarak yazılım hakkında önemli ölçülerde fikir edinebilirler.

Bunlara ek olarak anti virüs programları da ücretsiz olarak sunulabilmektedir. Ancak her ücretsiz sunulan anti virüs programları da temiz olmayabiliyor. Özellikle de son yıllarda sahte anti virüs reklamları bir hayli çoğalmış durumdalar. Bu anti virüs yazılımları sahte bir şekilde insanlara sunuluyor ve bilgisayara indirildiğinde sanki sistemi koruyormuş gibi gözüküyor ancak aksine arka planda çok daha farklı zararlı işlevlerde bulunuyorlar ve bu işlevler sonucunda da gerçekten bazı şirketleri zengin edebiliyorlar. Örneğin arka planda reklamları sizlere göstermek gibi ve bir yandan da sizlere bir reklam yakaladığını ve silmek istediğini söyleyebilir. Sizlerde bu reklamı silmesini söylediğiniz de siliyormuş gibi gözükür ve işlemlerine devam eder.

Haber Yorumları