Ruhsat Olmadan Araç Muayenesi Yaptırılabilir Mi?

2 Şubat 2021
Ruhsat Olmadan Araç Muayenesi Yaptırılabilir Mi?

Ruhsatı araçta bulundurmamanın cezası yaklaşık 108 Türk lirasıdır. Ruhsat aracın kimliği ve tescil belgesidir. Ruhsat olmazsa aracın kime ait olduğu bile bilinemez ve aracın çalıntı olma ihtimaline karşı sistemden bakılmak zorundadır. Sistemde aracın kime ait olduğu tespit edilerek ceza yazılır. Fakat aracın sahibi sürücüyle aynı değilse, işte o zaman araç ota parka çekilerek trafikten men edilir. Bu yüzden ruhsat mutlaka araçta bulunması gerekir. Aksi takdirde hem para cezası uygulanır hem de ehliyete eksi yirmi puan girilir. Bu durumun tekrarlanması durumunda da ehliyete el konulur. Sürücünün ehliyetine el konulursa trafiğe çıkması veya trafikte araç kullanması yasaktır.

Ruhsatı Araçta Bulundurmamak

Ruhsat olmadan araç muayenesi kesinlikle yaptırılamaz. Aracın ruhsat haricinde bir tek belge ile izin verilebilir. Bu belge ise araç tescil belgesidir. Araç tescil belgesinin çıktısı da işe yaramaz. Bu belge ruhsat yerine geçebilen tek belgedir. Bu belgenin olmaması durumunda ruhsatta yok ise muayene işlemi yapılamaz. Muayene işleminde istenilen evraklardan biri eksik olursa muayene işlemi iptal edilir. Bir aracın muayenesi olmaz ise trafikte ağır cezalar alabilir. Bir aracın trafiğe çıkmadan alması gereken iki önemli unsur vardır. Bunlardan birisi trafik sigortası diğeri ise muayenedir. Muayenesi olmayan araç trafiğe çıkmamalıdır.

Ruhsat İşlemlerinde Önemli Olan Faktörler

Ruhsat işlemlerini yaparken özellikle birkaç işlem çok önemlidir. Kesinlikle tüm ruhsat işlemlerinde ruhsatın gerçeği verilmemelidir. Ruhsatın çıktı belgesinin verilmesi yeterli olacaktır. Gerçek ruhsatın verilmesi durumunda kaybolma riski oldukça fazladır. Bu yüzden hiçbir ruhsat işlemlerinde gerçek ruhsat talep edilemez. Eğer bir işlem sırasında gerçek ruhsat talep edilirse, dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Ruhsat çalınırsa eğer, aracın sürücüsü kesinlikle bulunamaz.

Ruhsat Kaç Yılda Bir Değiştirilir?

Ruhsat devlet kanunnameleri ile değiştirilebildiği gibi normal şartlar altında denetim içinde değiştirilebilir. Fakat çoğu insan on veya on beş yılda bir değiştiriyor. Ruhsat değiştirmenin pek bir masrafı bulunmuyor. Ruhsat değiştirmek yaklaşık 100 ile 200 Türk lirası arasında değişkenlik gösteriyor. Ruhsatı on yılda bir değiştirmek zorunludur.

Haber Yorumları