Rot Balans Ayarı Nerede Yaptırılır?

Rot Balans Ayarı Nerede Yaptırılır?

Rot Balans Ayarı Nedir?

 

            Rot Balans ayarı günümüz araçları için oldukça önemli bir konudur. Araç içinde bulunan her parça oldukça önemli olsa da rot balans ayarı sürücünün manevra kabiliyetini ve araçtaki yolcuların can güvenliğini doğrudan etkilediği için atlanılmaması gereken bir bakımdır.

 

 Rot Ayarı Nedir?

 

            Rot direksiyon ve tekerleklerin senkronize bir şekilde hareket etmesidir. Yani direksiyonu bir birim çevirdiğimizde tekerleklerin de aynı yöne bir birim dönmesidir. Rot ayarı bozulmuş araçlar düz yolda giderken direksiyon düz tutulsa bile sağ veya sol tarafa doğru yönlenebilirler. Tekerleklerinin ve direksiyon sisteminin daha erken bozulmasına sebep olabilir ve tekerleklerden sesler çıkartarak konforsuz ve güvensiz bir yolculuğa sebep olabilir. Rot ayarları düzgün olmayan bir sürücü aracı sürekli belirli bir tarafa çekeceği için arabasına güvenemez. Ayrıca rot ayarları düzgün yapılmamış bir araç tekerlerine zarar verir ve zamanla yen tekerlek alınmasını gerektirir.

 

 Balans Ayarı Nedir?

 

            Balans ise araçların uzun süre kullanılmasından sonra ortaya çıkan ve herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Balans İngilizce balance (denge) kelimesinden gelir ve araç tekerleklerinin hepsinin araç ağırlığını eşit olarak dağıtılmaması anlamına gelir. Ağırlık araçtaki tüm tekerleklere eşit olarak dağıtılmalıdır. Eğer tekerleklerden birisi diğer tekerleklerden daha fazla ağırlığı taşımak zorunda kalırsa bu yol tutuşu ve konforu etkiler. Yüksek hızlarda ise araç titremeye başlar. Bu da sürücünün aracı tam randımanla kullanmasını engeller

 

 Rot Balans Ayarı Nerede Yaptırılır?

 

            Rot Balans ayarları süresinin geçirilmemesi ve her 5.bin ile 10 bin kilometre arasında yapılması gereken bakımlardır. Bu kilometre aralığı aracın kullanılan yolun kalitesine bağlı olarak da değişebilmektedir. Rot Balans ayarı araç yetkili servislerinde veya özel rot-balans dükkanlarında yapılabilir. Rot Balans ayarı çok pahalı veya çok uzun süren bir bakım olmamakla birlikte yapılmaması durumunda çok daha büyük hasarlara sebep olabilir.

Haber Yorumları