QTR-1A Kızılötesi Sensör Çifti (2 Adet) - PL-2458

Fotoğraflar yükleniyor

40,84
İlan No 395
İlan Tarihi 28 Haziran 2020
Durum Sıfır

QTR-1A sumo, mini sumo, çizgi izliyen gibi bir çok robot projesinde kullanılan bir çizgi sönsörüdür. Paket içerisinde iki adet QTR-1A bulunmaktadır. Ürünler orjinal olup, Pololu üretimidir.


QTR-1A yansıma sensörü tek bir kızıl ötesi LED ve bir foto-transistör çifti taşımaktadır. Üzerindeki foto-transistör bir kapasitör boşalma devresini kullanarak dijital giriş değerini mikro denetleyici üzerinde kullanarak yansıyan IR analog değerlerini kapasitörün boşalma süresini ölçerek hesaplamaktadır. Daha hızlı kapasitör boşalma süreleri daha fazla yansımanın olduğu anlamına gelmektedir. Sensör okunan değer sonucunda analog olarak çıkış vermektedir.


LED akım sınırlama dirençleri yaklaşık olarak 20-25 mA’i LED’lere VIN 5V olduğunda sağlamaktadır. Akım ihtiyaçları bazı mikro işlemci I/O hatları ile yapılmasına izin vererek, sensörlerin I/O hattı üzerinden güç saklaması çalıştırılması ve durdurulmasını sağlar.


Küçük ebatlarından dolayı, birden fazla ünite hat algılaması ve proksimetri/köşe algılaması gibi uygulamalara yerleştirmek için düzenlenebilmesini sağlamaktadır.


Bu modül, #2’lik vida düşünülerek tek bir kurulum deliği bulundurmaktadır  eğer bu kurulum deliğine ihtiyacınız yoksa, PCB’nin bu kısmı üniteyi daha da küçük yapmak için topraklanabilir. Bu yansıma sensörü bir 3-pin 0.1” bağlantı kemeri ile beraber gelmektedir ve bu da geleneksel dikey konumla ya da paralel bir şekilde PCB’ye yerleştirilebilir. Ayrıca telleri de, en küçük kurulumlar için direk olarak yataklara bağlayabilirsiniz.


Özellikler:

5VDC çalışma voltajı

25mA besleme akımı

Analog I/O uyumlu

Optimal algılama mesafesi: 0.125” (3mm)


Boyutlar: 7.62x 12.7x 2.54 mm


Dokümanlar:

QRE1113 Datasheeti için tıklayınız.

QTR Sensör kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Pololu AVR kütüphanesi için tıklayınız.

QTR sensörlerin Arduino kütüphanesi için tıklayınız.

Çizgi izleyen ve labirent çözen robot nasıl yapılır?

Yorumlar

Cep