PTT’den Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

12 Şubat 2021
PTT’den Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yeni doğum yapan annelerin alması gereken ödeme PTT üzerinden yapılır. PTT’den doğum parası sorgulama nasıl yapılır?

Çocuk için verilen paranın alınmasından önce, yatırılıp yatırılmadığı kontrol edilebilir. PTT’den doğum parası sorgulama nasıl yapılır sorusunun yanıtı veriliyor. Bunun için direkt olarak çocuk parasının ödemesi için en yakın PTT’ye başvurmanız önerilebilir. Hem sorgulama hem de yatması durumunda hemen almanız açısından önemlidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımını alabilirsiniz.

PTT Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parasını sorgulamak için e devlet üzerinden online sorgulama da yapabilirsiniz. Bu durumda direkt olarak giriş işleminin şahsi kimlik numaranız üzerinden yapılması gerekiyor. Online olarak işlemin tamamlanması durumunda sorun yaşamadan hemen sorgulamanın gerçekleşmesi sağlanır. Dilerseniz PTT şubelerinden de hemen sorgulama yapabilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Kadar?

Merak edilen bir diğer konu ise çocuk parası ne kadar? Günümüzde birçok kişi doğum parasının ne kadar olduğunu merak etmekte ve hesabına yattığında öğrenmektedir. PTT hesabına aktarılan bu para, nakit olarak kolayca PTT’den çekiliyor. Doğum parası SKK’nın yeni doğum yapan anneye ve çalışma şartı ile anneye verilmektedir.

İlk çocuk için 300 TL çocuk parası verilir.

İkinci çocuk için 400 TL çocuk parası verilir.

Üçüncü çocuk ve diğer çocuklar için ise 600 TL çocuk parası verilmektedir.

E-Devlet Çocuk Parası Sorgulama

Paranın alınması için ise başvurunun yapılması gerekiyor. Başvuruyu da internet üzerinden yapabilirsiniz. Sorgulama işlemleri aynı zamanda e devletten paranın yatıp yatmadığı hususunda da hemen olmaktadır. Bunu göz önünde bulundurmanız halinde, almaya hak kazandığınız paranın hemen size aktarımı sağlanmaktadır.

Çocuk parasını sorgulamak için e-devlete giriş yapın. Kimlik doğru sayfası üzerinden e devlet şifrenizi doğru şekilde girin. Ardından ilgili sayfadan sosyal yardım durumunun ne aşamada olduğunu hemen o gözlemlemeniz mümkün olacaktır. E-devlet çocuk parası sorgulama işleminin online sistem üzerinden hemen gerçekleşmesi sağlanacaktır. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda sorun yaşamadan hizmet alabilirsiniz. Sorgulama işleminin de gerçekleşmesini sağlayarak istediğiniz zaman PTT’den paranızı alabilirsiniz.

Haber Yorumları