Piston Nasıl Çalışır?

2 Şubat 2021
Piston Nasıl Çalışır?

Piston

 

            Motor, enerji türlerinden herhangi birini makine enerjisine dönüştüren aygıt pisyondur. Motor, araç kalbi olarak da adlandırılır. Motorun temel parçalarından sadece biridir. Üretilirken çok hassas davranılır. Üretilirken yapılan milimetrik kaymalar motorun çalışmamasına neden olur. Pistonlar silindirlerin içerisinde bulunur. Otomobillerin motorlarından bahsedilirken 4 veya 8 silindirli denmesinin nedeni de bu silindir sayılarıdır.

  Piston Nasıl Çalışır

 

            Silindirlerin içinde gerçekleşen yakma işlemi sonrasında patlama gerçekleşir ve bu baskı pistonu aşağı doğru iterek hareket ettirir. Piston bu şekilde aşağı yukarı hareketlerini sıra ile yapar. Bu hareketler pistonun bağlı olduğu krank milinde dönme hareketini sağlar. Pistonun asıl görevi silindire giren yakıt ve hava karışımını sıkıştırarak patlamayı sağlamaktır. Bu sayede motor yanma enerjisini tamamen mekanik enerjiye dönüştürür.

  Pistonun Özellikleri

 

            Pistonlar; alüminyum, krom ve nikel içeren çeliklerden üretilir. Ancak genellikle gri dökme demire eklenen çelik ile üretilmesinin sebebi daha dayanıklı ve hafif olmasıyla ilgilidir. Çanak, düz ve bombeli olarak üretilirler. Benzinli motorlarda ise düz, düz etekli, U yarıklı, diyagonal yarıklı, T yarıklı ve oto termik olarak üretilmektedir. Genel olarak benzinli motorlarda en çok tercih edilen çeşitleri U yarıklı ve T yarıklı olan pistonlardır. Pistonlar oval bir görünüme sahiptirler.

 

 Pistonların Çalışma Prensipleri

 

            Pistonun çevresinde metal halkalar yer alır. Bu halkalar pistonun silindire sıkı bir şekilde yerleşmesini ve oturmasını sağlar. Bu halkalar yağın odalara girmesini ve gazların sızmasını engeller. İçten yanmalı motorlarda en önemli konulardan biri motorun sıkıştırma oranıdır. Tamamen genişlemiş ve hız olarak sıfır olan pistonun bulunduğu nokta alt ölü nokta olarak adlandırılır. Tamamen sıkışmış ve hız olarak da sıfır olan nokta ise üst ölü nokta olarak adlandırılır. Bu iki noktasının arasına ise kurs denir.

Haber Yorumları