Pastane Dekorasyon Fikirleri ve Pastane Tasarımları

14 Şubat 2021
Pastane Dekorasyon Fikirleri ve Pastane Tasarımları

Pastaneler sürekli müşteri ağırlayan ve onların göz zevklerine hitap etmek zorunda olan işletmelerdir. Pastane dekorasyon fikirleri ise müşterinin ilgi odağı pastaneler yaratma konusunda işletmecilere oldukça yardımcı olacaktır. Sadece pastanenizin iç dekorasyonuna değil, dış dekorasyonuna da özen göstermelisiniz. Öncelikle pastane olarak kullanacağınız mekanı seçerken yüksek tavanlı mekanlar tercih etmelisiniz. Eğer gergi tavan yaptırmak gibi bir düşünceniz varsa, bu tercih tavanın daha hoş durmasını sağlayacaktır. Eğer tavanda görünmesinden rahatsız olduğunuz ve müşterinin de pek hoşuna gitmeyecek bir görüntü oluşturan borular veya kablolar varsa, yüksek tavanlı mekan seçiminiz sayesinde askı tavan uygulaması gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Bu iki tavan dekorasyonu da kullanacağınız aydınlatmaları oldukça şık gösterecektir.

Mekanınızın zeminine gelecek olursak ki pastane gibi işletmelerde zemin dizaynı oldukça önemlidir. Zeminde seramik kullanmanız sizin açınızdan doğru bir tercih olacaktır. Seramik, bu tür işletmeler için oldukça kullanışlıdır ve birçok farklı deseni bulunan seramiklerden herhangi mekanınıza uygun olanı tercih ederek şık bir ortam oluşturabilirsiniz. Pastane dekorasyon fikirleri duvarlar için de bizlere bir öneri de bulunmakta duvarlarınızda kaplama kullanmalısınız. Çok daha sağlıklı olmasını ve modern durmasını istiyorsanız, tercih edeceğiniz kaplama ahşap olmalıdır ve bu kaplamayı da duvarın üzerine asabileceğiniz metal ve asimetrik materyallerle taçlandırmalısınız. Pastane dekorasyon fikirleri vitrin seçimi ve dekorasyonunu vurgular ve bize önemli ipuçları verir.

Öncelikle öyle bir vitrin seçmeli ve öyle bir dekore etmelisiniz ki sadece bir ekmek almaya gelen müşteri de bile vitrin de bulunan başka tatlı veya tuzlulardan da alma isteği uyandırmalı. Seçtiğiniz şık ve geniş hazneli vitrini renkli, göz alıcı pastalar, birbirinden güzel ve rengarenk cup keklerle süslemeli ve vitrininize şekerlemeler koymayı da unutmamalısınız. Bu vitrin sadece içeri giren müşteriyi değil, dışarıdan geçen herhangi bir insanı da oldukça etkilemeli ve içeri çekmeli. Pastane dekorasyon fikirleri tabii ki atlanmaması gereken bir unsur olan mobilyalar için de bize bolca ipucu veriyor. Daha uzun kullanabileceğiniz ahşap mobilyalar seçmek sizi çabuk yıpranan mobilyalardan ve bu yüzden sürekli masraf etmekten kurtaracaktır.

Seçeceğiniz mobilyaların renkleri de oldukça önemlidir. Pasteller veya yumuşak renkler, sizin için doğru tercihler olacaktır. Tabii ki ahşap renkleri de tercih edebilirsiniz ama bunu yaparken bile dekorasyona limon sarısı, pembe, turuncu ve mavi gibi renleri katarak pastanenizi göz alıcı hale getirmelisiniz.  Son olarak pastanenizde kullanacağınız aydınlatmalar da oldukça önemlidir. Pastane dekorasyon fikirleri, pastanenize aydınlatma seçerken müşterilerin gözünü yormayacak objeler seçmeniz konusunda sizi uyarıyor. Ayrıca tek tip aydınlatma kullanma zorunluluğunuz da yok. Birbirinden faklı lambalar kullanarak hoş bir ortam yakalayabilirsiniz. Ayrıca eğer mekanınız buna elverişliyse aydınlatmaları sadece tavanda kullanmak zorunda değilsiniz. Duvarlarınızı da aydınlatma objelerinizi monte etmek için kullanabilirsiniz.

 

Pastane Tasarımları

Pastaneler, insanlarla içli dışlı işletmelerdir. Dolayısıyla pastane tasarımları yapılırken iç ve dış dekorasyon, insanları kendine çekecek şekilde tasarlanmalıdır. İlk önce düşünmeniz gereken şey uzmanlaştığınız alandır. Yani müşterileriniz sizi en çok ne için tercih ediyorsa, pastane dekorasyonunuzu buna göre yapmalısınız. Örneğin; en çok düğün pastası için mi tercih ediliyorsunuz, o zaman zarif ve çok daha şık renkler kullanmalısınız veya çocuk pastalarında mı uzmansınız, o zaman daha eğlenceli renkler tercihiniz olmalı. Pastane tasarımları denince en önemli unsur vitrindir. Çünkü vitrin tasarımınız müşteriyi pastaneye çekebilmenizi sağlar. Kesinlikle geniş hazneli ve müşterinin ürünleri görebilmesi için ürünlerin net çizgilerle ayrıldığı bir vitrine sahip olmalısınız.

Vitrininizde görünen ürünler, müşterinin dikkatini çekecek ve pastanenizin olmazsa olmaz ürünleri olmalıdır. Bunları düzenli bir şekilde vitrine yerleştirmelisiniz. Pastanenizin iç mekân tasarımına gelince küçük bir mekâna sahipseniz, canlı renkler kullanmalı ve koyu renklerden kaçınmalısınız. Bu mekanınızın küçük olsa bile boğucu olmasını engelleyecektir ve müşterilere ferah bir alan sunmanızı sağlayacaktır. Mekânınızın aydınlatması da pastane tasarımları açısından önemlidir. Pastanenizin içinde şık ve modern aydınlatmalar kullanabilir ve pastanenizin dekorasyonuna göre aydınlatma objelerinizi tercih edebilirsiniz. Unutmamanız gereken şey, vitrin ve tezgâhta bulunan ürünlerin de daha parlak görünmesi adına uygun aydınlatmalara sahip olması gerektiğidir. Böylece satacağınız bu ürünlere dikkat çekerek satışını kolaylaştırabilirsiniz.

Mekanınızın küçük veya büyük olması fark etmeksizin yapmanız gereken müşterilerinize, onları rahat hissettirecek ve onların dolaşmalarına engel olmayacak bir alan oluşturmaktır. Vitrininizi ve tezgahınızı da onların görebileceği ve etraflarında dolaşabilecekleri bir şekilde konumlamanız gerekmektedir. Böylece müşteri, bu alandan ve rahatlıktan memnun olarak pastanenizi bir daha ziyaret etmek isteyecek ve hatta pastaneniz müşterilerin uğrak mekânı olabilecektir. Tabii ki zemin de pastane tasarımları yapılırken atlanmaması gereken bir unsurdur. Zeminin tasarımı doğru yapıldığı takdirde pastanenize çok daha farklı bir hava hâkim olacaktır. Zemin tasarımı, doğru renk tercihleri ve doğru aydınlatmalarla birleştirilmelidir. Parlak karolar seçmek tabii ki doğru bir seçimdir. Aynı zamanda kolay temizlenebilir karolar seçmek de işinizi oldukça kolaylaştıracak ve hijyen açısından müşteriyi de memnun edecektir.

Haber Yorumları