Oturma Odası Nasıl Dekore Edilmelidir?

Oturma Odası Nasıl Dekore Edilmelidir?

Oturma Odası Nasıl Dekore Edilmelidir?

 

Oturma odası dekorasyonlarında kesin kurallar yoktur. Kişinin zevkine ve rahatlığına bağlı olan dekorasyon tercihleri yapılabilir. Kullanacak kişinin zevkine uygun olması demek şık bir oturma odası demek değildir. Eğer şık bir oturma odası dekorasyonu istiyorsanız size bir kaç ipucundan bahsetmek istiyoruz. Bu ipuçlarına uygun düzenlemeler yaparak şık ve kullanışlı oturma odasına sahip olabilirsiniz.

Açık Renkleri Tercih Edin

Küçük çocuğunuz yoksa kullanım alanlarında açık renklerin avantajı her zaman daha fazladır. Hem daha ferah hem de daha büyük gözükmesine neden olurken, kullanacağınız objelerle birlikte çok şık bir yaşama alanına sahip olursunuz. Yer döşemesi, halı, perde, TV ünitesi ve koltuklarınızın açık renkli seçilmesi ile çok ferah ve geniş bir oturma odasına sahip olmanızdaki ilk adımdır.

Mobilya Seçiminin Odaya Uyumu

Eğer küçük bir oturma odasına sahipseniz, geniş mobilyalar sizin için uygun olmayacaktır. Hatta alandan daha verimli yararlanmak adına L koltuk takımı sizin için iyi bir tercih olabilir. Açık renkli bir L koltuk takımına zıt olarak daha canlı renkte bir berjer ile oturma odanıza canlılık katabilirsiniz. Bu şekilde hem alanınızı olduğundan daha büyük ve enerjik göstermeniz mümkün.

Tam tersi durumlarda yani oturma odasının büyük, koltuk takımınızın ve diğer mobilyalarınızın boyutu odanıza göre daha küçükse odanızın genişliğine uygun olan mobilyalar ile değiştirebilirsiniz. Büyük alanlarda açık renkler kullanmanıza gerek yoktur. Birbiri ile uyumu olan renkleri zevkinize göre kombin yapıp kullanabilirsiniz.

Televizyonu Duvara Monte Edin

Televizyonun duvara monte edilmesi sayesinde size özgürce kullanabileceğiniz fazladan bir alan kalması demektir. Bu nedenle televizyonunuzu duvara monte edip kablolarını da gizleyecek kutular kullanmayı unutmayın.

Oturma Odası Aydınlatmasına Dikkat Edin

Dekorasyonunuz ne kadar iyi olsa bile aydınlatma alana yetersiz kalıyorsa odanız sönük kalır. Bu nedenle tavan aydınlatmasına ek olarak şık bir lambaderden veya duvara monte edilen aydınlatıcılardan da yararlanmanızda fayda vardır.  

Dekorasyonunuzun Tamamlayıcısı Tablolar

Oturma odanızın dekorasyonunu tamamlayacak olan, odanızın atmosferine uygun bir tablo ile son dokunuşu yapmanız mümkün. Açık renklerde tercih ettiğiniz oturma odası için daha canlı renklerde bir tablo odanıza hem çok modern bir kava katıp hem de canlandırmak için yeterlidir. Oturma odanızın büyüklüğüne uygun bir tablo seçmeye özen gösterin.

 

Oturma odasının her için anlamı farklı olmaktadır. Kimi insanlar için oturma odaları rahatlayıp günün yorgunluğunu atmak için var olurken; kimi insanlar için ise oturma odaları tüm ailenin bir araya gelip ortak paydada birleştikleri bir alan olmaktadır. Oturma odası anlamı her ne olursa olsun işin sonu ev sahiplerinin konfor ve samimiyet aradıkları ortamlar olmaktadır. Diğer bir yandan bu odalar salonlara oranla çok daha az dekorasyon öğeleri içermektedir.

 

Oturma Odaları İçin Koltuk Seçimi

 

Oturma odası salona göre daha küçük alanlar olmaktadır. Diğer bir yandan bu odalarda rahatlık her zaman ön planda olmaktadır. Bu sebeple de oturma odaları için seçilecek koltuklar dekorasyonun en önemli parçasını oluşturmaktadır.

 

Hem alan darlığı hem de rahatlık göz önüne alındığında, oturma odaları için yapılacak koltuk tercihlerinin büyük koltuklar yerine köşe koltuklardan yana olması kullanıcılarına avantaj sağlamaktadır. Köşe koltukları alanın büyüklüğüne göre ayarlanmalıdır.

 

Ayrıca dinlenmek ve uzanmak için de köşe koltukları çok daha büyük konfor sağlamaktadır. Diğer bir yandan bu tarz koltuklar çok daha samimi bir ortamın oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

 

 

Oturma Odaları İçin Mobilya Seçimi

 

Oturma odalarında kullanılacak mobilyaların seçimi de en az koltuk seçimi kadar önemli olmaktadır. Oturma odası için seçilecek televizyon ünitesi, konsol ya da sehpa için işlevsellik ön planda olmak zorundadır. Bunun en büyük sebebi ise oturma odaları evin temel yaşam alanlarıdır ve bu sebeple de sürekli olarak dağılmaya meyilli olmaktadır. Diğer bir yandan daha öncede söylediğimiz gibi oturma odaları dar alanlardır. Bu sebeple birden fazla işleve sahip mobilyalar ile hem yerden tasarruf yapmak mümkün olmaktadır; hem de odanın dağılmamasına katkı sağlamaktadır.

 

 

Duvar Renklerinin Seçimi

 

Oturma odası dekore edilirken dikkate alınması gereken son önemli nokta ise duvar renkleri olmaktadır. Duvarda kullanılacak renklerin hem dinlendirici hem de samimi etkiler yaratacak tonlardan seçilmesi önemli olmaktadır. Diğer bir yandan küçük bir oturma odası için renk seçimi yapılacaksa renkler çok daha önemli hale gelmektedir. Küçük odalar için açık renklerin seçilmesi, mekânda daha büyük bir hissinin yaratılmasına yardımcı olmaktadır.

 

Haber Yorumları