Otomobil Yaz Bakımında Neler Değiştirilir?

2 Şubat 2021
Otomobil Yaz Bakımında Neler Değiştirilir?

Araçlarımızda en önemli hususlardan biri de bakımdır. Eğer otomobil bakımları düzgün yapılmaz ise, ciddi hasarlara ve hatta ölümlü kazalara yol açabilir. Araçların belli periyotlarla bakımının yapılması lazım. Bilhassa yaz ve kış aylarına özel bakımlar yapılmalıdır. Çoğunluklu dizel motorlu araçlarda 15.000 kilometrede benzinli motorlu araçlarda ise 10.000 kilometrede bakımları gelmektedir.

 

 Otomobil Yaz Bakımında Neler Değiştirilir?

 

 Hava Filtresi

 

            İnsan için hava neyse motor içinde hava odur, hava filtresinin değişimi önemlidir. Yaz aylarında sıcaklık dereceleri oldukça yüksektir ve yaz bakımı şarttır. Bundan dolayı motorun daha fazla ısınması olacaktır. Bu yüzden motorun daha fazla soğumaya ihtiyacı vardır. Bu sebeple araçta her hangi bir arıza meydana gelmesini istemiyor iseniz ve performansında bir düşüş yaşamak istemiyorsanız hava filtresi değişimi kaçınılmazdır. Eğer hava filtresi bakımı yapılmamış ise, tıkalı ise motor çalışmasını yürütecek kadar hava alamaz ise motorda arızalar meydana gelebilir. Bu tür durumların oluşmasını önlemek için yaz mevsiminden kış mevsimine geçişte hava filtresini mutlaka değiştirin.

 

 Polen Filtresi

 

            Bunun dışın yine yüksek hava sıcaklıkları nedeniyle araçta olması gereken en temel şeylerden biri de klimadır. Kış mevsiminde aracın gerek şehir içi gerek şehir dışı kullanımlarında özellikle şehir için kullanımında hava kirliliğinden kaynaklı, klima çalışma bünyesinde bulunan gerek egzoz gazlarından gerek çevre kirlerinden dolayı, klima sisteminin dışarıdaki taze havayı içeriye alırken temizliğini sağlayan polen filtresi kirlenmiş ya da tıkanmış olma ihtimali yüksektir. Bu yüzden yaz başlangıcında polen filtresi de mutlaka değiştirilmelidir.

 

 Motor Yağı

 

            Diğer bir önemli konu ise, motor için oldukça büyük önem arz eden, yağ değişimidir. Motor içerisinde mevcut bulunan bu sıvı madde, motor pistonlarının arasında dolaşım sağlayarak aşınmayı engeller ve motoru birçok arızadan korur. Motorun eksilmesi ya da belli kilometre kat ettikten sonra kalitesini koruyamayan yağ, motor üzerinde bulunan kapaktan değiştirilmelidir.

Haber Yorumları