Otomobil Markaları Ve Logolarının Anlamları

2 Şubat 2021
Otomobil Markaları Ve Logolarının Anlamları

Bir kurumun veya kuruluşun kendine özel seçtiği bazı ticaret ürünlerinin üzerine konulan o ürünü üreten veya satan kurum veya kuruluşu tanıtan diğer rakip firmalardan ayırt edilmesini sağlayan soyut bir şeyin somut hale getiren resim, özel işaret, harf, şekil ve benzeri ambleminin olmasına logo denir.

 

            Günümüzde ticaretin başlaması ile bir ürünün diğer başka bir ürün ile ayırt edilmesi gerekliliği oluşmuştur. Zaman geçtikçe bazı ürünlerin taşımış oldukları özellikleri diğer rakiplerinden ayrılmaya başlamış ve bunun sonucunda ürünlere bazı özel logo veya amblemler koyulmaya başlanmıştır. Bu logolar günlük hayatta kullandığımız otomobil markaları içinde geçerlidir. Her otomobil araba üreten firmaların kendilerine özel anlamı olan logo özellikleri bulunuyor.

 

 Mercedes- Benz

 

            Şirketin kurucusu Karl Benz’ dir. Bu kişi Köln şehrindeki manzaralı evinin tepesine üç köşeli bir yıldız amblemi koymuş ve eşine yazmış olduğu mektupta bu yıldızlardan günün birinde gücü ve başarıyı temsil edeceğini ve bunun kurmuş olduğu fabrikasının üzerinde parlayacağını belirtir. Logo da bulunan üç köşeli yıldızlardan fabrikanın hem deniz hem kara hem de havadaki başarısını simgeler.

 

 BMW

 

            Şirketin tam olarak ismi Bayerische Motoren Werke olarak geçer. Şirket 1913 yılında Karl Friedrich Rapp tarafından Münih kentinde kurulmuştur ve halen merkezi orada bulunuyor. İlk zamanlarda şirket 2’ inci dünya savaşında Almanya için uçak motoru üretiyordu. Daha sonra 1928 yılında şirketi satın alan Fahrzeugtechnik Eisenach A.G. otomobil şirketi otomobil araba üretimine başladı. Logosunda bulunan hareket halinde olan pervaneyi gösteriyor. Mavi kısım gökyüzünü simgelerken beyaz kısım ise uçak pervanesini simgeliyor.

 

 Wolkswagen

 

            Şirketin genel olarak adı Almanca’ da halkın arabası anlamına geliyor. Almanca volks kelimesi halk demek, wagen kelimesi ise otomobil anlamına geliyor. Ve bu iki kelime birleşince halkın arabası anlamını taşıyor. 1937 yılında halk için üretilen tek model otomobil üretmek amacıyla kurulmuştur. Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından Alman otomotiv birliğine baskı yapılarak kurdurulmuştur.

 

 Porsche

 

            Genel anlamda milliyetçi öğeler bulunduran Porsche amblemi 1952 yılından beri Suebya milliyetçiliğini öne çıkarıyor. Ambleminde bulunan siyah at Almanya’nın Stuttgart şehrini ifade eder. Geyik boynuzu ile siyah-kırmızı çizgiler ise Almanya’nın Württemberg köyünün bayrağından alıntı yapılmıştır.

 

 Alfa Romeo

            Logosunun açılımı Anonima Lombardo Fabbrica Automobili olduğundan birçok ülkede kısa adı ile Alfa Romeo veya Alfa olarak biliniyor. En başta Alfa olarak bilinen bu marka daha sonra kuruluşundan dokuz yıl sonra 1919 yılında Romeo adını da alarak markasına yan bir anlam katmış oldu. Romeo ismi tarihi romanlardan çıkmış bir İtalyan yakışıklısını ismi olarak da biliniyor. Logosundaki iki sembol bulunuyor. Bunlardan birisi kızıl haçı, diğeri ise Visconti Ailesinin flamasında bulunan bir yılanı anımsatıyor. Logonun bir diğer şaşırtıcı anlamı ise ilk Haçlı seferinde Araplara karşı kazanılmış olan zaferi simgeliyor.

Haber Yorumları