Otomatik vites arabalar hakkında her şey !

2 Şubat 2021
Otomatik vites arabalar hakkında her şey !

Otomatik Vitesin Çalışma Prensibi

 

            Otomatik vitesli araba modelleri ülkemizde pek tercih edilmese de kullanıcıya bazı avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Genelde otomatik vitesli arabalar ülkemizde yaygın olarak bayanlar tarafından tercih edilmektedir. Birçok kesimde düz vitesli araçları araç kullanım zevkine daha yakın buldukları için tercihlerini bu model üzerinden yapmaktadırlar.

 

 Otomatik Vites Nedir?

 

            Bu arabalarda şanzıman otomatiktir. Düz vitesli araçlarda debriyaj ile şanzıman arasında bağ vardır. Fakat şanzımanı otomatik olan araçlarda bu işlem debriyaj görevini üstlenmektedir. Bu sayede aracın sadece direksiyon kontrolünde sorumlu olunur. Aracın hareket etmesi için gerekli vites olaylarını araç kendisi yapar. Otomatik vitesli araçların sürüşü bundan dolayı oldukça basite indirgenmiştir. Sürücünün kullanımına göre değişkenlik gösterir ve yakıt kullanımını da düşürmektedir. Vites geçişlerini pratik ve zamanında yaparak kaybolan enerjiyi tekrar araca kazandırarak yeterli hızı sağlamaktadır. Kazanılan bu dinamik sayesinde rahat, hem de sürüş keyfini bozmadan gidilecek seyahatler geçirilebilmektedir. Aynı zamanda ekonomik bir sürüş geçirmiş olacaksınız. Otomatik şanzıman birden çok sistemi içinde bulunduran parçalar bütünüdür. Aslında otomatik şanzıman bir vites kutusudur ve kontrol sizde değildir.

 

 Manuel İle Otomatik Vites Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

            Tabi kullanıcıların yorumlarına göre değişkenlik gösterse de manuel vitesli araçların kullanımı otomatik vitesli araçlara göre daha zahmetli ve zordur. Düz vitesli araçlarda Debriyaja, frene, gaza ve vites durumuna iyi vakıf olmak gerekir. Düz vites araç ile otomatik vites araç kullanımında en büyük fark düz vites de ek olarak debriyaj ve vites kullanımıdır. Otomatik vites de ise fren, gaz ve direksiyon kullanımı yeterlidir. Gaza basarsınız gider, frene basarsınız durur ve şanzıman hız arttıkça otomatik olarak artar. Düz vites de ise vites değiştirmek için debriyaj ile birlikte vites kolunu kullanmak gerekir.

 

Otomatik Vites Araba Avantajları Ve Dezavantajları

 

            Günümüzde ki arabaların temeli 1885 yılında Alman mühendis Karl Benz tarafından icat edilmiştir. İçten yanmalı benzinle çalışan bir motora sahip olan bu araba zaman içerisinde geliştirilerek birçok farklı araba modeli ortaya çıktı. Araba modeli yakıt türüne, motor hacmine, kasa tipine ve beygir gücüne bağlı olarak değişir. Arabaların insanlar tarafından sevilmesi ve yaygınlaşması sonucu; mühendisler sürücüler için birçok kolaylık keşfetme çabasına girişmiştir.

 

            Bu çabaların bir meyvesi de otomatik vites arabadır. Özellikle düz vites araba sürmekten haz etmeyenler ile düz vites araba kullanmakta zorlanan insanlar için otomatik araba ve yarı otomatik arabaların keşfi büyük bir kolaylık sağlamıştır. Otomatik vites araba bazı ülkelerde çok yaygın iken bazılarında o kadar tutulmuyor örneğin; ABD'de otomatik vites kullanımı ülkemizde ve Avrupa'da kullanım oranlarından kat kat fazladır.

 

 Otomatik Vites Araba Avantajları

 

            Otomatik vites araba çok kullanışlıdır, araba sürme konusunda acemi olanlar ve zorlanan için idealdir; çünkü 4 temel vites yeri vardır bunlar P,R,D ve N. Bunlara ek olarak özellikle otomatik vites spor otomobillerde S veya O tuşu da vardır. Otomatik vites aracın şüphesiz ki en büyük özelliği debriyaj pedalının olmamasıdır sadece gaz ve fren pedalı vardır. Şehir içi trafik insanları hem fiziki olarak hem de psikolojik olarak sıkça yorar işte otomatik vites burada fiziki olarak yorulmayı azaltmak için çok kullanışlıdır.

 

 Otomatik Vites Araba Dezavantajları

 

            Kullanışlı olmasına rağmen otomatik vites arabaların özellikle ülkemizde tutulmamasının bir kaç nedeni vardır. Bu nedenlerden biri arabanın tamir konusunda düz vitese göre daha masraflı olması örneğin; arabanızın şanzımanının bozulması durumunda sizi biraz tuzlu bir tamir bekliyor zira otomatik vitesin şanzıman sistemi düz vitesten farklıdır. Otomatik vitesin bir diğer dezavantajı ise sdüz vites araba sürebilme konusunda hiç yardımcı olmamasıdır. Düz vites sürmeyi araba öğrenen bir birey çok rahat bir şekilde otomatik vites araba kullanabilir ama otomatik vites araba sürmeyi öğrenen birisi düz vites arabayı süremez. Diğer nedenlerden başlıcaları şunlardır, Fiyatının yüksek olması, yakıt tüketiminin fazla olması ve motorun gücü geç vermesi

 

Otomatik Vites Sıfır Araba Kampanyaları

 

Otomatik Vites Arabalardan En uygun Modelleri Araştırdık

 

            Otomatik vitesli makul fiyata sıfır araba almak istiyorsanız ayrı ayrı markaların internet sitelerine girerek veya bayilerine giderek bilgi almak istiyorsunuzdur. Pekala, bütçe olarak sizi sarsmasın istiyor musunuz? En makul fiyatta ki otomatik vites arabalar hangileri? Merak ettik araştırdık sizlere de sunalım istedik. İşte sizin için uygun fiyata ilk 7 otomatik araba modeli:

 

 Hyundai

 

 Türkiye’de etkin pazarlama sıralamasında yer alan Hyundai i10 modeli. Otomatik şanzımanlı tabiri caizse keseye uygun dediğimiz mantıkta bir araba. Peki, bu arabanın cebimizdeki hükmü nedir? Şimdi açıklayalım. Hyundai benzinli otomatik sıfır km i10 ,75 bin TL’den başlayarak müşteriye sunuluyor.

 

 Nissan

 

            Daha uygun fiyat diyebileceğiniz bir araba olarak Nissan Micra sizleri karşılıyor. Görünüş açısından sempatikliğiyle de ilgi odağı olmayı başarıyor. Konfor ve şıklığı alıcı bulma noktasında en rahat ettiği kısmı. Metropol şehirlerin aranan ismi yolunda ilerliyor. Küçük ve şirin görünümüyle sokaklarda rahat bir kullanım sunuyor kişiye. Peki, bu şirinin fiyatı ne? Nissan Micra 73.500 TL

 .

 Kia

 

            Kia, otomatik şanzımanlı arabalar hususunda uygun fiyatlı bir araba sunuyor. Sekment olarak en düşüğünden olan Kia Picanto başlangıç fiyatı 76.500 TL. Otomatik şanzımanlı benzinli Kia Picanto sahibi olmak isteyenler bu ayrıcalıktan faydalanabilir.

 

 Dacia

 

            Bir SUV araba istiyorsunuz ama maliyeti canınızı sıkıyorsa Dacia Sandero size ilaç olabilir. Dacia Sandero stepway otomatik şanzıman olarak yeni bir deneyime hazır. SUV görünümüyle sizi tatmin edebilecek bir konfora sahip. Sıfır Dacia sandero stepway 76.750 TL başlangıç fiyatı olarak sunuluyor.

 

 Kia

 

            Hem konfor hem yakıt olarak cepleri güldüren seçeneklerden biride otomatik vitesli Kia Rio Hb modeli. Fiyat olarak karşımıza çıkan rakamı 79.900. TL.

 

 Hyundai

 

            Uygun bir fiyat biraz daha konfor diyorsanız otomatik şanzıman Hyundai i20 size hitap edecektir. Bu arabanın maliyeti 93.500 TL’den başlıyor.

 

 Toyota

 

            Toyota Yaris kendini bu alanda da geliştirmeye devam ediyor. Hacim ve boyut olarak rekabet sınırlarını zorlayan Toyota Yaris alıcı bulmakta da zorlanmıyor. Otomatik vitesli Yaris 84.200 TL fiyatıyla da cezbediyor. Sizlerde bütçenize uygun görüyorsanız bayilere gidip hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Otomatik Vites Araba Modelleri Ve Fiyatları

 

Günümüzde kalabalık şehirlerin en büyük sorunu hiç kuşkusuz trafiktir. Sürücüleri en çok yoran durumlardan biri ise dur-kalk yapmalarıdır. Bu durum hem araç arızasına hem de sürücülerin fazla enerji harcayıp yorulmasına sebep olmaktadır. Gün geçtikçe gelişen teknoloji ve sanayi sayesinde bu durumu hafifletecek, sürücüyü daha az yoracak bir gelişim sorulduğunda akla ilk olarak otomatik araba gelmektedir. Kendilerine göre avantaj ve dezavantajları olan bu arabaların trafikte bir ilaç niteliği taşıdığı aşikardır. Peki nedir bu avantaj ve dezavantajlar ?

 

 Avantajlar;

 Kullanımı rahattır.

 Araç manevra kabiliyeti artar.

 Rampalarda geriye kaçma sorunu yoktur.

 

 Dezavantajları;

 Arıza durumunda bakımları pahalıdır.

 Yakıt tüketimi fazladır.

 Performansı az oranla düşüktür.

 

 Otomatik araba alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise alacağınız arabanın sıfır veya ikici el olması , otomatik araçlarda ikinci eller tercih edilmez çünkü mekaniksel olarak kolay arıza yapan bir yapısı vardır. Sıfır veya az kullanılmış araçlar tercih sebebidir.

 Otomatik arabalarla uzun yol keyfi yapabilir, yol konforunuzu arttırabilirsiniz...

 

 Otomatik araba model ve fiyatları;

 Hyundai i10 75.000 TL

 Nissan Micra 73.500 TL

 Kia Picanto 76.500 TL

 Dacia Sandero Stepway 76.750 TL

 Kia Rio 79.900 TL

 Hyundai i20 93.500 TL

 Toyota Yaris 84.200 TL

 Seat İbiza 86.800 TL

 Honda Jazz 87.650 TL

 Fiat Egea 87.900 TL

 Opel Corsa 84.400 TL

 Renault Clio 89.350 TL

 Hyundai Accent Blue 90.100 TL

 Fiat Egea Sedan 90.900 TL

 Ford Fiesta 92.000 TL

 Peugeot 208 92.200 TL

 Nissan Juke 93.580 TL

 Skoda Fabia 94.400 TL

 Seat Leon 95.800 TL

 Hyundai Elantra 95.900 TL

 Honda Civic Sedan 115.682 TL

 

 Bu fiyatlarla başlayan birer otomatik araba sahibi olabilir sizde rahat sürüş keyfine ulaşabilirsiniz. Otomatik arabaların halk arasında en çok kadınların kullandığı ve trafikte kadın erkek eşitliğinin sağlandığı dilden dile söylenmektedir. Avrupa ülkelerinin büyük bir oranı bu tarz arabaları tercih ettiği ve testlerden başarıyla geçen bu araçlar ülkemizde de fazlasıyla ilgi görür. Eğer araba alacak durumum yok diyorsanız araç kiralama şirketlerini kullanıp kısa süreliğine bu deneyimi yaşamanızı tavsiye ederim.

Haber Yorumları