Orta Segment En İyi Arabalar

12 Şubat 2021
Orta Segment En İyi Arabalar

Teknolojinin hızla gelişmesi, insan hayatına bir çok yenilik ve ayrıcalık getirmiştir. Fonksiyonlu ve ekstra özellikli bir çok araba, bu ayrıcalıklar arasındadır. Geçmişten günümüze kadar sürekli bir değişim ve yenilenme içerisinde olan arabalar, artık teknoloji ile buluşmuş ve ortaya çok güzel sonuçlar çıkmıştır.

Hızlı ve performanslı araçlar, artık bir çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Arabaların insan yaşamındaki önemi kesinlikle tartışılamaz. Hatta bir çok alanda artık ilk sırada geldiğini bile söyleyebilir. Durum böyle olunca, sürekli yeni güncellemeler yapılmış ve araçların performansına ekstra güçler katılmıştır. 

Aşağıda yer alan arabalar, piyasada yer alan orta segmentli araçlar arasındadır. Ayrıca bir diğer özellikleri, orta segmentli araçlar arasında en çok tercih edilenler ve en üstün performans sunanlardır. Fiyatları orta seviyelerdedir ve orta seviyeli bir bütçe ile rahatlıkla alınabilmektedir.

Bu araçların biraz daha gelişmiş olan modelleri, üst segment olarak bilinmektedir. Ayrıca bu araçlar ile yapılan yolculuklarda, sürücülerinden daima tam not almayı başarmışlardır. İş birbirinden farklı özelliğe sahip, en iyi orta segmentli arabalar.

 

Audi A4

Üstün Audi teknolojisini bilmeyen yoktur elbette. Audi'nin sürekli geliştirdiği motoru, A4 modeline de yansıtılmış. Arabaya ilk baktığımız zaman, göz alıcı bir dizaynı göze çarpıyor. 2.0 190 beygirlik dizel motoru ve 6 ileri manuel önden çekiş şanzımanı, üst düzey bir performans sunuyor.

Aracın yaptığı azami hız, saatte 240 kilometredir. Ayrıca 0 kilometreden 100 kilometreye hızlanması ise 7.7 saniye gibi bir zaman zarfı içerisinde tamamlanmaktadır. İlk üretimi 2012 yılında yapılan bu araç, günümüze kadar bir çok değişim ile gelmiştir. Buna ek olarak sahip olduğu Turbo kompresör, üst düzey bir türbin olduğunun kanıtıdır. 

DOCH valf yapısını içerisinde barındıran A4, 965 litre bagaj haznesi olması sebebiyle hafızalara kaznınan bir araçtır. 400 nM tork üretebilen motoru, en eğimli virajlarda bile sarsılma yaşamıyor. Hava soğutmalı ön ve arka diskleri, hızlı bir anda giderken bile kaliteli bir duraklama sunuyor.

Aracın şehir içi kullanımında 100 kilometrede 5.1 litre, şehir dışı kullanımında ise 100 kilometrede 3.8 litre yakıt tüketimi yapıyor. 111-118 g/km emisyona sahip A4, aynı zamanda bir çevre dostu. Çok noktalı bağımsız süspansiyonları, son derece kaliteli bir sürüş yaşatmaktadır.

Aracın ön paneli de, tamamen son teknoloji ile donatılmıştır. Araç için şuanda istenilen fiyat, 105.000 TL'den başlamaktadır. 

 

 

 

Ford Mondeo

Ford ailesinin en geniş ve konforlu modeli olan Mondeo, eşsiz tasarımı ile bizlere kucak açıyor. Araca ilk baktığımı zaman, sportif görünümü dikkat çekiyor. 2.0 180 beygir turbo dizel motoru ve 6 ileri powershift 4x4 çeker şanzımanı, aracın adeta bir yol canavarı olmasına olanak sağlıyor.

Aracın 0 kilometreden 100 kilometreye hızlanması süresi 9.3 saniyede tamamlanıyor. Ayrıca maksimum hız limiti de saatte 220 kilometredir. Aracın net ağırlığı 1.5 ton olmasından ötürü, yere çok yakındır. Böylece yol tutuş performansı da, üst seviyelerde olmaktadır.

62.5 litre dev yakıt tankı, aracın uzun yol yapması için tasarlanmıştır. Kaliteli lastiklerle beraber üretilen Ford Mondeo, bir çok kullanıcının gönlünde taht kurmuştur. 

Aracın ilk üretimi, 2014 yılında yapılmıştır ve günümüzde yer alan en kaliteli orta segmentli araçlar arasındadır. 400 nM tork üretebilen ve Turbo kompresör / Intercooler özelliği taşıyan bir motoru ekstra olarak eklenmiştir.

4 çeker olmasından dolayı, istenilen hıza kısa bir süre içerisinde ulaşmaktadır. Çok nokta bağımsız süspansiyonları ve hava soğutmalı fren diskleri, aracın eşsiz bir özellik taşıdığının göstergesidir. Buna ek olarak aracın şehir içi kullanımında 100 kilometrede 6 litre, şehir dışı kullanımında ise 4.7 litre benzin tüketimi olacaktır.

Aracın piyasa üzerinde yer alan fiyatı 80.000 TL'den başlamaktadır. 

 

Opel Insignia

2017 yılında yeni bir teknoloji ile hafızalarımıza kazınan Opel Insignia, bir çok ekstra donanımı ile dikkatleri üzerinde toplayan orta segmentli bir araçtır. 1.6 litre 136 beygir benzinli motoru ve 6 ileri manuel önden çekişli şanzımanı, üst düzey bir performans sunmaktadır.

Aracın iç donanımı, gerçekten istenileni vermektedir. Dijital ön paneli ve bir çok sürücü desteği, araç içerisine koyulmuştur. Opelin en çok tutulan aracı olan Insignia, 211 kilometreye kadar ulaşabiliyor. Ayrıca 0 kilometreden 100 kilometreye ulaşım süresi, yaklaşık 10.5 saniyedir.

 Hatchback 5 kapılı olan bu araç, 1450 litre bagaj haznesiyle aileler için tasarlanmıştır. İç kısmı son derece konforlu ve rahattır. 

320 nM tork üretebilen güçlü motoru, en zor alanlarda bile istenilen hıza kavuşulmasını sağlayacaktır. Turbo kompresör turbin ile üretilmiştir ve böylece kısa sürede hızlanabilmektedir.

Hava soğutmalı ön ve arka diskleri, hızlı giderken aracın emniyetli bir şekilde durmasına yardımcı olmaktadır. Araç eğer şehir içinde kullanılırsa 5.1 litre, şehir dışında kullanılırsa 4.3 litre benzin tüketimi yapacaktır.

Oldukça tasarruflu bir araç olan Turbo kompresör, 1.4 tonluk ağırlığı ile yola yakın bir araçtır. Yol tutuş olarak en başarılı orta segmentli araçlar arasındadır diyebilir.

Araç için istenilen fiyat, 100.000 TL'den başlamaktadır. 

 

 

 

 

Volkswagen Passat

Volkswagen ailesinin en gösterişli modeli olan Passat, göz alıcı performansı ile dudak uçuklatan bir orta segmentli araçtır. Yol tutuş özelliği olarak rakiplerini geride bırakan bu araç, saatte 250 kilometrelik hıza ulaşabilmektedir. 2015 yılında ilk üretimi yapılmıştır ve günümüze kadar bir çok ekstra değişimlere uğramıştır.

2.0 litre 220 beygir gücünde güçlü motoru ve 6 ileri manuel DSG önden çekişli şanzımanı, aracın üst düzey bir araç olduğunu kanıtlamaktadır. Aracın iç kısmında kullanılan parçalar, son teknolojiye ayak uyduran cinstedir. Dokunmatik ve hassas ön konsolu, dijital ekranları ve daha bir çok ayrıcalık, Volkswagen Passat ile uyum içerisindedir. 

Her araçta olduğu gibi hava soğutmalı fren diskleri, kaliteli bir sürüş keyfi yaşatmaktadır. Araç eğer şehir içinde kullanılırsa 100 kilometrede 7.8 litre, şehir dışında kullanılırsa 100 kilometrede 5.3 litre benzin tüketimi yapacaktır.

Sonuç olarak ortalama yakıt tüketimi 5.3 litre olan tasarruflu bir araçtır. 60 litrelik devasa yakıt tankı ve 1200 litre bagajı, çocuklu aileler için araca eklenmiştir. 5 koltuklu sedan araçlar içerisinde yer alan Volkswagen Passat, 12.3 derece kalkış açısına sahiptir.

350 nM tork üretebilen bir özelliği olmasından ötürü, aniden hızlanabilme fonksiyonunu da içerisinde barındırmaktadır. Araç için istenilen satış fiyatı, 115.000 TL'den başlamaktadır. 

 

Renault Fluence

Renault'un ürettiği en gelişmiş araçlar arasında olan Fluence, hoş ve sade dizaynı ile bizleri karşılıyor. Araca ilk baktığımız zaman, klasik Renault tasarımından ödün verilmediğini anlıyoruz. Araçta yer alan 2.0 140 beygirlik benzinli motoru ve 6 ileri önden çekişli manuel şanzımanı, araç için istenen hıza kısa bir sürede kavuşulmasını sağlamaktadır.

Aracın ilk üretimi 2010 yılında yapılmıştır ve 2017 yılında yeni modeli piyasaya sürülmüştür. Son modelinde eşsiz bir ayrıcalık sunan Renault  Fluence, en dayanıklı orta segmentli araçlar arasındadır. 60 litrelik yakıt tankı ve 1300 kilogram bagaj kapasitesi, uzun yol gitmek için ideal bir araç olduğunun kanıtlayıcısıdır. 

McPherson ön ve arka süspansiyon içeren bu araç, saatte 195 kilometre hıza ulaşabiliyor. 

Araç 0 kilometreden 100 kilometreye yaklaşık 10.4 saniyede ulaşım sağlıyor. Ayrıca şehir içi kullanımda 100 kilometrede 10.5 litre, şehir dışı kullanımda ise 6.1 litre yakıt tüketimi yapıyor. Ortalama yakıt tüketimi 7.7 litre olan bu araç, yol tutuş özelliği olarak gerçekten tatmin edicidir.

Güvenlik üzerine kurulmuştur ve hoş bir iç dizayna sahiptir. Sürücünün rahat edebilmesi için, tüm işlevsel parçalar araca monte edilmiştir. Dokunmatik müzik çaları ve Bluetooth bağlantılı hassas ekranı, dijital ön paneli ve bir çok ekstra özellik araç içerisinde mevcuttur.

Şuanda araç için istenen fiyat 85.000 TL'den başlamaktadır. 

 

 

 

Skoda Superb III

Skoda markasının Almanlar tarafından alınmasının ardınan, bir çok özellikli model piyasaya çıkmıştır. Alışıla gelmiş Skoda arabalarına nazaran DSG şanzıman kullanılan modeller, diğer araçlar ile boy ölçüşebilecek bir konuma gelmiştir. Skoda - Superb III, en dikakt çeken Skoda araçları içerisindedir ve alınabilecek en kaliteli orta segmentli bir araçtır.

2.0 litre 280 beygirlik motoru ve 6 ileri DSG 4 çeker şanzımanı, aracın performans olarak kaliteli olduğunun vurgusunu yapmaktadır. Bağımsız tip McPherson ve Bağımsız yay süspansiyon kullanılan Skoda Superb III, 250 kilometre maksimum hıza ulaşabiliyor. 

Araç 0 kilometreden 100 kilometreye yaklaşık olarak 5.8 saniyede ulaşım sağlıyor. Hız ve performans olarak bir çok orta segmentli geride bırakan Skoda Superb III, 5 kapılı sedan modeldir. Direkt enjeksiyon sağlayan ve 350 nM tork üretebilen motoru, en kötü yollarda bile göz alıcı performans sunuyor.

Turbin olarak turbo kompresör kullanılmıştır ve 4 adet silindir araç içerisine eklenmiştir. Hava soğutmalı ön ve arka diskleri, sürat anında bile güvenli bir duraklama gösterecektir. Aracın şehir içerisinde kullanımı sonucu, 8.9 litre, şehir dışı kullanımı sonucu 6.1 litre benzin tüketimi olacaktır. Böylece ortalama yakıt tüketimi 7.1 litre olan tasarruflu araçlar arasında yer alır.

Aracın fiyatı ise 200.000 TL'den başlamaktadır. 

 

Honda Accord     

Üstün Honda teknolojisini bir kez daha hissettiren Accord, geniş iç dizaynı ile dikkatleri üzerinde topluyor. Orta segmentli araçlar arasında en üstün donanım sahip olan Honda Accord, 217 kilometre azami hıza ulaşabiliyor. Ayrıca VTEC motoru, yüksek devirde devreye giriyor ve motorun aşırı performans sağlamasına yardımcı oluyor.

Araçta yer alan 2.0 litre 155 beygir benzinli spor motoru ve 5 ileri önden çekişli manuel şanzımanı, aniden kalkışlar için tasarlanmıştır. 2005 yılında ilk defa üretilen Accord, günümüze kadar bir çok yeni modeliyle gelmiştir.

 Aracın 0 kilometreden 100 kilometreye hızlanma süresi, yaklaşık 9.2 saniyedir. Böylece tatmin edici hıza ulaşması da, saniyeler içerisinde tamamlanmaktadır. 

560 lire bagaj hacmi ve 65 litre yakıt deposu, istenileni vermiş bir özelliğidir. Aracın 1.9 ton olması, yere yakın bir araç olduğunun göstergesidir. Böylece yol tutuş olarak son derece kaliteli bir araçtır. İç tasarımı ise, tamamen Honda araçlarıyla bire bir dizayn edilmiştir.

Usb ve şarj girişleri, elektronik ön panel, dokunmatik müzik çalar sistemi ve daha bir çok ekstra özellik, araç içerisine eklenmiştir. Honda Accord eğer şehir içinde kullanılırsa, 10.7 litre, şehir dışında kullanılırsa 6.5 litre benzin tüketimi sağlayacaktır.

Araç için istenen satış fiyatı 98.000 TL'den başlamaktadır. 

 

 

 

 

Bmw 520D 

BMW ailesinin en çok tercih edilen modeli olan 520D, göz alıcı tasarımı ile dikkatleri üzerinde topluyor. Orta segmentli araçlar içerisinde en tutulan modeldir ve son teknoloji ile donatılmıştır. 4 kapı sedan tarzı olan araç, 0 kilometreden 100 kilometreye 8.1 saniyede ulaşım sağlıyor.

2.0 litre 184 beygir dizel motoru ve 6 ileri manuel arkadan itiş şanzımanı, istenilen performansı vermektedir. Çift salıncaklı süspansiyonları da, rahat bir sürüş keyfi yaşatmaktadır.

Hava soğutmalı ön ve arka fren diskleri, en hızlı anda bile güvenli bir şekilde aracın durmasını sağlamaktadır. 

Turbo kompresör / Intercooler türbin modeli, ilk kez bu araçta dizayn edilmiştir. İç tasarım olarak üstün BMW teknolojisini içerisinde barındıran 520D, son derece etkileyici bir ön panele sahiptir.

Dijital dokunmatik ekranlı multimedya desteği ve daha bir çok ekstra, araç içerisine eklenmiştir. 380 nM tork üretebilme özelliği gösteren motoru, en zor yollarda bile üst düzey bir sürüş deneyimi yaşatmaktadır.

Aracın şehir içerisinde kullanımı durumunda 5.9 litre, şehir dışı kullanımında ise 4.3 litre yakıt tüketimi olacaktır. Ortalama yakıt tüketimi 4.9 litreye gelen Bmw 520D, tasarruflu orta segmentli araçlar arasındadır. Aracın şuanda istenilen satış fiyatı, 100.000 TL'den başlamaktadır. 

 

Mercedes CLA 180

Üstün Alman teknolojisini iliklerimize kadar hissettiren Mercedes CLA 180, üst düzey tasarımı ile dikkat çekiyor. 1.6 litre 122 beygir dizel motoru ve 6 ileri manuel önden çekişli şanzımanı, istenilen performansı veriyor. Ayrıca motor 200 nM gibi yüksek bir tork üretebilme özelliğine sahiptir.

 Orta segmentli araçlar arasında en çok satın alınan model olan Mercedes CLA 180, 0 kilometreden 100 kilometreye  9.1 saniyede ulaşım sağlıyor. Üstelik aracın maksimum hızı 210 kilometredir. Gösterişli bir hava veren Mercedes CLA 180, 2016 yılında üretilmeye başlanmıştır.

Çok noktalı bağımsız süspansiyonları ve hava soğutmalı ön ve arka disk frenleri, en zor yollarda bile üstün bir çalışma göstermektedir. 

Aracın net ağırlığı 2 ton olmasından ötürü, yol tutuşu oldukça iyidir. İç tasarımında sade ve gösterişli bir tarz yaratan Mercedes CLA 180, dijital ön paneli ve son teknolojik parçalarıyla adeta diğer modeller taş çıkarmaktadır. Aracın şehir içi kullanımında 100 kilometrede 7.9 litre, şehir dışı yakıt kullanımında

4.9 litre yakıt tüketimi yapmaktadır. Aracın ortalama yakıt tüketimiyse, 4.9 litredir. Aracın şuanda istenilen fiyatı, 120.000 TL'den başlamaktadır. 

 

Volvo S60

Volvo dayanıklılığını üst düzeyde yaşatan S60, göz alıcı tasarımı ile bizlere kucak açıyor. 2.0 litre 190 beygir dizel motoru ve 6 ileri önden çekişli şanzımanı, istenilen en üst düzey performansı vermektedir. Araca ilk baktığımız zaman, geniş bir ön kabini görüyoruz.

Sürücülerin rahatı ön planda tutulan bu araç, 0 kilometreden 100 kilometreye 7.7 saniyede ulaşım sağlıyor. Ayrıca aracın maksimum hız limiti de 210 kilometredir. İç dizaynı ayrı bir işçilikle yapılmış olan Volvo S60, 5 kapılı sedan araçlardandır.

Orta segmentli araçlarda, en dayanıklı olanıdır ve 400 nM tork üretebilme özelliğini içerisinde barındırır. 

Aracın ön paneli, son derece teknolojik ve ayrıcalıklı parçalardan üretilmiştir. Turbo kompresör / Intercooler türbin ile, kısa süre içerisinde hızlanmaktadır. Bağımsız,Mcpherson dengeliyici yay amoritsörleri, rahat bir kullanım vermektedir.

Aracın şehir içinde kullanımı durumunda 7.2 litre, şehir dışı kullanımı durumunda 5.2 litre benzin tüketimi olacaktır. Ayrıca aracın ortalama yakıt tüketimi 4.2 litredir. 111 g/km emisyona sahip olan Volvo S60, aynı zamanda çevre dostudur.

Hava soğutmalı ön ve arka diskleri, en hızlı anda bile aracı durdurmak için yeterlidir. Araç için istenilen satış fiyatı 120.00 TL'dir. 

Haber Yorumları