Önemli Araba Yarışları Hangileridir?

2 Şubat 2021
Önemli Araba Yarışları Hangileridir?

Formula 1

 

            Dünyada önemli araba yarışı denildiğinde genellikle ilk akla gelen Formula 1 yarışlarıdır. Bu yarışlar için özel olarak tasarlanan ve her yıl yenilenen otomobiller ile yüksek rekabetin yaşandığı yarışlardır. Yarış sezonu boyunca yarışların dünyanın dört bir yanındaki farklı ülkelerin ev sahipliğinde yapılması izleyicilerin farklı ülkelerle ilgili bilgi sahibi olması ve yeni kültürleri tanıması insanların bu yarışlara karşı olan ilgilerini arttırmıştır. Her yarışın farklı ülkelerin ev sahipliğinde yapılması, bu ülkelerin kendilerine has yarış pistleri ve iklimsel özellikleri bulunması sebebiyle her yarış çok farklı geçmekte ve her yarışın kendine has bir hikayesi olmasına neden olmaktadır. Formula 1 bütün dünyada popülerliği olan yüz milyonları bulan izleme rakamlarıyla en popüler araba yarışlarının başında gelmektedir.

 

 Nascar

 

            Önemli araba yarışları denildiğinde akla gelen bir diğer yarış hiç şüphesiz Nascar yarışlarıdır. 1949 yılında ilk resmi Nascar yarışları düzenlenmiştir. Nascar yarışları ana vatanı olan ABD'de diğer ülkelere nazaran çok daha popülerdir. Diğer yarışların aksine Nascar'da sürekli sağlı sollu virajların olduğu pistler yerine oval pistlerde yapılır. Yine diğer yarışların aksine bu yarışlarda daha çok yarışçı vardır. Gerek pistlerin yapısı gerekse bu kadar çok yarışçı olmasından dolayı Nascar sık sık görülen büyük kazalarla gündeme gelir. Bu yarışlarda şimdiye kadar 68 ölümlü kaza yaşanmıştır ve bu rakam yarışların ne kadar sert ve tehlikeli olabildiğini göstermektedir.

 

 Ralli

 

            Diğer bir önemli araba yarışı ise Ralli'dir. İlk olarak 1973 yılında yapılan tarihi Monte Carlo Rallisi ile başlayan Dünya Ralli Şampiyonası Motor sporlarının zor bir dalı olarak bilinmektedir. Yarışlar WRC , WRC2 ,WRC3 ve JWRC olmak üzere 4 ayrı kategoride sınıflandırılmıştır. Yarışlar çeşitli ülkelerin zorlu pistlerinde yapılmakta ve asfalt pistler yerine doğal pistlerde yapılması yönüyle diğer yarışlardan farklılık göstermektedir.

Haber Yorumları