Ölüm Yardımı Parası Ne Kadar Kimlere Ödenir?

12 Şubat 2021
Ölüm Yardımı Parası Ne Kadar Kimlere Ödenir?

Ölüm yardımı parası ne kadar, kimlere ödenir? Ölüm yardımı hangi hallerde ödeniyor? İşte sorunuzun yanıtı…

Ölüm yardımı parası ne kadar kimlere ödenir sorusunun yanıtı veriliyor. Belli durumlarda ödenen ölüm aylığı emekli, adi malullük veya vazife malüllüğü aylığı alanların ölümü halinde ölüm yardımı ödemesi yapılmaktadır. Dul ya da yetim aylığı almakta iken vefat edenlerden dolayı ölüm yardımı ödenmez. Bu durumlar kapsamında inceleme yapılarak ölüm yardımının olup olmayacağına karar verilir.

Ölüm Yardımı Kimlere Ödenir?

Kimlere ödeneceği de önemlidir. Ölüm yardımı kimlere ödenir ne kadar ödeme yapılır merak konusudur. Tüm bunları göz önünde bulundurarak yapılan incelemelerin ardından ona göre uygulama olacaktır.

Kimlere ödenir;

  • Emekliğinin sağlığında verdiği beyannamede gösterdiği kimseye
  • Eşi yoksa çocuklarına
  • Beyanname vermemesi halinde eşine
  • Eşi ve çocukları yoksa anne ve babasına
  • Kardeşleri yoksa yapılacak olan ölüm yardımlarının tutarını geçmemek üzere fatura hakkı kadar, masrafları kendi yaptığını belgeleyen kişiler
  • Ana babası yoksa kardeşine

Ölüm yardımının ödenmesi söz konusudur.

Ölüm Yardımı Şartları Nedir?

Belirli şartlar dahilinde ölüm yardımı verilir. Peki, ölüm yardımı şartları nedir? Bu şartların sağlanması durumunda ölüm yardımının verilmesi sağlanacaktır.

İş kazanası ya da meslek hastalığı sonunda vefat etmek

Kendisinin adına en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi ödenen sigortalıların vefat etmesi durumunda hak sahiplerine cenaze ödeneği

Sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlı aylığı aldıkları sıradan vefat eden

Gibi durumlarda verilir. Başvuru için online sistemler kullanılabilir. Sonrasında ödeme ile ilgili gereken bilgilendirme de aynı şekilde online sistem üzerinden yapılır. Sorun yaşamadan şartları sağlayan kişinin alması söz konusudur. Bakıldığında yardım için e devlet üzerinden yapılan başvurunun ardından en kısa süre içinde işlemlerin gerçekleşmesi sağlanarak yardım tarafınıza ulaştırılacaktır.

Ölüm yardımı nasıl alınır diye soran kişilere yanıt online e devlet üzerinden ilgili sisteme giriş yaparak, hemen başvurunun yapılması ile alınır yanıtı verilir. Kolayca almak için şartların sağlanmış olması yeterlidir. Siz de ona göre işlem yapabilirsiniz.

 

Haber Yorumları