Nvidia GeForce GTX Özellikleri

17 Ekim 2020
Nvidia GeForce GTX  Özellikleri

Nvidia en son çıkarttığı GTX ,  ve  modellerinden sonra, AMD'nin RX  modeline rakip olarak GTX  modelini üretecek.Nvidia yakın zaman öncesinde GTX ,  ve  modellerini satışa sunmuştu. Hemen sonrasında ise AMD, Nvidia'ya rakip olarak ucuz ve kaliteli yeni ekran kartı serisi olan RX'i hemen duyurmuştu. RX , RX  ve RX ile fiyat/performans ürünü olarak bu üç modeli tanıtarak rakibinin karşısında güçlü olmayı hedefledi. Fakat Nvidia'ya karşı rakip çıkan AMD, bu sefer Nvidia yeni GTX  modeli üzerinde çalışarak tekrar AMD'ye rakip olmayı hedefliyor.

GeForce GTX , nm üretim teknolojisine sahip GP grafik işlem birimi kullanılmış. Saatte sadece  watt'lık güç tüketen bu modelde  GB GDDR bellekle satışa sunulacak.  GB/s bant genişliğine sahip GTX  modelinde  bit veriyolu ve GHz bellek hızı bulunuyor. MHz çekirdek hızı ve MHz çekirdek boost hızı bulunuyor.

Ekim ayında satışa sunulması tahmin edilen GeForce GTX 'nin saatte  watt'lık düşük enerji tüketimiyle, AMD Radeon RX 'in saatte  watt'lık enerji tüketimi ve  bit veri yoluna sahip bu ekran kartına büyük rakip olacağı öngörülüyor. Nvidia öncesinden de GTX  modeli ile AMD Radeon RX modeline büyük rakip olmuştu şimdi ise GTX  modeliyle AMD'ye tekrar rakip olarak piyasayı alt üst etmeye hazırlanıyor.

GTX 'nin yurt dışı satış fiyatı  dolar olarak öngörülüyor fakat Türkiye'deki satış fiyatı dolar kurunun yüksek olmasından dolayı ve ülkemizdeki yüksek vergi oranlarından dolayı fiyat tahminen  TL ile  TL arasında olur diye tahmin edebiliyoruz. Umarız ki tahmin ettiğimiz fiyatların altında bir satış fiyatı olsun ama kesin bir açıklama gelene kadar net bir bilgi vermek yanlış olur. Bu yüzden şimdilik sadece tahminlerle yetiniyoruz ki umarız ekran kartı çıktığında istediğimiz verimi alabilelim. Fiyat konusunda net bir açıklama yapılırsa, sizlere en kısa zamanda ve doğru bir bilgi aktararak paylaşacağız. 

Haber Yorumları