Nasıl Modifiye Araba Yapabiliriz?

2 Şubat 2021
Nasıl Modifiye Araba Yapabiliriz?

Ülkemizde bu kavram çok ilgi gören, pazarlaması kolay bir iştir.

 Hemen aklımızda iki çeşit modifiye usulü canlanır. Birincisi; arabamızın dış görünümü ile alakalı, diğeri ise arabamızın motorunda yaptığımız değişikliklerdir. En yaygın olanı ise dış modifiyedir. Çünkü mali açıdan insanı fazla zorlamayan işlemlerden oluşur. Motor üzerinde ki modifiye ise daha çok güç, hız ve performans arttırıcı değişikliklerdir.

 

            Araba modifiyesi demek parayı verip yaptırmak demek değildir. Daha çok sabır, zaman, estetik bir görüş ve mali kaynak ister. Çünkü işlem sırasında en küçük bir yanlış, aracınızın kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilir. Örnek verecek olursak motoru modifiyeli bir araç sahibi iseniz ve beygir gücünü 130 beygirden 200 beygire çıkarmayı başardıysanız iş sadece motor gücünü yükseltmekle bitmiyor. Aracın diğer ekipmanları birbirlerine uyumlu bir şekilde bağlı olduğu için bütün halde düşünmeniz gerekiyor. Yani fren balataları, diskleri ve lastik gücüne bağlı olarak milimetrik olarak ayrıntılı bir şekilde hesaplanıyor. Bu nedenle gücü arttırılan araçlara genellikle performans lastikleri takılır ki yol tutuşu ve fren sistemi iyi olsun.

 

  Modifiye Nasıl Yapılır?

 

            Türkiye genelinde bu işe olan ilgi gittikçe artmaktadır. Hemen her şehirde bu iş için açılan parça satan dükkânların açıldığı, sanayilerde modifiye konularının konuşulduğu ve modifiye araçların trafikte arttığını her kesimden insan gözlemleyebiliyor.

 Dış Modifiye; Aracın dış görünümü kendi isteğimize göre dizayn ederek çeşitli uygulamalar geçme işlemidir. Bunlar; Cam filmi, far kitleri, neon aydınlatma, jantlar, lastikler, rüzgarlık ve spor amortisörler dış modifiyenin vazgeçilmezleri arasındadır.

 İç Modifiye; Chip Tuning, nitro oxide system, hava filtresi, egzoz ve blow-off valve.

           

 Modifiyeli Araçlar Yasaklandı

 

            Hem modifiye işlemlerinin yanlış ve dikkatsiz bir şekilde yapılması hem de aracı kullananların yüksek hız yapmaları, şerit ve ışık ihlali gibi birçok kurala uymaması sonucu diğer sürücüler ve yayaların hayati riski oldukça arttır. Bunlara ek olarak yüksek ses ve egzozdan çıkan dumanın çevrede gürültü kirliliğine yol açtığından dolayı şikâyetlerin de ardı arkası kesilmedi. Bu şikâyetlerden yola çıkan emniyet müdürlüğü 2014'ün temmuz ayında bu araçları trafikten men etme kararı aldı.

 

 

Oto İç Dizayn Modifiye Yama

 

 

            Otomobil üreticileri, seri üretimin gereği olarak belirli standartları gözeterek üretim yapmaktadır. Bu durum, araçlarını kişiselleştirmek isteyen kullanıcılar için çok sınırlı seçenek sunmaktadır. Firmaların sunduğu kişiselleştirme seçenekleri sınırlı olmasının yanında oldukça da pahalıdır. Vergi politikaları ve yükselen kurun da etkili olduğu bu fiyatlar tüketicileri standart araçlar alarak sonradan modifiye yoluyla kişiselleştirmeye itmektedir. Bu bağlamda, oto iç dizaynında neler yapılabileceğini açıklayalım:

 

 Koltuk Modifiyeleri

 

            Bir aracın iç dizaynındaki en önemli halka koltuklarıdır. Araç kullanırken her an temas ettiğimiz koltukların konforu kullanıcılar açısından önem arz etmektedir. Firmaların sunduğu koltukların tasarımlarını ya da konforunu beğenmeyen kullanıcılar için oto araba sanayi sitelerinde faaliyet gösteren pek çok araba koltuk üreticisi bulunmaktadır. Bu firmalardan destek alınarak müşterinin zevkine göre koltuk kaplamaları yapılabilir. En popüler tercihler, deri ve alkantara kaplamalardır. Koltuğun konforundan, yanal desteklerinden, bel ve sırt desteğinden memnun olmayan kullanıcılar ise daha profesyonel firmalar ile çalışarak baştan aşağıya yeni bir koltuk oluşturabilirler.

 

 Multimedya Ünitesi Modifiyeleri

 

            Otomobiller üzerinde standart olarak gönderilen multimedya sistemleri çoğu kullanıcı için yetersiz gelmektedir. Özellikle eski model araçlarda gelen sistemler günümüz koşullarını karşılayamamaktadır. Bu sorunu gidermek için iç dizayn yapılırken büyük ekranlı, Andriod işletim sistemli yeni üniteler tercih edilmektedir. Aracın hoparlör sistemi yetersiz geliyorsa yeni hoparlörler ile de desteklenerek işlem tamamlanmaktadır. Ayrıca bu multimedya sistemleri, navigasyon, geri görüş kamerası ve park sensörü sistemlerini de desteklemektedir.

 

 Gösterge Paneli Dizaynı

 

            Özellikle eski arabalarda uygulanmaktadır. Üstten aydınlatmalı demode sistemler ya da alttan aydınlatmalı olmasına rağmen eski görünen sistemler, modifiye firmalarının araçlar için özel ürettiği sistemle ile değiştirilmektedir. Müşteri talepleri doğrultusunda, yeni araçların en pahalı donanımlarından birisi olan hayalet ekran sistemleri de imal edilmektedir.

 

 Konsol Modifiyeleri

 

            Araç kullanılırken her an göz önünde olan konsollar bazı firmalar tarafından, ekonomik kaygılar sebebi ile özensizce üretilmektedir. Modifiye dünyası bu sorun için de sayısız çözüm sunabilmektedir. Konsol boyanarak araca canlılık katılabilir. Konsol üzerine deri kaplama uygulamaları yapılabilir. Şekil itibariyle yeterince işlevsel olmayan konsollar için, fiber malzeme ile baştan bir konsol yaratılarak dilenen şekilde kaplanarak kullanıma sunulabilmektedir.

Haber Yorumları