Mtv Hesaplama Ve Ödeme ! Mtv Ödeme Kredi Kartı İle Ödeme Yapılır mı?

2 Şubat 2021
Mtv Hesaplama Ve Ödeme ! Mtv Ödeme Kredi Kartı İle Ödeme Yapılır mı?

MTV Ve Anlamı

 

            Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)olarak alınan vergi, Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Trafik Kanunu uyarınca trafik şubelerinde kaydı bulunan tüm motorlu taşıtlar bu vergiyle vergilendirilir. Bu araçların Trafik sicil kaydı yapıldık tan sonra ödenmeye başlanan bu motorlu araçlar vergisi, trafikteki sicil kaydı kaybolana kadar ödenmeye devam eder.

 

 Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

 

            Aracın yaşı bu bakımdan önem arz ediyor. Bilakis araç ömürden yedikçe vergi tutarı ödemelerinde de bazı düşüşler olur. Başka göz önünde tutulan konu ise aracın ne tür olduğudur. Ruhsat ta otomobil geçiyorsa motor silindir hacmi, minibüs geçiyorsa yaşına, panel van geçiyorsa motor silindir hacmine, otobüs ise koltuk sayısına, kamyon ise toplam ağırlığı baz alınarak kanundaki yönergelere sunumuna göre hesaplanır. Sıfır araçlar da ise mtv arabanın yaşı olmadığından durum tamamen farklı.

 Otomobil olarak geçen araçlarda modeli 2018 ve üzerindeki araçların MTV ve KDV vergileri olmaksızın taşıt fiyatı temel alınıyor.

 

 Sorgulama

 

 Araç tipi

 Araç model yılı

 Motor silindir hacmi

 gibi seçenekler sunarak aracınızın MTV sini sorgulatabilirsiniz.

 

 Nasıl MTV Ödenir?

 

            Borç sorgulama ve ödeme işlemleriyle MTV ödemelerinizi yapmak artık çok kolay. Çeşitli yollarla da ödeme yapmanız artık alası bir şey. Başlıca yapmanız gereken Vergi Dairelerine giderek yapmanız gereken tahsilatlar geliyor. Ancak bu yöntem eskilerden kalma sıkça başvurulan tek yol olduğundan zamanınızın kaybına neden oluyordu. Vergi ödeme işleminizi devlet kurumlarına gitmeden de, banka şubelerinden gerçekleştirmeniz mümkün.

 

            İnternet kullanımının günümüzdeki kapsadığı alanlar sosyal ve kurumsal alanlar olarak ta hızla gelişmekte. Son yıllarda sıkça kullanılan fatura tarzı ödemelerin de yapılabildiği internet bankacılığı, mtv (motorlu taşıtlar vergisi) ödemeleri içinde bulunmaz nimet konumundadır. Cep telefonlarına indireceğiniz bu uygulamalarla da hayatınıza kolaylık sağlayabilirsiniz. Bunun haricinde gib.gov.tr (Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi) den MTV borçlarınız varsa sorgulatıp ödeme yapabilirsiniz. Bu kurumun "gib.gov.tr" adresine giriş yaparak "Borç Sorgulama ve Ödeme" kısmından saat 02.00 ile 22.00 arasında işlemlerinizi kredi kartınız ya da banka kartınız ile ödeme yapmanız mümkün. GİB için mobil uygula hizmeti de mevcut. Buradan da kolaylıkla ödeme yapabilirsiniz.

 

Mtv Ödeme Kredi Kartı İle Ödeme Yapılır Mı

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

 

            Motorlu taşıtlardan alınan vergidir. Motorlu Taşıtlar Vergisi yılda iki kez ödeme usulü ile yapılmaktadır. İlk ödeme ocak ayında ikince ödeme ise temmuz ayında yapılmaktadır. Belirtilen aylarda Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmez ise faiz binmektedir.

 

 Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?

           

            Motorlu Taşıtlar Vergisi araçların yaşı ve silindir hacmine göre hesaplama yapılmaktadır. Bu Hesaplamaları biraz anlatacak olursak 1-3, 4-6, 7-11, 12-15, 16 yaş ve yukarısı olarak sınıflandırılır. Silindir hacim konusuna gelirsek 1300 ve aşağısı, 1301-1600, 1601-1800,

 1801-2000, 2001-2500, 2501-3000, 3001-3500, 3501-4000,4001 ve yukarıdır. Motorlu taşıtlar vergisi araba yaşlandıkça düşmektedir. Belirtilen yaş ve silindir hacmine göre motorlu taşıtlar vergi hesaplanmaktadır. Motorlu taşıtlar vergisi hesaplanmasında o yıl ki enflasyon da vergiye rakımına etki etmektedir.

 

 Motorlu Taşıtlar Vergi Ödemesi Kredi Kartı ile Yapılabilir mi? Motorlu Taşıtlar Vergi ödemesi kredi kartı ile gerçekleştirilebilir. Bankalar motorlu taşıtlar vergisini öderken taksitlendirme seçeneği dahi sunarlar. Kredi kartıyla tek seferde ödeme, taksitli bir şekilde ödeme veya sonradan taksitlendirme işlemleri uygulanabilir.  Motorlu Taşıtlar Vergisi vergi dairelerinden, vergi dairesine ait İnternet üzerinden veya bankaların İnternet şubeleri üzerinden yapılabilmektedir. Cebinizde yeterli paranız yok ise boşu boşuna bekleyip ayları geçirip verginin üzerine faiz bindirmeyin kredi kartı ile taksitlendirerek ödemek bu durumda en mantıklısıdır.

 

  Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödenmemiş Araç Muayeneden Geçer mi?

 

            Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmemiş araçlar muayene istasyonlarında ağır kusur olarak kabul edilmezler. MTV araba satışına dahi engel olmaktadır. Bir araç satmaya veya almaya çalıştığınızda motorlu taşıtlar vergisi ödenmiş olması şarttır aksi halde satış işlemleri gerçekleştirilmez.

 

 Motorlu Taşıtlar Vergisi Araç Yaşlanmasına Rağmen Neden Düşmüyor?

 

            Motorlu Taşıtlar Vergisi sadece aracın yaşı ve silindir hacmine göre değil, ülkede ki enflasyondan da etkilenmektedir. Şu an hala ülkemizde model yılı geçmiş yani 16 yaş ve üzeri araba kullanımı oldukça yaygındır.

 

 Motorlu Taşıtların Çevreye Verdiği Zarar:

 

            Motorlu taşıtlar egzoz borularından saldığı gazlarla atmosferimizi kirletmektedir. Eski araçlardan daha çok zararlı gaz çıkmaktadır. Şu an hala ülkemizde model yılı geçmiş yani 16 yaş ve üzeri araba kullanımı oldukça yaygındır. Dünyamızı daha az kirletmek için toplu taşıma araçlarını tercih etmeliyiz, Ülkeler belirli yıllarda hurda teşviki yaparak trafikteki araçları yenilemelidir ve egzoz filtreleri kontrolleri zamanında yapılmalıdır.

Haber Yorumları