Motor Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

2 Şubat 2021
Motor Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Motor Yağı Nedir?

 

            Motor yağı, motorlu araçların motorunda aktif halde, hareketli bir şekilde çalışan parçalar arasında kaygan bir yağ tabakası oluşturarak sürtünen yüzeylerin zarar görmesini engelleyerek, kalkan şeklinde koruyan yağ türüne motor yağı denir. Motor yağı piston, segman ve silindir arasındaki parçaları doldurarak yanma odasından kartere olan gaz kaçağına engel olur ve sonucunda motorun daha verimli çalışmasını sağlamaktadır.

 

            Motor yağı, motorun parçalarında oluşan kirliliği temizle görevini üstlenmiştir o yüzden sonradan motor yağına bakıldığından kirli gözükmesi gereklidir. Temiz olan yağ, kirli olan yerleri metal yüzlere ulaşması engellediği için kendi içine alır. Sonradan bakıldığında eğer motor yağı kirli ise verimli bir şekilde işlevini yerine getiriyor demektir.

 

 Motor Yağı Kullanımı, Ne İşe Yarar?

 

            Motor yağı, motorun temizlenme görevini üstlenir. Benzin ve havanın teması kirliliğe yol açar fakat motor yağı içerdiği kimyasallardan dolayı bu benzin ve havanın temasıyla oluşan kirliliği en az seviyeye indirger. Motor yağı, motorda oluşan herhangi bir sızıntıyı önler. Motor yağı, araç motorunun ve bu motordaki parçaların aşırı ısınmasını engeller ve ısınan motor parçalarını soğutmaya yarayan bir yağ türüdür.

 

 Motor Yağı Türleri

 

 Mineral Yağlar:

 

            Diğer yağ türlerine göre daha çok kullanılan bir motor yağı türüdür. Yer altındaki petrolün başkalaşım geçirmesinden sonra deterjan, aşınma engelleyici bir kaç özellikler getirildikten sonra oluşan yağ türüdür. Performans açısından bakıldığı zaman ortalama bir performans sağlayıp fiyat bakımdan ucuzdur.

 

 Sentetik Yağlar:

 

            Sentetik yağlar, laboratuvarda üzerinde kimyasal işlemler gerçekleştirilerek oluşan bir motor yağı türüdür. Sıcaklığa karşı olan dayanıklılığı daha fazladır. Performans açısından bakıldığında mineral yağlara oranla daha yüksek bir performansa sahip ve fiyat olarak değerlendirildiğinde mineral yağlara oranla daha yüksek fiyatlıdır.

 

 Yarı Sentetik Yağlar:

 

            Yarı sentetik yağlar, mineral yağları ile sentetik yağların oluşturduğu karışımdan meydana gelen bir motor yağı türüdür. Performans olarak ve fiyat açısından diğer iki yağdaki özelliklerin arasındadır.

Haber Yorumları