Motor Hacmi Nasıl İfade Edilir?

2 Şubat 2021
Motor Hacmi Nasıl İfade Edilir?

Motor Hacmi Nedir?

 

            Öncelikle silindir hacminin ne anlama geldiğini ifade edilmelidir. Motordaki silindirlerin içinde yukarı ve aşağı yönde giden parça piston olarak adlandırılmaktadır. Her bir silindirin içinde yukarı ve aşağı yönde giden bir piston bulunur. Pistonun çıktığı en üst seviye ile indiği en alt seviye arasında kalan boşluğa ise silindir hacmi denir. Teknik terim ile ifade edilecek olunursa, pistonun yukarı yönde çıktığı en üst seviyeye üst ölü nokta, en alt seviyeye ise alt ölü nokta denilebilir. Tüm silindirlerin hacminin toplamı da motor hacmini ifade eder.

 

 Motor Hacmi Nasıl Hesaplanır?

 

            Motor hacmi, silindir hacimlerinin silinir sayısı ile çarpımı ile bulunur. Birim olarak; kübik santimetre (cc), santimetre küp (cm3), litre (l) ve kübik inç (CID) kullanılır. Motor hacminin büyük olması ile bir araç ve aynı özelliklerdeki daha küçük motor hacimli olan muadilinin karşılaştırılmasında daha küçük motor hacimli olanın daha çok yanmaya sahip bir başka deyişle daha güçlü olduğunu ifade edilebilir.

 

 Motor Hacmini İfade Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

 

            Üst ölü nokta (pistonun yukarı yönde çıktığı en üst seviye) ve alt ölü nokta (pistonun aşağı yönde çıktığı en alt seviye) arasında kalan boşluğu "stroke" denilmektedir. Matematiksel olarak silindir hacminin ifadesi silindir alanı ile strokeun çarpımıdır. Silindir alanı da; silindirin yarıçapının karesi ile pi sayısına çarpımıdır.

 

            Yani, motor hacmi = (silindirin yarıçapının karesi x pi sayısı x stroke) x silindir sayısıdır.

 

            Matematiksel bakış açısıyla bakılacak olunursa, günlük kullanımda sık sık kullanıldığı gibi bir otomobil motorunun hacmi, örneğin; 1,1 litre olarak ifade denildiğinde aslında gerçek değer 1097 cc ya da 1090 cc olabilir. Bu durumda ifadedeki 1,1 litre yuvarlak bir rakamdır

 

Haber Yorumları